Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej ze szkołą ogrodniczą w Szczecinie? Jest alternatywa

Redakcja
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest zainteresowane przejęciem Centrum Edukacji Ogrodniczej. W przyszłym tygodniu do Szczecina przyjadą przedstawiciele ministerstwa.

Centrum Edukacji Ogrodniczej w Zdrojach według planów Wydziału Oświaty ma zostać połączone z Zespołem Szkół nr 2 w Dąbiu. Nie chcą tego ani uczniowie, ani rodzice, ani nauczyciele. Alternatywą dla szkoły jest przejęcie jej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które trzy lata temu wykazało zainteresowanie tą szkołę. Urząd miasta ponownie wysłał zapytanie do ministerstwa w sprawie przejęcia szkoły. Okazuje się, że sprawa jest aktualna.

- Po raz kolejny Ministerstwo wyciąga pomocną dłoń, żeby wesprzeć samorząd w prowadzeniu szkoły - mówi Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski. - Prezydent Szczecina zostanie zaproszony do Ministerstwa na rozmowy w tej sprawie. W przyszłym tygodniu do Szczecina przyjadą przedstawiciele ministerstwa, którzy będą wizytować tę szkołę.

Prezydent na razie nie został oficjalnie poinformowany o tym fakcie.

- Cieszymy się, że w końcu Ministerstwo Rolnictwa odniosło się do propozycji złożonej przez miasto i zadeklarowało rozważenie przejęcia szczecińskiego Centrum Edukacji Ogrodniczej - informuje Marta Kufel z Urzędu Miasta. - Żałujemy jednak, że doczekaliśmy się odpowiedzi dopiero w momencie, gdy sprawa stanęła na ostrzu noża. Należy pamiętać o tym, że miasto od początku podkreślało, że jest otwarte na wszelkie propozycje dotyczące przyszłości szkoły i żadna ostateczna decyzja nie została dotychczas podjęta. Obecnie czekamy na wyznaczenie konkretnego terminu spotkania zaproponowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ponieważ o chęci porozumienia i ewentualnej współpracy dowiedzieliśmy się z mediów. Dotychczas oficjalne stanowisko Ministerstwa w tej sprawie nie wpłynęło do Urzędu Miasta.

Przejęcie szkoły przez Ministerstwo popiera rolnicy z Solidarności.

- Bardzo nam leży na sercu szkolnictwo rolnicze - mówi Edward Kosmal, przewodniczący rolniczej Solidarności z naszego regionu. - Na wsi potrzebni są fachowcy, specjaliści, którzy będą produkowali zdrową żywność. Potrzebne są centra edukacyjne, które będą kształcić nowoczesnych rolników. My, jako związek, od kilku lat prowadzimy rozmowy z Ministerstwem na temat przejęcia tej szkoły.
W Polsce są 53 takie centra szkolne prowadzone przez Ministerstwo.

- Z naszych informacji wynika, że prezydent zaprzestał rozmów z Ministerstwem w 2016 roku - mówi Leszek Dobrzyński, poseł PiS. - Gdyby wtedy prezydent Krzystek doprowadził rozmowy do końca, być może dzisiaj CEO byłoby już pod opieką Ministerstwa. Liczymy na to, że tym razem szansa na ocalenie tej szkoły nie zostanie zmarnowana.

Z informacji Urzędy Miasta wynika, że to Ministerstwo przerwało rozmowy w sprawie przejęcia CEO. Korespondencja w tej sprawie rozpoczęła się 31 października 2016 r., a ostatniego maila wysłał urząd miasta 6 lutego 2017 r. Od tamtej pory Ministerstwo się nie odezwało.

- Jeżeli chodzi o zarzut dotyczący tego, że to Miasto nie odpowiedziało na korespondencję z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest on nieprawdziwy - wyjaśnia Marta Kufel. - Dysponujemy dokumentacją, która w klarowny sposób przedstawia fakty i pokazuje, że przedstawiciele Ministerstwa po otrzymaniu danych finansowych, o które wnioskowali zaniechali dalszej korespondencji w tej sprawie.

Zobacz także:

Uczniowie, nauczyciele i rodzice będą nadal walczyć o szkołę ogrodniczą w Zdrojach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto