Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcą przywrócić historyczny park Tilebeinów

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
W roli Państwa Tilebein: Pani Hanna Zduńczyk i Pan Ryszard Lasota, aktorzy Teatru Janusza, DK XIII Muz, stroje Teatr Polski w Szczecinie.
W roli Państwa Tilebein: Pani Hanna Zduńczyk i Pan Ryszard Lasota, aktorzy Teatru Janusza, DK XIII Muz, stroje Teatr Polski w Szczecinie. Arek Lisiński
Dlatego społecznicy z północnych osiedli miasta przekonują w sobotę do poparcia tego pomysłu. - Mieszkańcy rewitalizują - przywracamy historyczny Park Tilebeinów, przy ul. Dębogórskiej, Osiedlu Żelechowa, Dzielnicy Północ, Miastu Szczecin - mówią pomysłodawcy.

Budowa parku to jeden z pomysłów zgłoszonych do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 r. Głosowanie trwa do 6 grudnia o godz. 12. Do tej pory zagłosowało 14 tys. osób, oddając ponad 65 tys. głosów.

W tym roku mieszkańcy mogą wybierać spośród 122 pomysłów, które znalazły się na liście do głosowania, z tego 39 to projekty ogólnomiejskie, a 83 lokalne.

CZYTAJ TEŻ:

Głosować mogą wszyscy mieszkańcy naszego miasta, bez względu na wiek i miejsce zameldowania. W tym roku również osoby niezameldowane, ale mieszkające w Szczecinie mogą oddać swój głos zarówno przez internet, jak i tradycyjnie w punktach do głosowania.

Autorzy mają różne pomysły na promowanie swoich projektów. Pomysłodawcy parku Tilebeinów pojawiają się w sobotę przed szczecińskimi galeriami i marketami, przekonując do głosowania. Niektórzy mają zjawić się nawet w strojach z epoki.

W tym roku do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszonych zostało 199 projektów, z których 184 zostały zweryfikowane pozytywnie pod względem formalnym i trafiły do weryfikacji merytorycznej, 11 wniosków nie przeszło weryfikacji formalnej, a 4 zostały wycofane.  

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ZGŁOSZONE PROJEKTY NA KOLEJNYCH ZDJĘCIACH >>>> 

Głosowanie w listopadzie

Projekty, które przejdą pozytywnie całą procedurę  i zostaną zatwierdzane przez Zespół Opiniujący,  trafią na listę do głosowania. Mieszkańcy wybiorą  najlepsze z nich w listopadowym głosowaniu. Wnioski odrzucone czeka jeszcze ostateczna decyzja Zespołu Opiniującego.

- Korekta harmonogramu wynika z konieczności uchwalenia i skonsultowania nowego regulaminu SBO oraz przedłużenia naboru wniosków o 21 dni - mówi Magdalena Błaszczyk. 

Tegoroczna pula Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego to 12.720.000 złotych, z czego 3.816.000 złotych przeznaczonych zostanie na projekty ogólnomiejskie (30%), a 8.904.000 złotych na projekty lokalne (70%).

Zobacz także: Sprzątanie świata, czyli co można znaleźć w Lesie Arkońskim


Piłkarski balon na stadionie Hutnika już gotowy. Ile kosztował? [ZDJĘCIA]

Piękny Park Wolności w szczecińskich Podjuchach. Jak idą prace? [ZDJĘCIA]

Najciekawsze projekty zgłoszone w tegorocznej edycji SBO

A kim byli państwo Tilebeinowie?

Zanim Sophie Caroline została panią Tilebein nazywała się Pepin. Na początku XIX wieku w Szczecinie w dzielnicy Żelechowa mieszkała w pałacu, który nazwała "klejnotem". "Klejnot" wszedł w jej posiadanie w trakcie trwania pierwszego małżeństwa. Jednak czasy świetności nadeszły wraz z drugim mężem, Carlem Gotthilfem Tilebein.

W 1809 roku, po prawie trzech latach remontu i przebudowy, „zameczek” był gotowy do zamieszkania i przyjmowania gości. Podobno pierwsze plany willi Tilebeinów sporządził jeden z największych architektów europejskich, Carl Friedrich Schinkel.

POLECAMY:

Dziś zabieramy was w spacer po szczecińskim osiedlu z bogatą historią. Tu wznosił się kiedyś pałac Tilebeinów, czy kościół M. Lutra. Co do dziś pozostało sprzed stu lat?

Zobacz również:

● Wokół Szczecina - Top 10. Poznaj uroki Nowego Warpna [ZDJĘCIA]

● TOP 10. Spacer po starym Szczecinie [GALERIA]

Czytaj także: Mostek Japoński w Parku Kasprowicza w Szczecinie. Przed laty, dziś i już wkrótce [ZDJĘCIA, WIDEO]

Żelechowa wczoraj i dziś. Spacer po szczecińskim osiedlu z b...

Pani Tilebein organizowała życie artystyczne i towarzyskie miasta. Jej żelechowską rezydencję odwiedzali członkowie pruskiego domu panującego: książę Albrecht z księżniczkami Alexandrine i Louise, następca tronu Friedrich Wilhelm z żoną Elizabeth.

Po śmierci państwo Tilebein spoczęli w mauzoleum nieopodal swego "klejnotu". Ostatnią wolą pani Tilebein było m.in. utworzenie Fundacji Tilebein-Stiftung, opiekującej się niezamożnymi dziewczynami w trudnej sytuacji. W skład Fundacji weszły wszystkie żelechowskie budynki: pałac, budynki gospodarcze, domek ogrodnika, kaplica z mauzoleum Tilebeinów oraz park.

CZYTAJ TEŻ:

Fundacja Tilebeinów istniała nieprzerwanie do 1945 r. Przechodziła trudne lata zwłaszcza po I wojnie światowej, gdy załamała się gospodarka Niemiec, jednak dzięki rozsądnym decyzjom kryzys przetrwała.

Kres żelechowskiemu domowi przyniosła II wojna światowa. Nalot w nocy z 29 na 30 sierpnia 1944 r. zburzył pałac i budynki boczne. Park przy ulicy Dębogórskiej miałby nawiązywać do tej ciekawej historii.

Budżet obywatelski. Dlaczego warto się angażować?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto