Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dalsze problemy Energopolu. Szczecin będzie chciał odszkodowania za torowiska

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
6,4 mln zł - tyle wynoszą roszczenia miasta wobec wykonawcy przebudowy torowiska na ulicy Energetyków i Gdańskiej w Szczecinie. We wtorek w tej sprawie obradowała Komisja Rewizyjna Rady Miasta Szczecin.

To kontynuacja kłopotów ze spawami na wyremontowanym torowisku, które masowo zaczęły pękać zimą na przełomie 2015/2016 roku.

Wykonawcą prac był Energopol Szczecin S.A. Przyczyną usterki był niewłaściwy reżim technologiczny, a więc sposób i warunki spawania.

ZOBACZ TEŻ:

- Wyliczyliśmy nasze roszczenia odszkodowawcze na 6,4 mln złotych, z czego 1,2 mln złotych jest w gwarancji ubezpieczeniowej - tłumaczy Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina. - Straciliśmy zaufanie do tej firmy. Od tego czasu nie mamy żadnego kontraktu z firmą Energopol.

Zdaniem przedstawicieli spółki Tramwaje Szczecińskie, zawiodła także organizacja pracy. Jakość szyn była zgodna z zamówieniem.

Od czasu usunięcia usterek na torowisku od Mostu Długiego po pętlę Basen Górniczy nie doszło już do masowego pękania złączy. Zdarzyły się 1 - 2 przypadki pęknięć.

- Nie zagrażało to bezpieczeństwu pasażerów - wyjaśnia Krystian Wawrzyniak, prezes spółki Tramwaje Szczecińskie.

ZOBACZ TEŻ:

Pozostaje pytanie, czy uda się odzyskać pieniądze od wykonawcy? Według urzędników, spółka ES nie ma tak dużego majątku, żeby zaspokoić roszczenia miasta.

Radni przyjęli jednak jednogłośnie wniosek o starania się o odszkodowanie z tytułu wadliwego wykonania prac na torowisku.

Wypada się cieszyć, że miasto po przygodach z nierzetelnym wykonawcą wyciągnęło naukę na przyszłość. Niedawno unieważniono przetarg na budowę linii tramwajowej do granic Mierzyna. Powód? Najtańszą ofertę złożyło konsorcjum znane z kłopotów we Wrocławiu.

ZOBACZ TAKŻE: Torowisko w centrum miasta w remoncie. Jak idą prace? [ZDJĘCIA]

Torowisko w centrum miasta w remoncie. Jak idą prace? [ZDJĘCIA]

W grudniu ubiegłego roku Wrocławskie Inwestycje wyrzuciły z placu budowy hiszpańską firmę Balzola, która zajmowała się przebudową ulic Hubskiej i Pułaskiego. Powód to opóźnienie inwestycji. Wykonawcy naliczonych zostało 40 mln zł kar.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto