Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Charakterystyczna mozaika na dworcu PKP będzie ocalona

Redakcja MM
Redakcja MM
PRL-owska dekoracja to jeden ze znaków rozpoznawczych dworca ...
PRL-owska dekoracja to jeden ze znaków rozpoznawczych dworca ... Wikimedia Commons
PRL-owska dekoracja to jeden ze znaków rozpoznawczych dworca Szczecin Główny. Właściciel obiektu zapewnił nas, że po remoncie ozdoba nie zniknie ze ściany. Będzie odnowiona.

Po tym jak rozpoczęła się przebudowa dworca Szczecin Główny do naszej redakcji zgłosił się Czytelnik zaniepokojony losami dekoracji w holu dworca.

- Czy w trakcie prac nie dojdzie do zniszczenia mozaiki, która ozdabia hol dworca głównego? - pyta zaniepokojony Tomasz Nowak. - W końcu to jeden z charakterystycznych, a przy tym zabytkowych elementów wystroju holu szczecińskiego dworca.

Jak ustaliliśmy, dekoracja nie jest na liście obiektów objętych prawną ochroną.

- Nie jest w rejestrze zabytków, ale według moich informacji jej przyszłość nie jest zagrożona - podkreśla Małgorzata Gwiazdowska, Miejski Konserwator Zabytków. - Data powstania to prawdopodobnie lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte ubiegłego wieku.
Prawdopodobny okres powstania mozaiki jest także tajemnicą dla Andrzeja Kozłowskiego ze  Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP, którego spytaliśmy o datę powstania obiektu.

- Na pewno to okres powojenny - wyjaśnia pan Andrzej.

Zapytaliśmy przedstawicieli PKP o plany wobec mozaiki.

- Zostanie zachowana i odrestaurowana - zapewniła Głos Paulina Jankowska z departamentu marketingu PKP.

Dekoracji pamiętających czasy PRL jest w naszym mieście więcej. Chociażby na ulicy Stalmacha - na budynku stoczni, w browarze.

Kolorowe mozaiki wykonywano z tłuczonego szkła i kafli. Powstawały z nich zarówno loga firm, jak i abstrakcyjne obrazy.

Część z nich została zniszczona. Jak chociażby mozaiki: ze sklepu "Polski len" z placu Żołnierza Polskiego i słynna ściana płaczu z alei Wojska Polskiego. Na szczęście mozaika na dawnym kinie "Kosmos" została kilka lat temu objęta ochroną prawną. Dzieło to utworzyli nestorzy szczecińskiej plastyki Sławomir Lewiński i Emanuel Messer.

Tymczasem na dworcu rozpoczęły się pierwsze prace rozbiórkowe. Remont będzie dotyczył peronów 1. i 4., powstanie  nowa kładka (ze schodami stałymi, ruchomymi, windami), na którą wejście będzie prowadziło po schodach ruchomych bezpośrednio z budynku dworca. Wyburzona będzie część obecnego budynku, a w jej miejscu powstanie nowy dwukondygnacyjny obiekt. Obiekt będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się.

Jak zapowiada PKP, pod koniec 2015 roku w Szczecinie powstanie nowoczesny i funkcjonalny dworzec, o wysokim standardzie obsługi.

Na czas  remontu pasażerowie muszą korzystać  z tymczasowego dworca naprzeciw kładki.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto