Co robić w weekend w Szczecinie? TOP 17 propozycji

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Zaczęła się jesień, więc coraz więcej wydarzeń przenosi się do wnętrz instytucji. Mamy jednak ostatnie wydarzenia festiwalu Spoiwa Kultury w plenerze.

Spoiwa Kultury

Rozproszenie wszędzie! To nowy projekt hamburskiego kolektywu performatywno-medialnego LIGNA, z udziałem trzynastu międzynarodowych artystek i artystów. Członkowie grupy: Ole Frahm, Michael Hueners i Torsten Michaelsen zapytali choreografki i choreografów z całego świata, jakie społeczne i fizyczne zmiany zaobserwowali w swoich miejscach pobytu podczas okresu globalnego zagrożenia. Ze szczególnym naciskiem na doświadczenia bezbronności i solidarności. Publiczność, zaopatrzona w słuchawki, podąża za wielogłosową choreografią i instrukcjami ruchowymi, stając się jednocześnie częścią nowej formy kolektywnego działania. Prace grupy LIGNA, składającej się z performerów i artystów medialnych, mają jeden wspólny mianownik: zwracają się do swojej publiczności jako do kolektywu.
Początek 4 października, o godz. 16 na pl. Solidarności.


Festiwal Kino Dzieci

"Wszyscy za jednego" to film, który będzie można obejrzeć w piątek. W Norwegii trwa II wojna światowa. Rodzice Grety i Otta zostają aresztowani, a rodzeństwo odkrywa, dlaczego w ich domu ukrywa się dwójka żydowskich dzieci. Siostra i brat postanawiają pomóc Danielowi i Sarze przedostać się do wolnej Szwecji. Grudzień 1942 roku, II wojna światowa. W Norwegii, jak w wielu krajach Europy, Żydzi są prześladowani.
Kino Dzieci, 2 października, Klub Delta, godz. 10, 17, bilety 12 zł.


"Kaspar Hauser" we Współczesnym

Historia Kaspara Hausera, nastolatka porzuconego przez opiekuna na ulicach Norymbergi, zwanego „sierotą Europy”, w XIX wieku wstrząsnęła społeczeństwem. Umieszczony w ciemnym lochu, przekazywany z rąk do rąk jak przedmiot, przyjmowany przez kolejne mieszczańskie rodziny, bez skrupułów ponownie wyrzucany… Zabawka, kuriozum, obiekt badań. Przeznaczenie Kaspara Hausera spełniło się na oczach sytych i zadowolonych mieszczan, niedopuszczających do siebie myśli, że to oni byli tak naprawdę sprawcami popełnianych na nim zbrodni.
Kaspar Hauser, 2, 3 października, Teatr Współczesny, godz. 19, bilety 26-40 zł.


Wystawa "Nas troje. Nastroje"

Stara Rzeźnia zaprasza na wernisaż wystawy "Nas troje. Nastroje". Twórcami są: Ewa Rogala - członek Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Marynistów w Szczecinie, Zofia Wojtysiak - prezes Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Szczecinie i Krzysztof Majorek - działa w Stowarzyszeniu Artystycznym Integracji Europejskiej, Zachodniopomorskim Stowarzyszeniu Twórców Kultury i w Związku Artystów Szczecińskich. Brał udział w wystawach zbiorowych w Książnicy Pomorskiej, Galerii Prezydenckiej i innych.
Wystawa, 2 października, Stara Rzeźnia, godz. 19, wstęp wolny.


Spotkanie z Antonim Liberą

Salon ProMedia zaprasza na spotkanie autorskie z Antonim Liberą - wybitnym prozaikiem, eseistą, tłumaczem i reżyserem teatralnym.
Antoni Libera podczas spotkania zaprezentuje swoje książki poświęcone Samuelowi Beckettowi, a także tłumaczenia klasyki (Sofokles, Racine, Szekspir). Prowadzenie: Andrzej Skrendo – historyk i teoretyk literatury, profesor i dyrektor Instytutu Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego, krytyk literacki, dziennikarz radiowy i telewizyjny.
Spotkanie, 2 października, ProMedia, godz. 17, wstęp wolny.


Fauré, Roussel i Rota w filharmonii

W piątek w złotej sali szczecińskiej filharmonii usłyszymy orkiestrę pod batutą Tito Ceccheriniego i z towarzyszeniem wyśmienitego pianisty Benedetto Lupo. W programie Fauré, Roussel i Rota. Nino Rota, znany ze swojej współpracy z reżyserem Federico Fellinim, był jednym z najbardziej płodnych i uznanych kompozytorów filmowych swojej epoki. Jego lista ścieżek dźwiękowych obejmuje tytuły od „La dolce vita” i „Romeo i Julia” Franca Zeffirellego po „Ojca chrzestnego” Francisa Forda Coppoli. Kolejnymi utworami będzie zaś „Masques et bergamasques”, suita op. 112 Gabriela Fauré oraz fragmenty symfoniczne z baletu-pantomimy „Le Festin de l’araignée”.
Koncert, 2 października, Filharmonia, godz. 19, bilety 25-55 zł.


Tomasz Krzysica i uczniowie

Wyjątkowy koncert w wyjątkowym czasie. Tomasz Krzysica i jego studenci zaśpiewają najpiękniejsze pieśni i arie z repertuaru polskiego i światowego m.in G. Verdiego, G. Donizettiego, P. Czajkowskiego, A. Dworzaka, M.K. Ogińskiego, T. Bairda. Usłyszymy także piękne melodie z operetek i musicali. Wszystko przy znakomitym akompaniamencie Pani Olgi Bila.
Koncert, 2 października, 13muz, godz. 18, bilety 30 zł.


Zasmakuj świata wprost z food trucka

W najbliższy weekend mieszkańcy Szczecina będą mieli okazję zasmakować w specjałach z kuchni pod chmurką! W dniach 2-4 października przed Atrium Molo zaparkują food trucki serwujące dania z całego świata. Miłośnicy ulicznego jedzenia będą mogli poznać nowe smaki oraz skosztować różnorodności regionalnych potraw.
Impreza, 2-4 października, Atrium Molo, godz. 10, wstęp wolny.


"Kaczątko" w Pleciudze

Historia szarej kaczuszki, która staje się łabędziem "Kaczątko" to spektakl najnajowy, muzyczny, bez słów, oparty luźno o treść "Brzydkiego kaczątka". Historia szarej kaczuszki, która do nikogo nie pasuje i, której nie lubią na podwórku, bo jest inna, a która później okazuje się najpiękniejsza i najbardziej wartościowa.
Kaczątko, 3 października godz. 15, 4 października godz. 11, Pleciuga, bilety 15-20 zł.


"Calineczka" w Pleciudze

Inscenizacja jednej z najbardziej znanych baśni Hansa Christiana Andersena. Wyobraźcie sobie dziewczynkę urodzoną z ziarenka zasianego w ogródku. Dziewczynkę wielkości kciuka. Dziewczynkę porwaną przez paskudną ropuchę i nieczułego chrabąszcza. Wyobraźcie sobie Calineczkę: najmniejszą dziewczynkę na świecie. Zapraszamy na prostą i wzruszającą opowieść o jej dziejach.
Calineczka, 3 października godz. 15, 4 października godz. 11, Pleciuga, bilety 10-34 zł.


Wieczór iluzji z Patrykiem Kowalskim

Szczeciński iluzjonista Patryk Kowalski zaprasza do magicznego świata pełnego niezwykłych zjawisk. Znikanie i pojawianie się przedmiotów, lewitacje mebli, czytanie w myślach, czy magiczne sztuki z kartami to tylko niektóre z licznych atrakcji, które czekają na wszystkich w Sali kominkowej Domu Kultury „13 Muz". Ten magiczny show to gwarancja dobrej zabawy dla całej rodziny.
Wieczór iluzji, 3 października, 13muz, godz. 16, bilety 15-20 zł.


Kev Fox w Starej Rzeźni

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia przygotowuje kolejne wydarzenia, które w trudnym czasie pandemii odbędzie się jesienią. Jednym z najważniejszych koncertów będzie koncert Keva Foxa, połowy przebojowego duetu Smolik & Kev Fox. W ciągu ponad pięcioletniej historii istnienia Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia dwa koncerty duetu Kev Fox i Andrzej Smolik zostały zapamiętane jako jedne z tych najbardziej magnetyzujących. Kev gra też akustyczne, solowe koncerty.
Koncert, 4 października, Stara Rzeźnia, godz. 18, bilety 80 zł.


"Crazy for You" w Operze na Zamku

Szalona komedia muzyczna Gershwinów. Spektakl otrzymał nagrodę publiczności "Bursztynowy Pierścień 2017" w kategorii "Spektakl roku" oraz XII Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury za Najlepsze Kostiumy dla Agaty Uchman i Macieja Glazy dla Najlepszego tancerza w pozostałych formach tanecznych za układy stepu. Najwspanialsza klasyka gatunku. Musical, który nawiązuje do najlepszych tradycji „Złotych czasów Broadwayu” lat 20. i 30. Ciekawa fabuła, zabawne dialogi i całe mnóstwo najpiękniejszej muzyki George'a Gershwina to przepis na hit, który tak czaruje widzów na całym świecie.
Crazy for You, 3 października godz. 19, 4 października godz. 18, Opera na Zamku, bilety 45-120 zł.


Los Payos we Free Blues Clubie

Zespół Los Payos był jednym z pierwszych profesjonalnych zespołów flamenco w Polsce. Powstał w 1995 roku, założony przez tancerkę Martę Dębską i gitarzystę Arturo El Polaco, którzy od wczesnej młodości związali swoje życie z flamenco. Na przestrzeni lat zespół zmieniał swój skład i repertuar, inspirując się nierzadko muzyką latynoską, aby w końcu wybrać drogę głównego nurtu flamenco puro, uznając, że sednem flamenco jest autentyczny śpiew i że prawdziwego ducha tej sztuki można poczuć jedynie współpracując z hiszpańskimi śpiewakami.
Los Payos, 3 października, Free Blues Club, godz. 21, bilety 60-70 zł.


Zamek zaprasza do kina

Zamek Książąt Pomorskich wznawia seanse filmowe w sali Kina Zamek. Projekcje będą realizowane z zachowaniem reżimu sanitarnego, będzie mogła wziąć w nich udział ograniczona liczba osób a kinomanii zobowiązani będą do zakrywania nosa i ust. W październikowym programie Kina Zamek znajdziemy niezwykle ciekawe i nagradzane filmowe propozycje m.in. „Najgorsze wiersze świata”, „Daleko od Reykjavíku”, „Przesłuchanie” i „Arab Blues”.


"Zabić prezydenta" w Teatrze Małym

Dla jednych psychopata, którego należy potępić, dla innych obiekt kultu i niedościgniony wzór. Spektakl o Eligiuszu Niewiadomskim, zabójcy pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza jest próbą zrozumienia człowieka, szukania analogii, odniesień do współczesności i poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie – jaki jest właściwy klucz do zrozumienia istoty tego zabójstwa? Dlaczego Niewiadomski, Polak, katolik, ojciec i mąż, ceniony artysta myślał, że ratuje kraj? Dla kogo – i dlaczego, jeśli w ogóle – został bohaterem…? Sztuka Piotra Rowickiego w reżyserii Piotra Ratajczaka z Arkadiuszem Buszką w roli Niewiadomskiego, to kolejna artystyczna współpraca tego trio.
Zabić prezydenta, 3 i 4 października, Teatr Mały, godz. 17, bilety 30-35 zł.


"Ślimak" na Zamku

Mądra i zabawna opowieść o tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co się ma i tym się cieszyć, ponieważ to, co nieznane, nie zawsze jest lepsze od tego, co bliskie i znane. Oto Ślimak, zamieszkując swój mały, muszlowy domek, spotyka na swej drodze Bobra, zajmującego się handlem nieruchomościami. Bóbr naigrywa się z mieszkania Ślimaka, roztacza przed nim wizję nowego apartamentu, w którym Ślimak nie tylko poczułby się lepiej, ale i inni zaczęliby go lepiej postrzegać.
Ślimak, 4 października, Zamek, godz. 10, bilety 10-20 zł.

ZOBACZ TEŻ: Instytucje kultury w Szczecinie. Co powstało, gdzie remont, a co powstanie?

Instytucje kultury w Szczecinie. Co powstało, gdzie remont, ...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie