Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z pl. Orła Białego w Szczecinie? Rozpoczyna się prototypowanie

Oskar Masternak
Pilotażowy projekt już się rozpoczął. Pierwsze zmiany mamy poczuć w sierpniu i we wrześniu. Później po analizie ma zostać zaprezentowana finalna koncepcja zagospodarowania placu Orła Białego w Szczecinie.

W maju urzędnicy bardzo dokładnie przyjrzą się obecnemu funkcjonowaniu wybranego fragmentu Starego Miasta. Współpracujący z samorządem zespół będzie odwiedzać mieszkańców i przedsiębiorców z tego obszaru, a także dyżurować na placu, żeby zebrać spostrzeżenia osób korzystających z tego terenu okazjonalnie.

Zespół przeprowadzi również badania ruchu. Urzędnicy odwiedzą w tym czasie podmioty i instytucje, które chcą bezpośrednio zaangażować się w realizację zmian przestrzennych oraz działań kulturalnych i społecznych.

ZOBACZ TEŻ:

Przez dwa kolejne miesiące plac i jego otoczenie będą funkcjonowały w sposób odmienny od obecnego. Sierpień będzie czasem dodatkowych wydarzeń, a wrzesień - okresem doświadczania codziennej roli tego terenu. W tym okresie przygotowane i przedyskutowane wcześniej rozwiązania będą się zmieniały w sposób wynikający z badań i konsultacji.

Będzie można skorzystać z różnych wariantów układu mebli miejskich, a także przyjrzeć się nowym koncepcjom transportowym. Na podstawie zbieranych równocześnie uwag te propozycje będą korygowane, jeżeli któryś z pomysłów okaże się nietrafiony.

- W październiku wyniki całego procesu zostaną podsumowane, wtedy powstaną również wnioski dotyczące trwalszych przekształceń - dodaje Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta. - W listopadzie zostaną przedstawione wszystkie materiały, a także harmonogram kolejnych działań.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Jednym z głównych zamierzeń w trakcie prototypowania jest przeprowadzenie dyskusji dotyczącej funkcji placu Orła Białego.

- Pojawią się nowe meble miejskie. Chcemy też zaplanować różne działania kulturalne. Głównym celem całego procesu nie jest ustalenie zasad ruchu drogowego wokół placu. Chcemy przede wszystkim znaleźć jego funkcję w miejskiej tkance. Dyskusja o komunikacji się odbędzie, ale przede wszystkim chcemy rozmawiać o funkcji - mówi Paweł Jaworski, urbanista.

Jeszcze w tym tygodniu animatorzy mają rozpocząć swoje działania wokół placu. Będą prowadzić rozmowy z mieszkańcami i okolicznymi przedsiębiorcami. Nowe, tymczasowe, rozwiązania natomiast będą wprowadzone 24 lipca, czyli z początkiem Jarmarku Jakubowego.

ZOBACZ TEŻ:

- Zgodnie z polityką samorządu Stare Miasto, którego plac jest częścią, ulega i w ciągu najbliższych lat nadal będzie ulegał transformacji. Jej celem jest ożywienie kulturalne, społeczne i ekonomiczne ścisłego centrum Szczecina. Realizacja tej koncepcji wymaga m.in. zmian w przestrzeni publicznej i wprowadzenia nowych rozwiązań transportowych, w których priorytetowo traktuje się pieszych, poszukuje się najwyższej jakości użytkowej i społecznej obszaru. Jednym z elementów tego pomysłu jest więc etapowe i rozważne uspokajanie ruchu - informuje Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego Urzędu Miasta.

Relacje z prac przygotowawczych i prototypowania będą publikowane na stronie placorla.szczecin.eu. Odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości będzie można również uzyskać mailowo lub telefonicznie: [email protected], 91 42 45 000 (w godzinach pracy urzędu).

Plac Orła Białego odzyska dawny blask! Tak się zmieni [WIZUALIZACJE]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto