Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chopin zabrzmi na betonowcu i lotnisku

Redakcja
Hucznie obchodzić będziemy 200. urodziny Fryderyka Chopina. Muzykę najsłynniejszego polskiego kompozytora usłyszymy między innymi na betonowcu i w hali przylotów portu lotniczego Szczecin-Goleniów.

Jubileusz 200. urodzin jednego z najwybitniejszych rodzimych kompozytorów będzie stał pod znakiem szerokiej różnorodnych wydarzeń kulturalnych pod hasłem "Poza czasem i przestrzenią - Rok Chopinowski w Szczecinie".

Obchody w Szczecinie zostały podzielone na 5 projektów: Fryderyk i Róże, Emigracja. Chopin, Chopin na betonowcu, Nokturn dla Pani Tilebain oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "ALTELIER"

Chopin w filharmonii

W ramach tych projektów Filharmonia Szczecińska przygotowała cykl koncertów symfonicznych poświęconych Fryderykowi Chopinowi.

Organizuje też wspólnie ze Szczecińską Agencją Artystyczną projekt koncert w Ogrodzie Różanym, gdzie przez trzy wakacyjne miesiące będzie się prezentowała młodzież ze szczecińskich szkół artystycznych.

Chopin na lotnisku...

Innym wielkim widowiskiem przygotowanym przez filharmonię we współpracy z Klubem 13 Muz będzie projekt „Emigracja. Chopin”. 1 marca 2010, w dniu dwusetnych urodzin wybitnego polskiego kompozytora, szczeciński pianista Sławomir Wilk wraz z orkiestrą symfoniczną szczecińskiej filharmonii wykona w hali przylotów portu lotniczego Szczecin-Goleniów koncert e-moll Fryderyka Chopina. Koncertowi będą towarzyszyć również efekty wizualne tworzone przez artystów na żywo.

- Uświadomiliśmy sobie, że Chopin był największym polskim emigrantem, który przyniósł nam chlubę, stąd pomysł tego koncertu – mówi Andrzej Oryl, dyrektor FS. – Staramy się także o grant na zorganizowanie podobnego koncertu w Berlinie na lotnisku Tempelhof, na którym lądowali kiedyś nasi emigranci.

Koncert w Goleniowie zostanie nagrany i będzie retransmitowany na ekranach usytuowanych w 10 największych krajowych portach lotniczych 10 październiku, czyli w dniu, w którym Chopin zagrał ostatni koncert w Polsce.

Na ten koncert prezydent Szczecina zorganizuje autobusy, które dowiozą mieszkańców na lotnisko w Goleniowie.

Chopin kameralnie

W kwietniu Teatr Kameralny przygotował polsko-francuską sztukę "Nokturn dla Pani Tilebain", która ma podkreślać dwu-narodowy życiorys Fryderyka Chopina.

- Sztuka opowiada o spotkaniu w domu pani Tilebain, podczas którego mały Chopin zagrał koncert – mówi Michał Janicki, kierownik artystyczny Teatru Kameralnego. – Dom pani Tilebain stał w okolicach dzisiejszego Hotelu Park, ale nie ma żadnych dowodów, że do tego spotkania rzeczywiście doszło.

Chopin na betenowcu

Z kolei w lipcu na wraku betonowego okręgu "Ulrich Finsterwalder" na Jeziorze Dąbiu odbędzie się "Chopin na betonowcu". Wydarzenie, przygotowane przez Stowarzyszenie "Boogie Brain", połączy polską (twórczość Chopina) i niemiecką (miejsce), historię, aby zostać poddanym interpretacjom jazzmenów z USA (perkusista Jim Black, saksofonista Chris Speed) i Indii (perkusista Trilok Gurtu). Nie zabraknie również plejady polskich weteranów synkopowych rytmów z Tymonem Tymańskim, Włodzimierzem Kiniorskim oraz Antonim Gralakiem na czele.

- Każdy Polak zna Chopina, dlatego doszliśmy do wniosku, że trzeba go przedstawić w inny sposób niż dotąd – mówi Bartosz Sawicki ze Stowarzyszenia „Boogie Brain”. – Połączymy żywioł polskiego i amerykańskiego jazzu oraz Chopina. Będziemy mieli do czynienia z ogromnym przedsięwzięciem pod względem artystycznym i logistycznym.

Chopin na festiwalu

Klamrą, która będzie spinać projekt "Poza czasem i przestrzenią", będzie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "ALTELIER". Organizowany przez Fundację ALTELIER to kilkumiesięczne (od marca do czerwca) przedsięwzięcie kulturalne obejmujące przestrzeń miejską (Willa Lentza, Stara Chłodnia Portu Gryf, Klub 13 Muz, Zamek Książąt Pomorskich, Szczecińska Filharmonia), jak i wiele artystycznych form (koncerty, projekcje multimedialne, międzynarodowe warsztaty muzyczne dla młodzieży).

W skład przedsięwzięcia pod nazwą "Poza czasem i przestrzenią - Rok Chopinowski w Szczecinie" wchodzą takie organizacje i instytucje kultury jak: Stowarzyszenie „Boogie Brain”, Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie, Dom Kultury „13 Muz”, Fundacja ARTELIER, Szczecińska Agencja Artystyczna, Teatr Kameralny oraz Wydział Kultury Urzędu Miasta Szczecin i SZCZECIN 2016 (występujący także jako koordynator projektu).

Projekt kosztuje ponad 1 mln zł, z czego 400 tys. zł pochodzi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto