Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy szczecinianom zagraża Ebola? Ryzyko jest, ale bardzo niewielkie

Redakcja MM
Redakcja MM
Archiwum
We wtorek Niemcy sparaliżował strach przed wirusem Ebola, którego podejrzewano u klientki urzędu w Berlinie. Ostatecznie zdiagnozowano u niej malarię. Czy wirus zagraża mieszkańcom Szczecina?

Paulina Targaszewska
[email protected]

Wirus Ebola spustoszenie sieje przede wszystkim w Afryce. Kobieta, która źle poczuła się w berlińskim urzędzie, niedawno przebywała w Afryce. Stąd podejrzewano u niej wirusa Ebola. Teren urzędu natychmiast otoczyli policjanci, a pogotowie przewiozło kobietę do szpitala.

Lekarze umieścili 30-latkę w izolatce i przeprowadzili badania. Okazało się, że kobieta nie jest zarażona wirusem Ebola, a choruje na malarię.

Przez całą sprawę o wirusie Ebola stało się jednak głośno w całej Polsce. Szczególnie zaczęli się go obawiać mieszkańcy naszego województwa i Szczecina, który znajduje się w odległości niespełna 130 km od stolicy Niemiec.

Powodów do obaw jednak nie powinniśmy mieć.

- Zawsze istnieje ryzyko przeniesienia choroby do Polski, jednak jest ono bardzo niewielkie - mówi Małgorzata Kapłan, rzeczniczka zachodniopomorskiego sanepidu. -. Ponadto w Polsce istnieje możliwość badania molekularnego (PCR) w celu potwierdzenia przypadków podejrzanych o zakażenie wirusem Ebola w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego-Państwowym Zakładzie Higieny.

Wirus Ebola wywołuje tzw. gorączkę Ebola. To choroba występująca rzadko, jednakże charakteryzująca się bardzo wysoką śmiertelnością sięgającą ponad 90 procent.

Przeniesienie wirusa Ebola następuje przez bezpośredni kontakt z krwią, wydzielinami i wydalinami osoby zakażonej. Transmisja wirusa Ebola możliwa jest również od osoby zmarłej. Jak objawia się choroba?

- Po okresie inkubacji trwającym od 2 do 21 dni pojawiają się objawy grypopodobne takie jak gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, bóle gardła i osłabienie, które bardzo szybko nasilają się - mówi Kapłan. - Następnie pojawia się biegunka, wymioty, bóle brzucha, niekiedy wysypka, zaczerwienie oczu oraz objawy krwotoczne.

Jak uchronić się przed chorobą? Przede wszystkim należy unikać wszelkich kontaktów z osobami zakażonymi, nie spożywać mięsa dzikich zwierząt, dokładnie myć ręce, stosować zabezpieczenia podczas kontaktów płciowych i zrezygnować z odwiedzania miejsc bytowania nietoperzy takich jak jaskinie, kopalnie czy schrony.


od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto