Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Kultury Żydowskiej Adlojada już po raz czwarty w Szczecinie

Małgorzata Klimczak
materiały organizatorów
Od 17 do 20 marca 2015 zapraszamy na szczecińskie Dni Kultury Żydowskiej Adlojada pod hasłem "Kultura i prawo"

W programie przewidziane są debaty na temat pojmowania prawa w rozmaitych obszarach kultury.

Filozofowie rozprawiać będą między innymi o statusie hermeneutyki prawnej, o oddziaływaniu współczesnych prądów umysłowych na doktryny prawne, o relacjach między prawem religijnym i prawem świeckim, o wpływie kultury masowej na wyobraźnię prawną.

Odbędzie się też debata zatytułowana "Uniwersytet otwarty" z udziałem nauczyciela akademickiego, redaktora pisma społeczno-kulturalnego, duchownego, dyrektora instytucji kultury i polityka.

W wydarzeniach Dni Kultury Żydowskiej Adlojada uczestniczyć będą przedstawiciele różnych dyscyplin i specjalności naukowych z kilku ośrodków akademickich z kraju i zagranicy. W ramach festiwalu odbędą się ponadto spotkania z okazji 40. rocznicy śmierci Hannah Arendt, wybitnej intelektualistki, której twórczość wywołała kilka debat istotnych dla kultury europejskiej XX wieku. Zapowiedziane są między innymi dyskusja o odpowiedzialność indywidualnej i zbiorowej, a także debata o biografiach.

- To impreza, która wpisała się w kalendarz osób zainteresowanych kulturą żydowską -mówi Dariusz Kacprzak z Muzeum Narodowego w Szczecinie. - To już czwarta edycja. Rozpoczęliśmy od wędrówki śladem kultury żydowskiej w szczecińskich pasażach. Kolejne edycje były poświęcone holocaustowi, ekonomii i kulturze, a tegoroczne dni to prawo i kultura.

Odniesienie się do żydowskiej historii naszego miasta stanowi priorytetowy cel organizatorów wydarzenia. Dlatego też w bogatej ofercie programu znalazły się wykłady poświęcone historii Żydów powojennego i przedwojennego Szczecina.

W tegorocznych spotkaniach uczestniczyć będą przedstawiciele różnych dyscyplin i specjalności naukowych z kilku ośrodków akademickich z kraju i zagranicy. Wśród tematów pojawią się m.in. oddziaływanie współczesnych prądów umysłowych na doktryny prawne, relacje między prawem religijnym i prawem świeckim, a także wpływ kultury masowej na wyobraźnię prawną.

Zaplanowano także dyskusję o odpowiedzialności indywidualnej i zbiorowej, a także debatę o biografiach. Jedna z części poświęcona będzie także mieniu żydowskiemu w zbiorach muzealnych.

Pierwsze wydarzenia już we wtorek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto