Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z willą Grünebergów? Brakuje pieniędzy na remont, budynek niszczeje [WIDEO, ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Gołe ściany, folia na zabytkowych poręczach schodów, gruba warstwa kurzu - tak wygląda willa Grünebergów pięć lat po przesunięciu. Nie wiadomo, kiedy w tym budynku zacznie się remont i zostaną zrealizowane plany zrobienia z niej placówki kultury.

W 2014 willa Grünebergów przy ul. Batalionów Chłopskich w Zdrojach została przesunięta z powodu budowy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Wcześniej wywłaszczono z niej mieszkańców, którzy otrzymali lokale zastępcze.

ZOBACZ:

Willa miała być przeznaczona na cele kulturalne jako filia Miejskiego Ośrodka Kultury w Dąbiu. 5 lipca 2018 r. przyjęty został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Zdroje-Willa Kultury” w Szczecinie, uwzględniający m.in. niezbędne zmiany planistyczne dla terenu, na którym znajduje się nieruchomość.

Na razie willa stoi nieużytkowana. W środku zabezpieczone zostały folią zabytkowe elementy budynku, ale chłód i wilgoć robią swoje.

CZYTAJ TAKŻE:

- Ta willa traci swoje zabytkowe walory, bo nie da się uratować tego, co zostało zniszczone podczas przesuwania budynku - mówi Mariusz Łojko ze Stowarzyszenia „Ocalmy Zabytek”. - Wielu ekspertów uznało, że willa wcale nie stała na trasie szybkiego tramwaju, nie kolidowała z jego budową. Niepotrzebnie wyrzucono mieszkańców z domu, który był ich własnością od 1947 roku i niepotrzebnie zniszczono budynek. Ta willa może zachować swoje walory historyczne, jako dom słynnej rodziny wytwarzającej organy, ale walory zabytkowe straci.

Willę postanowił obejrzeć radny Dariusz Matecki z PiS. Chciał sprawdzić jej obecny stan.

- Nie wiemy, kiedy będą pieniądze na remont budynku i jak będzie wyglądała jego przyszłość - mówi radny Matecki. - Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że wiele działań związanych z Willą odbyło się niezgodnie z prawem. To budzi niepokój.

CZYTAJ TEŻ:

Kilka lat temu Andrzej Oryl, dyrektor MOK w Dąbiu, przedstawił koncepcję zagospodarowania willi.

Zgodnie z koncepcją przedstawioną przez Andrzeja Oryla, willa Grünebergów stałaby się ośrodkiem twórczej aktywności, zarówno dla mieszkańców lewobrzeża, jak i prawobrzeżnego Szczecina, a sam obiekt, pod roboczą nazwą Manufaktura Aktywności Twórczej, miałby zostać zaadaptowany na potrzeby różnego rodzaju pracowni i warsztatów tematycznych, w których będzie można zapoznać się z wytworami artystycznych rzemiosł pomorskich (tradycyjne techniki i wzory ceramiczne, tkackie, malarskie i organmistrzowskie z regionu Pomorza). Część tych zajęć odbywa się teraz w Dąbiu.

Opiekę merytoryczną nad takim profilem działalności placówki zadeklarował Uniwersytet Szczeciński oraz Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia.

Modernizacja tego budynku kosztowałaby kilka milionów złotych. A sam budynek jest przedmiotem zainteresowania kilku radnych, którzy pytali o jego przyszłość.

- Na obecnym etapie analizowane są możliwości sfinansowania z budżetu miasta opracowania dokumentacji związanej z koncepcją projektową i programem funkcjonalno-użytkowym dla Willi Gruneberga. Wniosek w tej sprawie złożył dyrektor MOK - wyjaśnia Krzysztof Soska.

Willa Grünebergów została przesunięta o 45 m.

Na zarzuty o łamanie praw konwencji o ochronie praw człowieka odpowiedziało miasto:
"Artykuł 1 protokołu nr 1 do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności rzeczywiście mówi, że nikt nie może być pozbawiony swojej własności, ale zaraz po tym stanowi "chyba, że w interesie publicznym i na warunkach przewidzianych przez ustawę oraz zgodnie z ogólnymi zasadami prawa międzynarodowego". Miasto realizując budowę SST działa właśnie w interesie publicznym mając na względzie dobro wszystkich tych, którzy od lat czekali na realizację inwestycji."

WIĘCEJ O WILLI:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto