Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czym palisz w piecu? To ważne! Zadbaj o środowisko

Celina Wojda
Niestety, śmieci i plastikowe butelki nadal często lądują w piecach
Niestety, śmieci i plastikowe butelki nadal często lądują w piecach
Ciemny, gęsty dym z komina, który często ma śmierdzący i duszący zapach jest znakiem, że ktoś w naszym otoczeniu pali w piecu śmieciami trując przy okazji środowisko.

Jeśli widzisz lub czujesz, że ktoś pali nieodpowiednim opałem, możesz to zgłosić do straży miejskiej. Funkcjonariusze mają prawo kontroli.

- Obudziłam się w nocy, poszłam do kuchni i po powrocie do sypialni poczułam dosłownie smród, ktoś truje nas podczas snu, a my o tym nawet nie wiemy - denerwuje się pani Basia, która mieszka na Pogodnie.

Poradzenie sobie z sąsiadem, który pali śmieciami, nie jest prostą sprawą, ale jest możliwe. Znacznie łatwiej jest wyłapać taką osobę w ciągu dnia, gdy dym z komina jest widoczny, ale w nocy to już nie jest takie proste. W Krakowie mają to sprawdzać specjalne drony. A u nas najlepiej jest zaobserwować wieczorami, z których kominów dymi się najbardziej. Jeśli uda nam się to zlokalizować, to mamy dwa wyjścia. Jednym z nich jest próba namówienia sąsiada do ubiegania się o dotację w MOPR na wymianę ogrzewania, a druga to zawiadomienie straży miejskiej. Funkcjonariusze Straży Miejskiej mogą nałożyć nawet 500 zł mandatu karnego na osoby, które palą w piecach niedozwolonymi odpadami.

- Sąsiedzi dzwonią, bo mają na celu bezpieczeństwo i ochronę środowiska - mówi Joanna Wojtach ze Straży Miejskiej. - Strażnicy kontrolujący mieszkania widzieli różne rzeczy w piecach, ale na szczęście nie wygląda to już tak źle jak przed kilkoma laty. Nadal jednak zdarza się, że ludzie palą w piecach śmieciami, butelkami PET, ramami okien, płytami pilśniowymi. W większości przypadków wynika to z niewiedzy, bo dla wielu osób drewniana, zabejcowana czy polakierowana rama okna nadaje się do spalenia.

Zły opał jest nie tylko niebezpieczny dla środowiska, ale także dla naszego życia. Palące się śmieci wytwarzają znacznie więcej sadzy, która osiada w kominie i może po prostu się zapalić.

Zobacz także: Park Łyczywka w Szczecinie po remoncie

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto