Co robić w weekend w Szczecinie? TOP 17 propozycji

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Zamek zaprasza do kina
Zamek zaprasza do kina
Zaczęła się jesień, więc coraz więcej wydarzeń przenosi się do wnętrz instytucji. Mamy jednak ostatnie wydarzenia festiwalu Spoiwa Kultury w plenerze.

Spoiwa Kultury

Rozproszenie wszędzie! To nowy projekt hamburskiego kolektywu performatywno-medialnego LIGNA, z udziałem trzynastu międzynarodowych artystek i artystów. Członkowie grupy: Ole Frahm, Michael Hueners i Torsten Michaelsen zapytali choreografki i choreografów z całego świata, jakie społeczne i fizyczne zmiany zaobserwowali w swoich miejscach pobytu podczas okresu globalnego zagrożenia. Ze szczególnym naciskiem na doświadczenia bezbronności i solidarności. Publiczność, zaopatrzona w słuchawki, podąża za wielogłosową choreografią i instrukcjami ruchowymi, stając się jednocześnie częścią nowej formy kolektywnego działania. Prace grupy LIGNA, składającej się z performerów i artystów medialnych, mają jeden wspólny mianownik: zwracają się do swojej publiczności jako do kolektywu.
Początek 4 października, o godz. 16 na pl. Solidarności.


Festiwal Kino Dzieci

"Wszyscy za jednego" to film, który będzie można obejrzeć w piątek. W Norwegii trwa II wojna światowa. Rodzice Grety i Otta zostają aresztowani, a rodzeństwo odkrywa, dlaczego w ich domu ukrywa się dwójka żydowskich dzieci. Siostra i brat postanawiają pomóc Danielowi i Sarze przedostać się do wolnej Szwecji. Grudzień 1942 roku, II wojna światowa. W Norwegii, jak w wielu krajach Europy, Żydzi są prześladowani.
Kino Dzieci, 2 października, Klub Delta, godz. 10, 17, bilety 12 zł.


"Kaspar Hauser" we Współczesnym

Historia Kaspara Hausera, nastolatka porzuconego przez opiekuna na ulicach Norymbergi, zwanego „sierotą Europy”, w XIX wieku wstrząsnęła społeczeństwem. Umieszczony w ciemnym lochu, przekazywany z rąk do rąk jak przedmiot, przyjmowany przez kolejne mieszczańskie rodziny, bez skrupułów ponownie wyrzucany… Zabawka, kuriozum, obiekt badań. Przeznaczenie Kaspara Hausera spełniło się na oczach sytych i zadowolonych mieszczan, niedopuszczających do siebie myśli, że to oni byli tak naprawdę sprawcami popełnianych na nim zbrodni.
Kaspar Hauser, 2, 3 października, Teatr Współczesny, godz. 19, bilety 26-40 zł.


Wystawa "Nas troje. Nastroje"

Stara Rzeźnia zaprasza na wernisaż wystawy "Nas troje. Nastroje". Twórcami są: Ewa Rogala - członek Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Marynistów w Szczecinie, Zofia Wojtysiak - prezes Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Szczecinie i Krzysztof Majorek - działa w Stowarzyszeniu Artystycznym Integracji Europejskiej, Zachodniopomorskim Stowarzyszeniu Twórców Kultury i w Związku Artystów Szczecińskich. Brał udział w wystawach zbiorowych w Książnicy Pomorskiej, Galerii Prezydenckiej i innych.
Wystawa, 2 października, Stara Rzeźnia, godz. 19, wstęp wolny.


Spotkanie z Antonim Liberą

Salon ProMedia zaprasza na spotkanie autorskie z Antonim Liberą - wybitnym prozaikiem, eseistą, tłumaczem i reżyserem teatralnym.
Antoni Libera podczas spotkania zaprezentuje swoje książki poświęcone Samuelowi Beckettowi, a także tłumaczenia klasyki (Sofokles, Racine, Szekspir). Prowadzenie: Andrzej Skrendo – historyk i teoretyk literatury, profesor i dyrektor Instytutu Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego, krytyk literacki, dziennikarz radiowy i telewizyjny.
Spotkanie, 2 października, ProMedia, godz. 17, wstęp wolny.


Fauré, Roussel i Rota w filharmonii

W piątek w złotej sali szczecińskiej filharmonii usłyszymy orkiestrę pod batutą Tito Ceccheriniego i z towarzyszeniem wyśmienitego pianisty Benedetto Lupo. W programie Fauré, Roussel i Rota. Nino Rota, znany ze swojej współpracy z reżyserem Federico Fellinim, był jednym z najbardziej płodnych i uznanych kompozytorów filmowych swojej epoki. Jego lista ścieżek dźwiękowych obejmuje tytuły od „La dolce vita” i „Romeo i Julia” Franca Zeffirellego po „Ojca chrzestnego” Francisa Forda Coppoli. Kolejnymi utworami będzie zaś „Masques et bergamasques”, suita op. 112 Gabriela Fauré oraz fragmenty symfoniczne z baletu-pantomimy „Le Festin de l’araignée”.
Koncert, 2 października, Filharmonia, godz. 19, bilety 25-55 zł.


Tomasz Krzysica i uczniowie

Wyjątkowy koncert w wyjątkowym czasie. Tomasz Krzysica i jego studenci zaśpiewają najpiękniejsze pieśni i arie z repertuaru polskiego i światowego m.in G. Verdiego, G. Donizettiego, P. Czajkowskiego, A. Dworzaka, M.K. Ogińskiego, T. Bairda. Usłyszymy także piękne melodie z operetek i musicali. Wszystko przy znakomitym akompaniamencie Pani Olgi Bila.
Koncert, 2 października, 13muz, godz. 18, bilety 30 zł.


Zasmakuj świata wprost z food trucka

W najbliższy weekend mieszkańcy Szczecina będą mieli okazję zasmakować w specjałach z kuchni pod chmurką! W dniach 2-4 października przed Atrium Molo zaparkują food trucki serwujące dania z całego świata. Miłośnicy ulicznego jedzenia będą mogli poznać nowe smaki oraz skosztować różnorodności regionalnych potraw.
Impreza, 2-4 października, Atrium Molo, godz. 10, wstęp wolny.


"Kaczątko" w Pleciudze

Historia szarej kaczuszki, która staje się łabędziem "Kaczątko" to spektakl najnajowy, muzyczny, bez słów, oparty luźno o treść "Brzydkiego kaczątka". Historia szarej kaczuszki, która do nikogo nie pasuje i, której nie lubią na podwórku, bo jest inna, a która później okazuje się najpiękniejsza i najbardziej wartościowa.
Kaczątko, 3 października godz. 15, 4 października godz. 11, Pleciuga, bilety 15-20 zł.


"Calineczka" w Pleciudze

Inscenizacja jednej z najbardziej znanych baśni Hansa Christiana Andersena. Wyobraźcie sobie dziewczynkę urodzoną z ziarenka zasianego w ogródku. Dziewczynkę wielkości kciuka. Dziewczynkę porwaną przez paskudną ropuchę i nieczułego chrabąszcza. Wyobraźcie sobie Calineczkę: najmniejszą dziewczynkę na świecie. Zapraszamy na prostą i wzruszającą opowieść o jej dziejach.
Calineczka, 3 października godz. 15, 4 października godz. 11, Pleciuga, bilety 10-34 zł.


Wieczór iluzji z Patrykiem Kowalskim

Szczeciński iluzjonista Patryk Kowalski zaprasza do magicznego świata pełnego niezwykłych zjawisk. Znikanie i pojawianie się przedmiotów, lewitacje mebli, czytanie w myślach, czy magiczne sztuki z kartami to tylko niektóre z licznych atrakcji, które czekają na wszystkich w Sali kominkowej Domu Kultury „13 Muz". Ten magiczny show to gwarancja dobrej zabawy dla całej rodziny.
Wieczór iluzji, 3 października, 13muz, godz. 16, bilety 15-20 zł.


Kev Fox w Starej Rzeźni

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia przygotowuje kolejne wydarzenia, które w trudnym czasie pandemii odbędzie się jesienią. Jednym z najważniejszych koncertów będzie koncert Keva Foxa, połowy przebojowego duetu Smolik & Kev Fox. W ciągu ponad pięcioletniej historii istnienia Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia dwa koncerty duetu Kev Fox i Andrzej Smolik zostały zapamiętane jako jedne z tych najbardziej magnetyzujących. Kev gra też akustyczne, solowe koncerty.
Koncert, 4 października, Stara Rzeźnia, godz. 18, bilety 80 zł.


"Crazy for You" w Operze na Zamku

Szalona komedia muzyczna Gershwinów. Spektakl otrzymał nagrodę publiczności "Bursztynowy Pierścień 2017" w kategorii "Spektakl roku" oraz XII Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury za Najlepsze Kostiumy dla Agaty Uchman i Macieja Glazy dla Najlepszego tancerza w pozostałych formach tanecznych za układy stepu. Najwspanialsza klasyka gatunku. Musical, który nawiązuje do najlepszych tradycji „Złotych czasów Broadwayu” lat 20. i 30. Ciekawa fabuła, zabawne dialogi i całe mnóstwo najpiękniejszej muzyki George'a Gershwina to przepis na hit, który tak czaruje widzów na całym świecie.
Crazy for You, 3 października godz. 19, 4 października godz. 18, Opera na Zamku, bilety 45-120 zł.


Los Payos we Free Blues Clubie

Zespół Los Payos był jednym z pierwszych profesjonalnych zespołów flamenco w Polsce. Powstał w 1995 roku, założony przez tancerkę Martę Dębską i gitarzystę Arturo El Polaco, którzy od wczesnej młodości związali swoje życie z flamenco. Na przestrzeni lat zespół zmieniał swój skład i repertuar, inspirując się nierzadko muzyką latynoską, aby w końcu wybrać drogę głównego nurtu flamenco puro, uznając, że sednem flamenco jest autentyczny śpiew i że prawdziwego ducha tej sztuki można poczuć jedynie współpracując z hiszpańskimi śpiewakami.
Los Payos, 3 października, Free Blues Club, godz. 21, bilety 60-70 zł.


Zamek zaprasza do kina

Zamek Książąt Pomorskich wznawia seanse filmowe w sali Kina Zamek. Projekcje będą realizowane z zachowaniem reżimu sanitarnego, będzie mogła wziąć w nich udział ograniczona liczba osób a kinomanii zobowiązani będą do zakrywania nosa i ust. W październikowym programie Kina Zamek znajdziemy niezwykle ciekawe i nagradzane filmowe propozycje m.in. „Najgorsze wiersze świata”, „Daleko od Reykjavíku”, „Przesłuchanie” i „Arab Blues”.


"Zabić prezydenta" w Teatrze Małym

Dla jednych psychopata, którego należy potępić, dla innych obiekt kultu i niedościgniony wzór. Spektakl o Eligiuszu Niewiadomskim, zabójcy pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza jest próbą zrozumienia człowieka, szukania analogii, odniesień do współczesności i poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie – jaki jest właściwy klucz do zrozumienia istoty tego zabójstwa? Dlaczego Niewiadomski, Polak, katolik, ojciec i mąż, ceniony artysta myślał, że ratuje kraj? Dla kogo – i dlaczego, jeśli w ogóle – został bohaterem…? Sztuka Piotra Rowickiego w reżyserii Piotra Ratajczaka z Arkadiuszem Buszką w roli Niewiadomskiego, to kolejna artystyczna współpraca tego trio.
Zabić prezydenta, 3 i 4 października, Teatr Mały, godz. 17, bilety 30-35 zł.


"Ślimak" na Zamku

Mądra i zabawna opowieść o tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co się ma i tym się cieszyć, ponieważ to, co nieznane, nie zawsze jest lepsze od tego, co bliskie i znane. Oto Ślimak, zamieszkując swój mały, muszlowy domek, spotyka na swej drodze Bobra, zajmującego się handlem nieruchomościami. Bóbr naigrywa się z mieszkania Ślimaka, roztacza przed nim wizję nowego apartamentu, w którym Ślimak nie tylko poczułby się lepiej, ale i inni zaczęliby go lepiej postrzegać.
Ślimak, 4 października, Zamek, godz. 10, bilety 10-20 zł.

ZOBACZ TEŻ: Instytucje kultury w Szczecinie. Co powstało, gdzie remont, a co powstanie?

Szczecin w ostatnich latach wzbogacił się mocno o instytucje kulturalne. Powstają nowe, stare przeszły remonty, a w planach są także nowe. Przypomnijmy je sobie.

Zobacz szczegóły w galerii zdjęć! >>>

ZOBACZ TEŻ:

Instytucje kultury w Szczecinie. Co powstało, gdzie remont, ...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie