Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa hotelu na Podzamczu. Wmurowano kamień węgielny [ZDJĘCIA]

Redakcja
Stało się. 10 lat po wyburzeniu na Podzamczu hotelu Arkona, grupa Orbis przystąpiła do budowy jego następcy, hotelu ibis Styles. Dziś przy ul. Panieńskiej wmurowano kamień węgielny.

W Polsce mamy tylko 11 hoteli typu ibis Styles, na świecie - 430. Podobnie jak inne, ten szczeciński będzie miał swój niepowtarzany charakter, a jego motywem przewodnim będzie cyrk.

- Długo zbieraliśmy się do rozpoczęcia tej budowy - przyznał Ireneusz Węgłowski, wiceprezes zarządu Orbis S.A. - Przyspieszamy z inwestycjami w siedmiu miastach Polski, w tym właśnie w Szczecinie.

W przyszłym hotelu do dyspozycji gości będzie 161 pokoi, restauracja Winestone, Winebar, sala konferencyjna, którą będzie można podzielić na cztery mniejsze, strefa fitness i parking podziemny. Ten ostatni jedynie na 20 miejsc postojowych.

ZOBACZ TEŻ:

Obecny na uroczystości prezydent Szczecina, Piotr Krzystek podkreślił, że Podzamcze jest miejscem szczególnym, które „zmienia się od lat” oraz dodał nawiązując do zabudowy Podzamcza, że „krok po kroku idziemy w dobrym kierunku”. Nie wspomniał nic o sąsiedztwie budowy, gdzie na jeszcze większym placu od wielu lat nic się nie dzieje.

- Cieszę się, że ta część starego miasta zmienia się - mówił prezydent nawiązując do wielu imprez organizowanych w mieście, w tym The Tall Ships’ Races. - Powstanie atrakcyjna przestrzeń, która niebawem wypełni się mieszkańcami oraz turystami.

Hotel będzie realizowany zgodnie z zieloną certyfikacją BREEAM, tj. wielokrotnym systemem oceny budynków pod względem ich oddziaływania na środowisko.

- Hotel ibis Syles Szczecin Stare Miasto będzie spełniał wysokie wymagania postawione budynkom ekologicznym - mówi Dariusz Gul, dyrektor ds. inwestycji Grupy Orbis. - Poprzez zastosowanie rozwiązań ekologicznych, jak np. systemu sterowania budynkiem BMS czy paneli fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej, będzie możliwe ograniczenie zużycia energii i częściowe pokrycie zapotrzebowania na nią w budynku ze źródeł odnawialnych. Ambicją Grupy Orbis i Accor są hotele przyjazne środowisku, pozostawiające jak najmniejszy „ślad węglowy”. Stąd też przywiązujemy dużą wagę do jakości całego przedsięwzięcia inwestycyjnego.

Orbis dysponuje nieruchomością dużo większą, niż potrzebuje hotel. I dlatego pozostałą przestrzeń przeznaczy na mieszkania, które wybuduje firma Mota-Engil Central Europe.

Znajdzie się w niej 58 apartamentów o metrażach od 30 do 97 m kw. Ich całkowita powierzchnia to 2,8 tys. m kw.

- Do użytku oddane zostaną również lokale komercyjne o łącznej powierzchni 470 m kwadratowych - wyjaśnia Mirosław Ciepluch, dyrektor Mota-Engil. - Budynek będzie miał 6 kondygnacji, w tym garaż podziemny na 24 miejsca postojowe. Dziedziniec wewnętrzny zaprojektowano jako przestrzeń wspólną z rekreacyjnym ogrodem o powierzchni niemal 300 m kw.

Zapewnia też:

- Inwestycja zostanie wykończona materiałami o wysokim standardzie, a część powierzchni czynnej biologicznie umiejscowiona będzie na dachu tworząc oryginalną i ekologiczną ozdobę budynku.

Przypomnijmy, że poprzednik ibis Styles, hotel Arkona wybudowano pod koniec lat 60. Pierwszego gościa przyjął 24 kwietnia 1970 r. Hotel dysponował 33 pokojami jednoosobowymi, 27 dwuosobowymi, jednym dla osób niepełnosprawnych i 2 apartamentami. Ostatni goście opuścili hotel w listopadzie 2007 r.

Zobacz także: Rozbiórka stadionu Pogoni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto