Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy ulica Odzieżowa jest upiorem komunizmu? (raport)

Redakcja
W MM Moje Miasto ukazał się artykuł "To upiory komunizmu" zapowiadający zmianę nazw ulic: Odzieżowej, Więckowskiego i Obrońców Stalingradu, uzasadniony faktem, że krótko po wojnie nosiły nazwy: św.

Andrzeja Boboli, ks. Skorupki i kard. Ledóchowskiego. Ich istnienie jest dowodem tolerowania upiornego nazewnictwa komunistycznego.

Nie chcę wdawać się w nową wojnę o nazwy ulic. Można zmieniać wszystko jak się chce. Nic mnie nie zdziwi. Przeraża mnie natomiast fakt używanej argumentacji.

Czy nazwa ul. Odzieżowej stanowi upiór komunizmu - niech się wypowiedzą posługujący się jeszcze rozumem mieszkańcy Szczecina.

Co do ul. Więckowskiego - kilka informacji z jego życiorysu. Stanisław Więckowski, m.in. działacz społeczny, od 1905 r. członek Polskiej Partii Socjalistycznej, legionista Piłsudskiego, członek AK, zamordowany przez Niemców w Oświęcimiu w 1942 r. Jeżeli to jest upiór komunizmu, to mnie można śmiało ogłosić królem talibów. (...) Nie chcę rozwodzić się nad nazwą Stalingradu i znaczenia tej bitwy. Pozostanie na wieki symbolem klęski niemieckiego faszyzmu, była w tamtych czasach zwiastunem wyzwolenia Europy, w tym i Polski, spod niemieckiej okupacji. Tak jest ona oceniana w całej historiografii europejskiej.

Dlatego ulice z nazwą Stalingrad istnieją w wielu miastach europejskich (m. in. w Paryżu) i nikt tam nie kojarzy jej z nazwy z imieniem Stalina, bo to tylko czysty przypadek. Pośrednio ta bitwa miała także wpływa na to, że Stettin stał się Szczecinem. Każdy powinien o tym pamiętać i nie kojarzmy sobie wszystkiego z komunizmem, bo całe nasze życie stanie się absurdem.

A teraz koszty zmiany nazw. Podane w artykule to tylko niewielka ich część. Zapomniano, że przy ul. Obrońców Stalingradu znajduje się Bank Pekao S. A., a w nim dziesiątki tysięcy klientów. Nie wyobrażam sobie milionowych wprost kosztów, które powstaną w przypadku zmian wszystkich adresów tych klientów w całej dokumentacji finansowej banku oraz jakie to pociągnie dodatkowe jeszcze komplikacje winnych dokumentach i informacji. Niech się w tej sprawie wypowie bank.

Ulica Odzieżowa w chwili przemianowania w ogóle nie była zamieszkała, była cała w gruzach. Dzisiaj nie stoi tam wiele bloków mieszkalnych, wieżowców. Czy wydatek takich sum pieniężnych w dzisiejszych trudnych czasach jest w ogóle możliwy i logiczny. Przecież imionami dawnych patronów można nazwać ulice powstające w nowych osiedlach, a tych powstaje wiele.

Prof. Dr Hab. Tadeuszbiałecki

Czytaj też:

Waszym zdaniem:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto