Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z Łasztownią i lotniskiem w Dąbiu

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Amerykanie są nadal zainteresowani Łasztownią i lotniskiem w Dąbiu.

W liście doręczonym do prezydenta Szczecina Ken Schwarz, prezes Global 4 Developments podziękował za możliwość prezentacji koncepcji zagospodarowania części Śródodrza i lotniska w Dąbiu. – Zostaliśmy ciepło przyjęci a nasza wizja planistyczna została przyjęta, w naszym przekonaniu z zainteresowaniem – mówi Schwartz.

Koncepcja przedstawiona przez Global 4 Developments jest autorskim pomysłem amerykańskich planistów.

– Przy jej tworzeniu nie braliśmy pod uwagę istniejących dziś założeń urbanistycznych. Wiemy przecież, że to, co planujemy stworzyć w wyniku wielomiliardowej inwestycji, powstanie za około 8 lat i trwać będzie przez kolejnych kilkadziesiąt – zwraca uwagę Schwartz. – Z drugiej strony, doskonale rozumiemy potrzeby, plany i oczekiwania władz Szczecina co do zabezpieczenia najistotniejszych w najbliższym czasie inwestycji miejskich – lotniska, stadionu czy ochrony zabytkowych budynków na Łasztowni.

Amerykanie podkreślają, że chcą rozmawiać. Są zdecydowani – wspólnie z miastem

– konstruować założenia architektoniczne i ich realizację tak, by potrzeby i interes szczecinian został w pełni zachowany. – Zakładamy urzeczywistnić zasadę „win – win”, gdzie poprzez rozmowę i wspólną analizę potrzeb i związanych z nimi problemów uzyskamy satysfakcjonujące obie strony rozwiązanie.

Przypomnijmy, że Ken Schwartz, dyrektor zarządzający Global 4 Developments na spotkaniu 4 września 2007 z zastępcą Prezydenta Szczecina, Krzysztofem Nowakiem, przedstawił koncepcję zagospodarowania Wyspy Grodzkiej, Łasztowni i terenu lotniska w Dąbiu, połączoną z inwestycją o szacowanej łącznej wartości między 7 a 10 mld dolarów.

Jej efektem byłoby przekształcenie terenu dzisiejszego lotniska w Dąbiu w nowoczesną dzielnicą mieszkaniową wraz z bezprecedensowym w Polsce zapleczem usługowo-rozrywkowym. Łasztownia i Wyspa Grodzka stałyby się wysokiej klasy dzielnicami usługowo-hotelowymi, z pełną infrastrukturą kongresowo-kulturalną oraz marinami dla kilkuset jednostek.

Według szacunków, przy realizacji inwestycji zatrudnionych byłoby nawet 7 000 pracowników, w tym jak najwyższej klasy specjalistów – inżynierów, natomiast w powstałych obiektach – hotelach, centrach kongresowych, usługowych, zatrudnienie znalazłoby ponad 10 000 szczecinian.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto