Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowe wędrówki po Szczecinie z przewodnikiem. Kolejna już 13 marca

Anna Folkman
Jakiś pomysł na spędzenie niedzieli? Młodzi przewodnicy ze Szczecina mają propozycję. Wybierz się na wędrówkę po centrum miasta. Przekonasz się, ile ciekawych miejsc ci umyka.

Przed nami, w niedzielę, już druga z zaplanowanych w marcu wycieczek. Tym razem każdy, kto przyjdzie w umówione miejsce będzie mógł przez około dwie godziny podziwiać centrum miasta. Nie ma zapisów, opłat, wystarczy przyjść.

Po pierwsze cmentarz

Tydzień temu, w niedzielę, zbiórkę zaplanowano przed bramą główną Cmentarza Centralnego. Pogoda niestety nie dopisała, ale chętnych do zwiedzania nekropolii nie brakowało. Nic dziwnego, bo pierwsza wędrówka z przewodnikiem odbyła się po najpiękniejszych zakątkach miejsca, wydawałoby się doskonale znanego mieszkańcom Szczecina.

- Podczas spaceru odwiedziliśmy mogiły najbardziej zasłużonych, choć niekiedy zupełnie zapomnianych osobistości spoczywających na szczecińskiej nekropolii, przypominając przy tym ich zasługi - mówi Radosław Łątka, przewodnik. - Poznaliśmy bliżej charakterystykę wspaniałych dzieł architektury cmentarnej, starałem się też przybliżyć atmosferę dramatycznych wydarzeń z historii, których ofiary zostały pochowane na szczecińskim cmentarzu. Ten szlak pamięci to moja autorska trasa sporządzona po to, by pokazać zapomniane i ukryte groby ludzi zasłużonych miastu lub z nim związanych. Mimo niesprzyjającej aury pogodowej udało nam się zrealizować plan wycieczkowy i odwiedzić wszystkie zaplanowane przez nas punkty.

Z dobrowolnych datków uczestników udało się uzbierać 181,50 zł. Pomysłodawcy wycieczek pieniądze przekazali na rzecz Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta”.

Na wzór innych państw
Damian Grzesiak drugi rok prowadzi „Biuro Podróży Wondertours”. Sam, podobnie jak Radosław Łątka jest przewodnikiem-pilotem wycieczek po odpowiednich egzaminach i jeździ po całej Europie, praktycznie od pierwszych lat swoich kierunkowych studiów.

Pan Radosław specjalizuje się w wycieczkach po Anglii, Włoszech, Hiszpanii czy Francji, a pan Damian wyjeżdża zawodowo najczęściej na Bałkany. Łącznie mają zwiedzoną praktycznie całą Europę. Pan Damian prywatnie do 33 roku życia chce mieć zaliczone wszystkie państwa naszego kontynentu. Niewiele już mu brakuje.

- Mam cichą nadzieję, że uda mi się cel osiągnąć szybciej niż za 6 lat - przyznaje.

Oprócz wycieczek z turystami, które zajmują panom Radkowi i Damianowi przeważnie większość miesięcy w roku, zdarza im się podróżować także dla przyjemności. Podczas jednego z takich wypadów po raz pierwszy zetknęli się z ideą Free Walking Tours. To znane w wielu miastach na świecie piesze wycieczki prowadzone przez lokalnych przewodników. Taki spacer pozwala szybko zapoznać się z historią miasta i obejrzeć najważniejsze obiekty. Na dodatek nic nie kosztuje, przewodnika można wynagrodzić dobrowolnym napiwkiem.

- To inicjatywa, w której przewodnicy zazwyczaj anglojęzyczni i mówiący po hiszpańsku oprowadzają po różnych miastach Europy. Osobiście zetknąłem się z nimi m. in. w Budapeszcie, Mediolanie, Porto, Brukseli, Sztokholmie - wymienia pan Damian. - Zainteresowało nas to, bo ci przewodnicy nie przytłaczają historią, pokazują te miejsca w inny, oryginalny sposób. Postanowiliśmy więc stworzyć coś takiego u nas.

Jak sami piszą o sobie na swojej stronie internetowej, organizują wyjazdy z pasją i zaangażowaniem, gdyż sami kochają podróże. - Jesteśmy od nich uzależnieni - czytamy. - Działamy kierunkowo i jakościowo. Naszą domeną jest „dokładność i świeżość” a specjalizacją wycieczki do Chorwacji i Czarnogóry.

Centrum jakiego nie znacie

Po zwiedzaniu Cmentarza Centralnego, już w tę niedzielę mieszkańcy Szczecina będą mogli przyłączyć się do spaceru po centrum miasta. Grupa spotka się 13 marca o godzinie 14 przed Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego.

- Będzie to kolejny spacer z cyklu Free Walking Tour, tym razem po miejscach mijanych na co dzień przez tysiące szczecinian - opowiada pan Radosław. - Najbardziej charakterystyczne punkty w centrum miasta spróbujemy przedstawić w nieco innej perspektywie, pamiętając że każdy z nich ma swoją unikatową historię, za którą kryją się często niezwykłe losy mieszkańców miasta. Przypomnimy też zapomniane, niekiedy tajemnicze bądź tragiczne wydarzenia jakie miały miejsce na trasie naszego spaceru na przestrzeni setek lat. To będzie nietypowy spacer, nie taki, który przygotowuje się dla turystów z podstawowymi informacjami. Będzie wiele ciekawostek. Tak by ci, którzy codziennie chodzą po Szczecinie dostrzegli miejsca, których wcześniej być może nie zauważali. Mieszkając całe życie w Szczecinie warto po prostu pewne rzeczy wiedzieć.

Park i las
W kolejnym tygodniu, 20 marca o godzinie 14 zbiórkę zaplanowano przed pomnikiem Jana Pawła II na Jasnych Błoniach. Na przywitanie wiosny zaproponowana zostanie trasa przebiegająca przez przepiękne założenia parkowe Parku Kasprowicza i Lasku Arkońskiego.

- Podczas spaceru dowiemy się jak zmieniło się ulubione miejsce wypoczynku szczecinian na przestrzeni ostatnich stu lat, porównamy obecną infrastrukturę parku z przedwojenną dzięki reprodukcjom, przywołamy sławne postacie związane w jakiś sposób z parkiem - zachęca pan Radosław. - Opiszemy też nigdy nie zrealizowane projekty, jakie miejscy planiści mieli wobec mijanych przez nas miejsc. Można przyjechać na rowerze, zabrać kije do nordic walking. Zapraszamy.

To nie koniec

Młodzi przewodnicy nie chcą skończyć tylko na trzech wyprawach. Jak przekonują, Szczecin jest tematem do wielu wycieczek, dlatego spacery chcą kontynuować każdej wiosny, kiedy mają trochę oddechu po służbowych i prywatnych wyprawach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto