Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co się dzieje na budowie katedry. 
To, co widać, to tylko część prac

Marek Rudnicki
Wkrótce rusztowania z północnej części ściany katedry znikną i zobaczymy pięknie zrewitalizowaną gotycką ścianę
Wkrótce rusztowania z północnej części ściany katedry znikną i zobaczymy pięknie zrewitalizowaną gotycką ścianę Fot. sebastian wołosz
Odrestaurowanie katedry postępuje. Kończą się prace zewnętrzne, ale do zakończenia robót jest jeszcze daleko. Całość odbywa się pod nadzorem konserwatorów, miejskiego i wojewódzkiego oraz archeologów.

- Prace remontowe przy bazylice archikatedralnej w Szczecinie związane są z regotyzacją ściany północnej świątyni - mówi ks. Sławomir Zyga, kanclerz kurii. - Projekt prowadzony jest pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków. Efektem powinno być przywrócenie pierwotnego piękna tej części katedry, co zapewne ucieszy wszystkich wrażliwych na architekturę i sztukę naszego miasta.

Dodaje też, że dziś trudno mówić o konkretnej dacie zakończenia robót.

- Praca przy obiekcie zabytkowym to nie stawianie nowego domu mieszkalnego, jest znacznie bardziej skomplikowana. Jest ciągły nadzór konserwatorski i archeologiczny i każde odkrycie, a tych nie brakuje, wiąże się ze zbadaniem znaleziska. Niespodzianek bywa sporo. To, co widzą szczecinianie na zewnątrz, to tylko ta część, a sporo prac jest jeszcze wewnątrz i nie wiadomo, co jeszcze, jaka niespodzianka tu się pokaże. Musimy odbudować ten nasz skarb z dużą pieczołowitością, bo jego korzenie są jeszcze w czasach Gryfitów i Pomorzan.

11 maja 2018 roku katedra otrzymała duże wsparcie finansowe, bo trzy miliony złotych unijnej dotacji na remont północnej części. W tej chwili kończy się przywracanie właśnie tej gotyckiej części.

Z tej okazji proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła, ksiądz Dariusz Knapik przypomniał: - Katedra w zeszłym roku (chodziło o rok 2017) obchodziła 830-lecie konsekracji. Kawał historii za nami, a przed nami - mam nadzieję - uratowanie tego naszego dziedzictwa dla następnych pokoleń szczecinian i Polaków.

WIĘCEJ:

Katedra do przebudowy. Tak teraz wygląda w środku [ZDJĘCIA]
Południowa część elewacji katedry wygląda niezmiennie od ok. 500 lat. Tego nie można powiedzieć o północnej części, która została odbudowana w latach 70. 

Dzięki obecnemu remontowi, świątynia nie tylko odzyska gotyckie kształty. Zyska też niezbędne nowoczesne pomieszczenia i udogodnienia dla niepełnosprawnych osób.

Czytaj więcej: Katedra w Szczecinie mocno się zmienia. Więcej gotyku i miejsca

Katedra do przebudowy. Tak teraz wygląda w środku [ZDJĘCIA]

W średniowieczu pełniła funkcję fary miejskiej, od 1534 do 1945 roku należał do pomorskiej gminy luterańskiej.  

Pod koniec XIX w. rozpoczęto generalną renowację świątyni. W jej ramach powstał w 1894 roku nowy, smukły hełm o wysokości 119 m wieńczący katedralną wieżę, kościół wyposażony został w instalację elektryczną i grzewczą. 

W trakcie prac doszło do katastrofy budowlanej - zawaleniu uległ dobudowywany hełm wieży. 12 lutego 1894 roku nad miastem przeszedł huragan, który poważnie uszkodził wieżę. Jednak znacznie gorszym kataklizmem była dla świątyni druga wojna światowa. 

W nocy z 29 na 30 sierpnia 1944 w wyniku bombardowania katedra uległa bardzo poważnemu uszkodzeniu. 

Całkowicie został zniszczony dach korpusu nawowego i hełm wieży oraz północna elewacja budowli. Ucierpiało bardzo również wyposażenie budowli.

Tak dawniej wyglądała katedra w Szczecinie. Zobacz archiwaln...

Złoty Dzwon Niepodległości w szczecińskiej katedrze [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto