Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Był hotel, od 6 lat są tylko chwasty. Orbis postawi hotel w miejscu dawnej Arkony?

Alicja_MR
Alicja_MR
Od 2008 roku, gdy zburzono hotel Arkona na Podzamczu, miejsce ...
Od 2008 roku, gdy zburzono hotel Arkona na Podzamczu, miejsce ... Archiwum
Od 2008 roku, gdy zburzono hotel Arkona na Podzamczu, miejsce straszy chaszczami. Właśnie pojawiła się szansa, że Orbis wybuduje tu następcę poprzedniego obiektu.

Teren przy ulicy Panieńskiej, przy którym kilka lat temu funkcjonował hotel Arkona, straszy gruzowiskiem od roku 2008. Wtedy hotel został zburzony. Długo jeszcze po zburzeniu budynku na stronie internetowej Orbisu można było w nim zarezerwować pokój.

Teraz za płotem trawy, krzewy i drzewa rozrosły się do sporych rozmiarów. Na jesień i zimę w chaszczach schronienie znajdują bezdomni.

– Ten teren to nienajlepsza wizytówka dla miasta – skarżą się szczecinianie i co jakiś czas apelują do władz miasta, aby z tym gruzowiskiem coś zrobiły. – Przecież te nasze nowe stare miasto miało być szczecińską wizytówką – przekonują.

Niedawno pojawiła się szansa, że w końcu coś się zmieni.

– Będziemy w najbliższych latach rozbudowywać naszą sieć – mówi Katarzyna Gronek z biura prasowego Orbisu. – Do 2016 roku planujemy zwiększenie liczby hoteli. W tej chwili mamy w całej Polsce i krajach nadbałtyckich 66 obiektów. Chcemy aby ich było 90.

Hotele Grupy Orbis działają pod markami należącymi do Accor: Sofitel, Novotel, Mercure, Ibis, Ibis Budget i Ibis Styles, a także pod polską marką Orbis Hotels.

– Rozpatrujemy nowe lokalizacje w oparciu o posiadany bank ziemi – stwierdził parę dni temu wiceprezes Ireneusz Węgłowski. – Potencjalne inwestycje rozważane są tam, gdzie rynek się odbudowuje, a więc także w Szczecinie.

W tym roku Grupa Orbis weszła na rynek łotewski, gdzie otworzyła lub otworzy trzy hotele, tj. Mercure i Ibis Styles oraz wkrótce Pullman.

– Jeśli chodzi o Szczecin trwają analizy rynku, które mają się zakończyć za dwa, trzy miesiące – wyjaśnia Katarzyna Gronek. – Z pierwszych danych wynika, że Szczecin się rozwija i to jest dobry prognostyk. Stąd poważnie rozważamy powrót do stolicy Pomorza Zachodniego i pomysłu wybudowania hotelu przy ulicy Panieńskiej. Dawna Arkona wybudowana została w latach sześćdziesiątych XX wieku i to w miejscu, gdzie biegła niegdyś stara uliczka zbiegająca w stronę Odry.

Pierwszym gościem hotelu był Jerzy Byczkowski z Łodzi, który 24 kwietnia 1970 r. wynajął tu jednoosobowy pokój z oknem od strony zamku. Obiekt cieszył się największą popularnością wśród artystów, sportowców i turystów z Zachodu, głównie Szwedów, cinkciarzy oraz funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Gościli w nim politycy i aktorzy, między innymi Jarosław Kaczyński, Irena Kwiatkowska, Wanda Chotomska, Jan Kobuszewski oraz Kayah.

Po zburzeniu Arkony szęść lat temu Orbis obiecywał szybkie wybudowanie następcy. Miał tu powstać hotel Mercury z kuchnią regionalną i pakietem dla zakochanych, tj. z noclegiem w specjalnie przygotowanym pokoju, ze śniadaniem do łóżka oraz kolacją przy świecach i fitnessem. Gdy Orbis stał się częścią francuskiej sieci hotelarskiej, przygotowano plany przebudowy Arkony w stylu holenderskiej kamienicy z XVI-XVII w.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto