Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Szczecinie będzie zbyt dużo biurowców?

lincoln
lincoln
W ciągu najbliższych dwóch lat Szczecin zyska kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych powierzchni.

Do wybudowanego Oxygena (12.500 m²) dołączą 2 biurowce na Bramie Portowej (SwedeCenter Brama Portowa I (6.800 m2), SwedeCenter Brama Portowa II (4.000 m²), Lastadia Office (11.530 m²), Baltic Office Park (36.800 m²), JWC Nowa Dana (20.877 m²), Posejdon (23.000 m²), Ornament Eko Park (34.000 m²), nowy biurowiec przy ul. Piastów/Ku Słońcu.

I tutaj pojawiają się pytania: czy Szczecin potrzebuje aż tylu biur? Kto będzie to wynajmował? Czy przyczyni się to do rozwoju miasta? Jakie będą korzyści dla przeciętnych ludzi?

Jakie będą korzyści z nowych biurowców w Szczecinie?

Po pierwsze inwestorzy. Dzięki tak dużej ilości jak na nasze miasto Szczecin będzie mogło zachęcać inwestorów do lokowania swoich siedzib właśnie w naszym mieście. I wcale nie potrzeba ich tak dużo, by zająć całą powierzchnię biurową (która będzie dostępna w przyszłości). Firmy z sektora BPO (Business Process Outsouring) zajmują średnio po kilka tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej.

Nawet jeśli powstanie u nas nadmiar powierzchni biurowych, to z pewnością stanie się to atutem miasta. Chociaż szczerze wątpię w taką sytuację, że nie będzie u nas popytu na na nowoczesne biura. Wystarczy spojrzeć na ukończony już Oxygen.

Kolejną zaletą jaką Szczecin na pewno wykorzysta są relatywnie niskie stawki czynszu – oczywiście w porównaniu do obecnych potęg (Warszawa, Kraków, Wrocław), jeśli chodzi o powierzchnie biurowe w Polsce.

Biurowce a miasto

Kolejną zaletą nowo budowanych obiektów jest to, że wzbogacają one architekturę i estetykę miasta. Jednak to nie wszystko – najważniejszy jest wizerunek miasta, jako podmiot przyjazny inwestorom. Szczecin musi wypracować „dobrą markę” w oczach inwestorów. Przyjaźni urzędnicy, plany zagospodarowania przestrzennego (w tej kwestii mamy dużo do zrobienia), dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry.

Dzięki nowym firmom Szczecin będzie mógł zatrzymywać absolwentów, którzy aktualnie wyjeżdżają za pracą do Poznania, Wrocławia, Warszawy, czy też Krakowa.

Innymi słowy można powiedzieć, że brak biurowców wpływa bardzo negatywnie na miasto. Przekłada się to na nikłą ilość inwestorów, którzy oferują bardzo dobrze płatną pracę. Jeśli ich nie ma, wykwalifikowana kadra przenosi się do innych miast, czy też za granicę.

Może niektórzy uznają to za uproszczenie, ale zaryzykuję się napisać, że dzięki dobrze płatnej pracy np. u nowych pracodawców w biurowcach, oraz komfortowi życia ludzie zaczynają wiązać przyszłość z danym miastem. Za tym idzie kupno mieszkania, założenie rodziny, a to przyczynia się do wzrostu czynnika demograficznego.

To tak w ramach wyjaśnień na pytania, czy biurowce są nam potrzebne.

Artykuł pochodzi ze strony Szczecin Blog, a autorem jest Paweł Krzych.

Zobacz też:

Rozbudowa Technoparku przy Niemierzyńskiej: Powstaną trzy nowoczesne biurowce

Przy Bramie Portowej powstaną nowoczesne biurowce. Zobacz wizualizacje

Zaczną budować biura przy Gontynce i w dawnym Posejdonie


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto