Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chowaj do szuflady

tkrawczyk
tkrawczyk
W naszych domach leżą ich stosy – za prąd, za gaz, za RTV… Spora część starych książeczek opłat od kilku lat zawala szuflady. Gdy robimy porządki, korci nas, by podrzeć je i wyrzucić do śmietnika. Zaraz, zaraz! A jeśli przyjdzie wezwanie do zapłaty zaległego rachunku, który przecież uregulowaliśmy np. półtora roku temu? Co wtedy? Jak udowodnimy, że to my mamy rację? Oto kilka dobrych rad o potrzebie trzymania rachunków.

ZA MIESZKANIE

Książeczek czynszowych i pojedynczych dowodów wpłaty nie powinno się wyrzucać przez 3 lata. Dotyczy to wpłat na rachunki (lub bezpośrednio do kasy) spółdzielni mieszkaniowych, administracji budynków komunalnych i wspólnot mieszkaniowych. Jeśli od corocznego podatku dochodowego (PIT) odliczamy sobie opłaty na fundusz remontowy, wtedy dowody wpłat czynszu trzeba trzymać znacznie dłużej – przez 5 lat od zakończenia roku rozliczeniowego. Takie są przepisy skarbowe.

ZA PRĄD

Rachunki za pobraną energię elektryczną można wyrzucić do kosza po 2 latach.

ZA GAZ

Dowód zapłacenia rachunku za gaz trzeba przechowywać przez 3 lata. Niektóre wydruki takich rachunków są nietrwałe (zrobione na papierze, który z czasem, pod wpływem światła, pochłania druk). Radzimy przechowywać je w ciemnym miejscu.

ZA TELEFON

Tu nieco krócej – tylko przez 1 rok. Tyle czasu ma firma telekomunikacyjna na ewentualne roszczenia wobec nas. Zazwyczaj jednak upomina się o pieniądze już po miesiącu.

ZA TELEWIZJĘ I RADIO

Książeczkę opłat abonamentu RTV trzeba przechowywać przez 3 lata od ostatniej wpłaty. Później można spokojnie wyrzucić.

MANDATY

Dowód zapłaty kary wlepionej nam przez policjanta trzeba mieć w domu przez 3 lata. Podobnie – dowody zapłaty mandatu, który wystawiła straż miejska. Dowód wpłaty kary za jazdę bez ważnego biletu przechowujemy przez 1 rok.

PARAGONY

Po kupieniu cenniejszych przedmiotów (np. pralki, mebli) paragon warto przechowywać przez 2 lata. Tyle czasu mamy na dochodzenie swych praw u sprzedawcy – gdyby towar był wadliwy.

ZEZNANIA PODATKOWE

Te trzymamy najdłużej – bo ponad 5 lat. Przepisy stanowią, że urząd skarbowy może sprawdzić nasze zeznanie podatkowe w ciągu 5 lat od końca roku, w którym je złożyliśmy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto