Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budzący grozę "mebel" w Celi Czarownic i inne nowości Zamku Książąt Pomorskich

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Letnie propozycje Zamku Książąt Pomorskich
Letnie propozycje Zamku Książąt Pomorskich Tomasz Kuczyński
Letni sezon na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obfituje w nowości. Przerażający "wystrój" w Celi Czarownic i zupełnie nowa Zbrojownia, kareta z niespodzianką dla najmłodszych, a to nie wszystko. O zamkowych ciekawostkach czekających na zwiedzających, ze szczegółami opowiedzieli pracownicy Zamku.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie od 8 lipca zaprasza do zwiedzania nowych atrakcji.

  • Zbrojownia z militariami związanymi z czasami Gryfitów,
  • Cela Czarownic z w nowej aranżacji z unikatową repliką narzędzia tortur,
  • Wystawa multimedialna oparta o dzieło sztuki kartograficznej XVI wieku,
  • Kareta typu plauka z multimedialnymi grami w środku.

Cela Czarownic na zamku z "tronem wstydu"

O nowe atrakcje wzbogaciła się również stała zamkowa wystawa – Cela Czarownic związana z postacią oskarżonej o czary pomorskiej szlachcianki Sydonii von Bork. Na wystawie obok projekcji holograficznej prezentującej losy Sydonii, od kilku lat oglądać można repliki szesnasto- i siedemnastowiecznych narzędzi kar i tortur m.in. żelazną dziewicę, maski wstydu, zaciski do miażdżenia kości, kajdany i dyby.

– Od tego sezonu zamkową ekspozycję uzupełnia „tron wstydu”, jedno z najbardziej brutalnych narzędzi tortur średniowiecza i wieków późniejszych – informuje Renata Zdero. – Replika urządzenia została zakupiona przez Zamek od antykwariusza w Coburgu.

Dużą popularnością cieszą się historyczne ciekawostki, które zwiedzający od niedawna mogą zabierać sobie na pamiątkę. Stylizowane na druki sprzed wieków, fiszki zawierają m.in. informacje o próbach, jakim poddawane były kobiety oskarżone o czary, a także prezentują specyfikę pracy katów.

- Cela Czarownic zyskała także nową aranżację, została wizualnie powiększona i wzbogacona o nowe elementy dekoracyjne – mówi Renata Zdero.

Cela znajduje się w Skrzydle Wschodnim wejście J, poziom -2.


Zbrojownia na Zamku Książąt Podmorskich

Nowa zamkowa ekspozycja – Zbrojownia – dostępna jest dla zwiedzających od 8 lipca. Nawiązuje do rycerskich tradycji związanych ze szczecińską siedzibą Gryfitów, gdzie już w średniowieczu znajdowała się zbrojownia.

- Początkowo militaria przechowywano w jednym z pomieszczeń gospodarczych, a po rozbudowie zamku za czasów Jana Fryderyka, składnicę broni urządzono na parterze skrzydła zachodniego – wyjaśnia Renata Zdero z działu Wystaw Artystycznych Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. – Paradne zbroje Gryfitów i różne elementy uzbrojenia eksponowano także w kościele zamkowym św. Ottona. W 1616 roku z inicjatywy księcia Filipa II rozpoczęto budowę piątego skrzydła zamkowego z przeznaczeniem na zbiory sztuki, bibliotekę i zbrojownię. Niestety, Książę Filip II nie zdołał ukończyć wymarzonej budowli. Dokonał tego dopiero w 1619 roku jego brat i następca na szczecińskim tronie – Franciszek I. Po śmierci ostatniego władcy z rodu Gryfitów Bogusława XIV i podziale Księstwa Pomorskiego pomiędzy Szwecję a Brandenburgię, dziedzictwo książęcej dynastii uległo rozproszeniu. Duża część zbiorów, w tym słynny dar papieża Aleksandra VI – miecz Bogusława X, bezpowrotnie zniknęła. W zbiorach muzealnych w Niemczech i Szwecji znajdziemy dziś jedynie kilka okazów broni ze znakami własnościowymi książąt pomorskich – podsumowuje Renata Zdero.

Co zobaczymy w Zbrojowni?

W zamkowej Zbrojowni prezentowane są m.in. militaria i broń myśliwska z okresu nowożytnego, użyczone z zasobów Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Eksponaty będzie można oglądać w Skrzydle Wschodnim Zamku (wejście J, poziom -2).


Kareta z atrakcjami w środku

Podczas pobytu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązkowym punktem wycieczki jest zabytkowa kareta z przełomu XIX/XX w. To nie tylko eksponat - wewnątrz wozu znajduje się dotykowy ekran z pakietem gier edukacyjnych.

Kareta typu plauka należy do pojazdów użytkowanych w XIX i na początku XX wieku w Europie Zachodniej, przede wszystkim na obszarze Niemiec. Wozy wykorzystywano podczas doniosłych uroczystości rodzinnych, jak śluby czy chrzciny. Służyły również do niedalekich podróży.

Dziś plauka służy odwiedzającym szczeciński Zamek nie tylko jako jeden z eksponatów historycznych, ale również miejsce rozrywki. Wewnątrz pojazdu na monitorze znajdują się cztery gry: łucznik, labirynt, puzzle oraz kolorowanki. Atrakcje umilą zwiedzanie najmłodszym. Dorośli również mogą próbować swoich sił. Zamek zaprasza do Holu Wschodniego (Duży Dziedziniec, wejście A, parter).

Zwiedzanie wozu jest bezpłatne.


Multimedialna wystawa Szczecińskie historie na Zamku

Kolejną nowością dla odwiedzających będzie multimedialna wystawa Szczecińskie historie - prawdziwe i zmyślone, pokazująca szesnastowieczny Szczecin w oparciu o sztych Georga Brauna i Fransa Hogenberga (znanych kartografów, twórców sześciotomowego atlasu miast świata Civitates orbis terrarum).

Utrwalona z precyzją panorama miasta ożyje dzięki animacji i możliwościom współczesnej techniki.

– Będziemy oglądać stolicę Pomorza z jej wszystkimi detalami i ówczesnymi atrakcjami – zachęca Jolanta Rybkiewicz, kierownik Działu Wystaw Artystycznych Zamku - Ekspozycja przybliży nam czasy Gryfitów i ich świat. Zajrzymy do książęcej siedziby, ratusza i kościoła. Będziemy obserwować mieszkańców w ich codziennym życiu, w czasie pracy i odpoczynku. To wspaniała podróż w czasie i doskonała lekcja historii.

Wystawa dostępna będzie w Cellarium zielarki w Skrzydle Wschodnim (wejście J, poziom -1)


Wystawa plenerowa

Od 8 lipca na zamkowym dziedzińcu oglądać można wystawę plenerową Zamek książęcy w Szczecinie. Ekspozycja zaprezentuje materiały ikonograficzne związane z zamkiem od czasów średniowiecza do współczesności. M.in. pierwsze znane z rycin przedstawienia zamkowych budowli (E. Sane), widok siedziby książęcej po renesansowej przebudowie za czasów Jana Fryderyka (G. Braun, F. Hogenberg) i rozbudowie o skrzydło muzealne Filipa II (M. Merian). Ukazane zostaną także losy zamku za panowania szwedzkiego (J. Zeuner) oraz jego przekształcenia w czasach pruskich (A. Most) i niemieckich (fotografie archiwalne).

Nie zabraknie fotografii dokumentujących wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę obiektu. Wystawę zamknie opis przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 modernizacji skrzydła północnego zamku.

ZOBACZ TEŻ:

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Drugie wejście do tuneli pod Zamkiem Książąt Pomorskich w Sz...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto