Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego po jedzeniu chce się spać? To może być objaw cukrzycy lub innej choroby. Najczęstsze przyczyny ataku senności po obiedzie

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Senność po posiłku nie musi być powodem do niepokoju, jeśli nie wpływa na obowiązki związane z pracą, szkołą lub życiem społecznym.
Senność po posiłku nie musi być powodem do niepokoju, jeśli nie wpływa na obowiązki związane z pracą, szkołą lub życiem społecznym. Andrea Piacquadio / Pexels
Senność po posiłku jest częstą przypadłością, która może występować niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Zazwyczaj wynika z naturalnych procesów zachodzących w organizmie. Jeśli jednak występuje regularnie, a ochota na sen jest naprawdę duża, należy skonsultować się z lekarzem. Silna i częsta chęć do ucięcia sobie drzemki po obiedzie może mieć bowiem związek z cukrzycą lub alergią pokarmową.

Spis treści

Senność po jedzeniu nie musi być oznaką choroby. Jak są jej naturalne przyczyny?

Odczuwanie senności po posiłku jest zjawiskiem zupełnie naturalnym i nosi nazwę senności poposiłkowej.

Naukowcy nie są do końca pewni, dlaczego ludzie często stają się senni po jedzeniu. Badania sugerują, że wiele czynników może wpływać na poziom energii po posiłku, w tym zmiany hormonalne i w przepływie krwi, substancje chemiczne w mózgu, stany zapalne oraz zegar biologiczny.

Prozaiczną przyczyną senności po jedzeniu może być także zwykłe niewyspanie. Brak wystarczającej ilości snu w czasie doby, może powodować dużą chęć udania się na drzemkę po obiedzie. Jeśli czujemy, że organizm mocno domaga odpoczynku, zdecydujmy się na krótki sen po 20-30 minutach od posiłku i przeznaczmy na niego nie więcej niż pół godziny.

Wpływ na znużenie po posiłku może mieć także rodzaj spożywanej żywności. Produkty bogate tryptofan – aminokwas znajdujący się m.in. w indyku i innych wysokobiałkowych pokarmach, mogą zwiększać naszą senność. Tryptofan jest wykorzystywany przez organizm do tworzenia serotoniny, która odpowiada za regulację snu.

Wśród produktów bogatych w ten aminokwas wymienia się także:

  • szpinak,
  • soję,
  • jaja,
  • sery,
  • tofu,
  • ryby.

Innymi produktami, które mogą wpływać na ociężałość po posiłku są wiśnie oraz orzechy, które zwiększają poziom melatoniny oraz banany, które ze względu na zawartość niektórych składników mineralnych działają rozluźniająco na mięśnie.

Odczuwając senność po jedzeniu, warto zwrócić także uwagę na ilość zjedzonych węglowodanów, które powodują skok, a następnie spadek poziomu cukru we krwi. Także tłuste, ciężkostrawne potrawy sprzyjają odczuwaniu większego zmęczenia po posiłku.

Jak zmniejszyć senność po posiłku? Jedz powoli i z umiarem

Jeśli przyczyną zmęczenia po posiłku są naturalne procesy fizjologiczne, możem próbować ją redukować. Wg specjalistów ze Sleep Foundation wystarczy stosować się do kilku zasad:

  • Uważne jedzenie to świadomość zarówno ilości, jak i składu odżywczego posiłku. Zwrócenie uwagi na zawartość talerza, może pomóc uniknąć senności poposiłkowej.
  • Krótka drzemka trwająca od 15 do 45 minut krótko po posiłku, sprawia, że można poczuć się mniej sennym i bardziej czujnym.
  • Ekspozycja na jasne światło może być dobrą alternatywa dla drzemki i dać podobny efekt, poprawiając czujność.
  • Wystarczająca ilość snu w nocy może zmniejszyć nadmierną senność w ciągu dnia, a t może przełożyć się na mniejsze znużenie po posiłku.
  • Unikanie jedzenia zbyt późno w nocy, ponieważ jedzenie tuż przed snem może zakłócać zdrowe wzorce snu.
  • Odpowiednia dawka regularnej aktywności fizycznej może zmniejszyć uczucie zmęczenia.
  • Spożycie wody to kolejny czynnik, który wpływa na poziom energii i zmęczenia. Zarówno odwodnienie, jak i nadmierne nawodnienie mogą powodować uczucie znużenia.

Które choroby powodują senność po posiłku? Objawy mogą wskazywać na cukrzycę lub alergię

W niektórych przypadkach może okazać się, że senność pojawiająca się po jedzeniu, jest objawem choroby:

  1. Cukrzyca – senność występująca po posiłku, w szczególności bogatym w proste węglowodany, może spowodować wzrost poziomu cukru we krwi, a następnie szybki spadek w krótkim czasie. Prowadzi to do niebezpiecznej hipoglikemii, której towarzyszą także zawroty głowy lub osłabienie, głód, drażliwość i zamieszanie.
  2. Alergia pokarmowa – jeśli znużeniu po posiłku towarzyszą m.in. zaburzenia żołądkowo-jelitowe, skórne reakcje alergiczne oraz bóle głowy, może to wskazywać na nietolerancje lub alergię pokarmową.
  3. Anemia – to stan, w którym czerwone krwinki nie dostarczają wystarczającej ilość tlenu do komórek. Osoby z niedokrwistością często odczuwają zmęczenie i znużenie, które może nasilać się po posiłku.

Wpływ na senność po posiłku mogą mieć także przyjmowane leki oraz niedoczynność tarczycy, celiakia oraz niskie ciśnienie krwi. Konsultując problem z lekarzem należy wspomnieć o występowaniu, któregokolwiek z powyższych schorzeń.

Kiedy senność poposiłkowa zaczyna być niebezpieczna? Lekarz może zlecić wykonanie badań krwi

Jeśli senność po posiłku zakłóca codzienne funkcjonowanie, powinna zostać skonsultowana ze specjalistą. Zanim udamy się do lekarza warto prowadzić przez kilka tygodni dzienniczek związany z jej objawami. Należy zapisywać w nim wszystkie posiłki oraz napoje, a także swoje samopoczucie po ich spożyciu. Ułatwi to lekarzowi diagnozę. Może on także zlecić wykonanie badań, takich jak:

Dodaj firmę Autopromocja

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dlaczego po jedzeniu chce się spać? To może być objaw cukrzycy lub innej choroby. Najczęstsze przyczyny ataku senności po obiedzie - Strona Zdrowia

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto