Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Nauki na Łasztowni. Będzie nowocześnie i elegancko

Małgorzata Klimczak
W przyszłym roku ruszą prace związane z powstaniem morskiego Centrum Nauki na Łasztowni. Wspierają je uczelnie.

Centrum Nauki ma mieć 7 tys. m kw. z czego 80 proc. zajmą przestrzenie wystawowe.

- 10 lat temu powstała idea wybudowania Muzeum Morskiego w Szczecinie, która przechodziła różne etapy. Nie udało nam się jej zrealizować w perspektywie finansowej 2007-2013, ale udało się w kolejnej - mówi marszałek Olgierd Geblewicz. - Stwierdziliśmy, że obiekt, który powstanie, będzie Centrum Nauki, którego głównym elementem będzie morskość naszego regionu.

Konkurs na projekt tego obiektu został zorganizowany w 2011 roku. Wygrał go architekt Piotr Płaskowicki. Architekt właśnie podpisał umowę z urzędem marszałkowskim na projekt wykonawczy i pozwolenie na budowę.

- Z zewnątrz ten obiekt będzie wyglądał jak kadłub statku - mówi architekt. - Staraliśmy się, żeby to była bryła wysublimowana. Z dachu będzie widok na Odrę i Wały Chrobrego. Mamy ogromny potencjał, bo do zagospodarowania jest czysta działka na Łasztowni, na której może powstać cała ścieżka morska.

Projekt będzie podlegał Muzeum Narodowemu w Szczecinie.

- Muzeum Morskie powstało w Szczecinie już w latach 40. ubiegłego wieku, ale potem zostało włączone w struktury Muzeum Narodowego i funkcjonuje jako dział - mówi Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie. - Konkurs architektoniczny na oddzielne muzeum morskie został ogłoszony pod kątem stworzenia tutaj centrum nauki, bo dzisiaj bez nauki i nowoczesnych technologii nie ma sensu tworzyć tego rodzaju obiektów. Muszą być z myślą o młodzieży.

Przy Centrum ma być powołana rada naukowa, która będzie pracować nad tym, żeby jak najlepiej wykorzystać ten obiekt. List intencyjny w tej sprawie podpisało 6 zachodniopomorskich uczelni.

Pełnomocnikiem ds. powstania Centrum Nauki został Witold Jabłoński, były wicemarszałek województwa.

- To centrum to działania w zakresie różnych dziedzin, stąd obecność rektorów. Dominują oczywiście uczelnie techniczne, ale cała oprawa będzie należała do artystów z Akademii Sztuki - mówi Witold Jabłoński.

W marcu 2017 roku ma powstać ostateczna wersja architektoniczna obiektu, w lipcu 2017 będzie opracowany projekt budowlany, kwiecień 2018 - ogłoszenie przetargu na wykonawcę, lipiec 2018 - rozpoczęcie prac. Koniec przewidywany jest na rok 2020. Koszt inwestycji to 38,5 mln zł.

Zobacz także:

Polecamy w Magazynie Głosu i w Tygodnikach!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto