Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego szkoły specjalne pracują normalnie? Wyjaśniamy

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Do 25 marca przedszkola, szkoły i placówki oświatowe publiczne i niepubliczne nie prowadzą zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Pracują jednak szkoły specjalne, co niepokoi rodziców.

Normalnie pracują: poradnie psychologiczno-pedagogiczne, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki wychowawcze, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, przedszkola i szkoły w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej, szkoły w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, szkoły przy zakładach karnych i aresztach.

ZOBACZ TEŻ:

Taka sytuacja zaniepokoiła rodziców, którzy opisują, jak wygląda to w praktyce.

- W internacie mieszka tylko kilka osób - pisze jeden z rodziców. - W zasadzie ta szkoła nie różni się od innych, z tym, że zagrożenie zarażeniem czymkolwiek jest dużo większe. Dzieci z upośledzeniem umysłowym stopnia umiarkowanego i znacznego często nie potrafią zachować podstawowych zasad higieny osobistej, np. wytrzeć sobie nosa, kichając czy kaszląc zasłonić sobie buzi, wytrzeć cieknącej z ust śliny czy poprawnie umyć rąk. Dzieci dotykają siebie nawzajem, całują się, przytulają, czemu nawet największy nadzór nie może zapobiec.

Kuratorium Oświaty wyjaśnia, że w szkołach są specjalne procedury.

- Procedura postępowania w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego w kraju jest jednakowa we wszystkich typach szkół i placówek oświatowych w województwie zachodniopomorskim - informuje Daniel Wróbel z Kuratorium Oświaty. - Jeżeli dyrektor danej placówki oświatowej zauważy niepokojące symptomy wśród uczniów czy wychowanków, powinien niezwłocznie poinformować o zaistniałej sytuacji Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. W tym szczególnym okresie na wychowawcach pracujących w tego typu placówkach spoczywa szczególna odpowiedzialność za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki i pobytu. Natomiast dzieci dochodzące do szkół wchodzących w skład MOS, SOSW mogą pozostać w domu, pod warunkiem zapewnienia opieki przez osoby dorosłe.


Pobierz bezpłatną aplikację GS24.pl i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto