Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z mozaikami, które zdobią ściany Szczecińskiego Domu Sportu? [ZDJĘCIA]

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Sabina Wacławczyk/ Facebook Patryk Jaskulski
Niedawno poznaliśmy koncepcję nowego budynku Szczecińskiego Domu Sportu, który miałby stanąć w miejscu przeznaczonego do wyburzenia starego obiektu. W jego wnętrzu znajdują się jednak wyjątkowe dzieła. Są to dwie mozaiki, a także dekoracyjne malunki.

- To nie są banalne prace. Jedna mozaika jest dużego formatu i znajduje się na ścianie basenu dla dzieci. Jest to mozaika pana Sławomira Lewińskiego, który w Szczecinie i regionie zasłynął jako najlepszy rzeźbiarz epoki PRL - mówi Sabina Wacławczyk, szczecińska artystka i współautorka projektu "Mozaiki szczecińskie".

Dwie pozostałe prace znajdują się w holu, to kolaż z mozaiką nieznanego autorstwa, a także sgraffito (technika dekoracyjna malarstwa ściennego). Sabina Wacławczyk podejrzewa, że druga mozaika również została stworzona przez Sławomira Lewińskiego.

- Od dwóch lat z Joanną Olszowską próbujemy w jakikolwiek sposób ustalić, kto tę pracę stworzył. Bardzo prawdopodobny jest fakt, że jest to także praca pana Lewińskiego - mówi.

Ponad 120 mozaik w całym Szczecinie

Sabina Wacławczyk i Joanna Olszowska są autorkami projektu "Mozaiki szczecińskie". Sukcesywnie odnajdują kolejne dzieła, które kryją się w Szczecinie. Ciężka praca tropicielek zaowocowała stworzeniem specjalnej mapy miasta, na której zaznaczono wszystkie mozaiki. W całym Szczecinie ma być ich już 127. Trzeba jednak czuwać nad ich ocaleniem, by nie skończyły jak te na dworcu głównym PKP.

- W ubiegłym roku udało nam się uratować dwie mozaiki przed potencjalną zagładą. Uratowaliśmy mozaiki z dawnego ośrodka szkolno-wychowawczego na ulicy Szpitalnej - opowiada Sabina Wacławczyk - Na dworcu głównym w wyniku modernizacji postanowiono zakryć płytami mozaikę pana Kazimierza Błonko, bardzo wartościową pracę artystyczną - dodaje.

Ocalić mozaiki w Szczecińskim Domu Sportu

Teraz obie panie zwracają uwagę na dzieła znajdujące się w budynku SDS-u. Obiekt jest przeznaczony do wyburzenia, lecz warto ocalić skrywające się tam prace artystyczne. Temat podjął radny Patryk Jaskulski.

- W sprawie mozaik zgłosili się do mnie mieszkańcy, między innymi przedstawiciele strony "Mozaiki szczecińskie". Jeżeli jest taka możliwość techniczna, to warto się pochylić nad tym, żeby te mozaiki w jakiś sposób zachować - mówi radny.

Patryk Jaskulski złożył w tej sprawie interpelację do prezydenta miasta, pod którą podpisali się także radni Przemysław Słowik i Łukasz Kadłubowski. W interpelacji pytają czy miasto planuje zachować mozaiki, które znajdują się w budynku i gdzie zostaną umieszczone po ewentualnym zdemontowaniu.

- Podobno te mozaiki są kładzione taką techniką, że można je po prostu zdjąć. Fajnym urozmaiceniem i nawiązaniem do historii tego miejsca, będzie wkomponowanie tych mozaik w nową przestrzeń SDS-u - mówi radny Patryk Jaskulski.

Radny Koalicji Obywatelskiej zaznacza, że w innych miejscach udało się zdemontować i ocalić mozaiki, podczas modernizacji budynków.

- Historycznie była podobna sytuacja w sprawie mozaik na dworcu w Stargardzie, gdzie udało się część tych prac zachować i odtworzyć - mówi Patryk Jaskulski - Na pewno będziemy wracać do tematu - zapewnia.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto