Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy woda w Szczecinie jest czysta? (wideo)

Redakcja
Odkręcamy kran, a z niego leci żółta ciecz, której widok sprawia, że zaczynamy się zastanawiać czy w czymś takim możemy się wykąpać, nie mówić już o piciu.

Takie sytuacje zdarzają się w wielu domach. O tym, co trzeba zrobić, żeby woda w naszych kranach była czysta, rozmawiali specjaliści podczas konferencji „Czysta woda lepsze życie – inwestycje Szczecina chronią Odrę i Bałtyk”.

- Wodę w kranach mamy coraz lepszą – mówi Tomasz Makowski z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. – Zauważyłem, że w ciągu ostatnich lat jest coraz mniej interwencji dotyczących złej wody. Nowa hala infiltracji pozwala nam osiągnąć lepszy smak i barwę wody. Szczecin pod względem jakości wody wypada na tle innych miast dobrze.

Od kilku lat w naszym mieście realizowany jest program poprawy jakości wody – to największy w Polsce projekt służący ochronie środowiska, realizowanym przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Dzięki temu programowi będziemy mieli lepszą czystszą wodę w kranach, infrastrukturę na światowym poziomie. I co najważniejsze nie będziemy już trucicielem Odry, staniemy się za to ekologicznym liderem regionu.

Woda, którą wykorzystujemy w codziennym życiu, trafia do nas z takich źródeł zaopatrzenia jak rzeki, jeziora czy wody podziemne. Jej czystość mierzy się różnymi metodami. Klasyfikację czystości wód dokonuje się w podziale na trzy klasy. Niestety, zdecydowana większość naszych wód powierzchniowych mieści się już tylko w III klasie czystości lub jest pozaklasowa (ponad 80%).

Zanim woda wpłynie do sieci wodociągowej, jest poddawana procesom mającym na celu poprawienie jej jakości jak sedymentacja, koagulacja czy filtrowanie, jest też dezynfekowana związkami chloru, a także okresowo ozonowana.

Program "Poprawa jakości wody w Szczecinie" ma sprawić, że woda, która trafi do naszych kranów, będzie dobrej jakości. Obejmuje on: budowę 5 dużych pompowni ścieków wraz z kolektorami tłocznymi, budowę sieci kanalizacyjnych (ok. 160 km), renowację istniejących sieci kanalizacyjnych(ok. 57 km), budowę magistral wodociągowych Miedwie-Kijewo oraz Warszawo-Mścięcino (łącznie ok. 22 km), budowę sieci wodociągowych (ok. 58 km), budowę stacji filtrów na węglu aktywnym w ZPW Miedwie, budowę oczyszczalni ścieków Pomorzany, rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków Zdroje.

Koszt realizacji projektu to 288 mln euro, w tym pieniądze z europejskiego funduszu spójności ponad 190 mln euro.

Plan realizacji przewiduje, że roboty zakończą się w 2008 roku. Jest więc szansa, że żółtą i brązową wodę w kranach będziemy oglądać tylko w wypadku awarii wodociągu, które również powinny się zdarzać coraz rzadziej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto