Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Długi weekend majowy - gdzie jechać? Oto nasze propozycje! [ZDJĘCIA]

Patryk Młynek
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie jest jedną z najokazalszych budowli, jakie pozostawiła po sobie panująca do połowy XVII wieku dynastia pomorskich Gryfitów. Tutejsze muzeum zaprasza na wystawy poświęcone sztuce i rzemiosłu pomorskiemu, przyrodzie i gospodarce morskiej, a także kulturze Dalekiego Wschodu.

Pierwsze muzeum w darłowskim zamku powstało na kilka lat przed II wojną światową. Miało być ratunkiem dla dawnej rezydencji, której po śmierci ostatniego księcia z rodu Gryfitów i przyłączeniu Darłowa do Marchii Brandenburskiej (pierwsza połowa XVII w.) pisany był upadek. Zanim opuścili te mury ostatni gospodarze, był tu magazyn soli, szpital i więzienie. Szczęśliwie budowla nie ucierpiała w czasie II wojny światowej i już 1945 r. ponownie mogli pojawić się w zamku turyści. Gruntowny remont rozpoczął się tutaj w latach 70. ubiegłego stulecia, a w roku 1988 odrestaurowane Muzeum Zamek Książąt Pomorskich ponownie otworzyło swoje podwoje. 

Fundatorem pierwszego darłowskiego zamku, położonego na sztucznej wyspie usypanej między Wieprzą i Kanałem Młyńskim, był książę słupski Bogusław V, mąż Elżbiety, córki króla Kazimierza Wielkiego. Gotycki zamek, wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku, tworzyły trzy budynki mieszkalne, wieża bramna i wysokie na 14 metrów mury obronne. W następnym stuleciu rozbudowy zamku dokonał książę Eryk I, nazywany ostatnim wikingiem Bałtyku. Wsławił się ów władca jako zdetronizowany król Danii, Szwecji i Norwegii, który szukając odwetu dokonywał pirackich napadów na statki były podwładnych. Zdobyte skarby miał przechowywać w Darłowie. Eryk I wybudował zachodnie, dwukondygnacyjne skrzydło mieszkalne oraz opasał zamek drugim obwodem murów obronnych (lata 1449-59). W kolejnych dwóch wiekach warownia rozrastała się wszerz i w górę, zyskując za panowania książąt Branima XI (1501-1573) i Jan Fryderyka (1542-1600) renesansową szatę.

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie jest jedną z najokazalszych budowli, jakie pozostawiła po sobie panująca do połowy XVII wieku dynastia pomorskich Gryfitów. Tutejsze muzeum zaprasza na wystawy poświęcone sztuce i rzemiosłu pomorskiemu, przyrodzie i gospodarce morskiej, a także kulturze Dalekiego Wschodu. Pierwsze muzeum w darłowskim zamku powstało na kilka lat przed II wojną światową. Miało być ratunkiem dla dawnej rezydencji, której po śmierci ostatniego księcia z rodu Gryfitów i przyłączeniu Darłowa do Marchii Brandenburskiej (pierwsza połowa XVII w.) pisany był upadek. Zanim opuścili te mury ostatni gospodarze, był tu magazyn soli, szpital i więzienie. Szczęśliwie budowla nie ucierpiała w czasie II wojny światowej i już 1945 r. ponownie mogli pojawić się w zamku turyści. Gruntowny remont rozpoczął się tutaj w latach 70. ubiegłego stulecia, a w roku 1988 odrestaurowane Muzeum Zamek Książąt Pomorskich ponownie otworzyło swoje podwoje. Fundatorem pierwszego darłowskiego zamku, położonego na sztucznej wyspie usypanej między Wieprzą i Kanałem Młyńskim, był książę słupski Bogusław V, mąż Elżbiety, córki króla Kazimierza Wielkiego. Gotycki zamek, wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku, tworzyły trzy budynki mieszkalne, wieża bramna i wysokie na 14 metrów mury obronne. W następnym stuleciu rozbudowy zamku dokonał książę Eryk I, nazywany ostatnim wikingiem Bałtyku. Wsławił się ów władca jako zdetronizowany król Danii, Szwecji i Norwegii, który szukając odwetu dokonywał pirackich napadów na statki były podwładnych. Zdobyte skarby miał przechowywać w Darłowie. Eryk I wybudował zachodnie, dwukondygnacyjne skrzydło mieszkalne oraz opasał zamek drugim obwodem murów obronnych (lata 1449-59). W kolejnych dwóch wiekach warownia rozrastała się wszerz i w górę, zyskując za panowania książąt Branima XI (1501-1573) i Jan Fryderyka (1542-1600) renesansową szatę. Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie archiwum ZROT
Długi weekend majowy - gdzie jechać? W 2013 r. wielbiciele długich weekendów nie powinni być zawiedzeni, bowiem tegoroczny długi weekend będzie liczył aż 9 dni – od soboty 27 kwietnia do niedzieli 5 maja. To z pewnością doskonała okazja by zorganizować ciekawą eskapadę. Oto nasze propozycje, gdzie warto pojechać.
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto