Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Całoroczny ogród w mieszkaniu. Ciesz się zielenią nawet w zimie!

Redakcja
Ogród zimowy to niepowtarzalne miejsce, w którym zatrzymamy piękno zieleni przez cały rok. Możemy je stworzyć zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku, jeśli mamy do dyspozycji chociażby duży balkon czy taras na dachu, jakich coraz więcej.

Najprostsze jest najlepsze

Konstrukcję zimowego ogrodu możemy zbudować sami lub kupić gotowe elementy - wszystko zależy od indywidualnych zdolności do majsterkowania, zasobności portfela, no i stylu oraz charakteru domu lub mieszkania.

Czytaj także: Balkonowy kwietnik - namiastka ogrodu

Atrakcyjne zdjęcia w rozmaitych folderach bywają niezwykle kuszące, zanim jednak pokusie ulegniemy, należy się zastanowić nad warunkami, jakie stawia przed nami inżynieria budowlana oraz producenci ogrodowych konstrukcji. Coraz częściej stosuje się te aluminiowe, bo są lekkie, praktyczne, wygodne. I wcale nie trzeba wykorzystywać tych najbardziej skomplikowanych i o udziwnionych kształtach, przeciwnie - im prostsze elementy, tym oczywiście łatwiej je zestawić. Prostota zapewnia lepszą funkcjonalność, dowodzi również dobrego gustu i wyrafinowanego smaku.

Zacznij od... dachu

Zanim przystąpimy do budowy bądź montażu gotowej konstrukcji, spójrzmy w niebo - na dach. Wbrew pozorom jego kształt ma duże znaczenie przy tworzeniu zimowego ogrodu. Najlepszy jest oczywiście dach jednospadowy, jeśli zaś chcemy urządzić ogród pod wielospadowym, musimy wtedy liczyć się z większym stopniem trudności budowy oraz wyższymi kosztami takiej inwestycji. Sama konstrukcja będzie bowiem bardziej skomplikowana, zużyjemy na nią więcej materiału, co podniesie cenę. Zaważy na niej również koszt szklanych szyb - trapezowe czy trójkątne są znacznie droższe, bo trudniejsze do wykonania, a nie zawsze też uda się dorobić do nich rolety czy żaluzje.

Co więc robić? Zamontować najprostszą konstrukcję na kwadratowej lub prostokątnej (ewentualnie w kształcie trapezu lub rombu) podłodze, z podobnymi w kształcie oknami, a wtedy na pewno koszty będą niższe.

Twoja oranżeria

Powie ktoś, że to standard, że nic nadzwyczajnego... To nieprawda, efekt wizualny zależy przede wszystkim od kompozycji roślin, jakie znajdą się w twoim ogrodzie. Puść więc wodze fantazji w jego urządzeniu - kwiaty, krzewy, drzewka, które podobają ci się najbardziej i które lubisz, nadadzą ton i określą charakter twojej oranżerii.

Dopełnieniem roślinnej kompozycji będą meble i liczne bibeloty oddające osobowość właścicieli domu i ogrodu.

Czytaj także: Odpowiednia aranżacja balkonu lub tarasu pomoże nam się zrelaksować

Zawsze ciepło

Latem ogród zimowy to oaza idealna do relaksu i odpoczynku po intensywnie spędzonym dniu. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy temperatura na zewnątrz spada coraz bardziej? Jak uchronić ogród zimowy przed jej dużymi wahaniami?

Kłopot jest mniejszy, jeśli oranżeria łączy się z częścią mieszkalną np. ścianą lub szklanymi drzwiami, wówczas łatwiej ogrzewać wszystkie pomieszczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak odpowiedni system ogrzewania. Specjaliści polecają zastosowanie konwektorów (z termostatem do regulacji temperatury), które nie tylko szybko oddają ciepło, ale odpowiednio rozmieszczone zapobiegają również kondensacji pary po wewnętrznej stronie szyb. Poradź się fachowca - dokona on niezbędnych obliczeń, biorąc pod uwagę m.in. pozyskiwanie energii cieplnej z promieniowania słonecznego i oczywiście prawidłowo wykona instalację systemu grzewczego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto