Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boże Narodzenie w naszym regionie. Zobaczcie, jaką mamy tradycję

Oskar Masternak
Zwykło się uważać, że Szczecin i województwo zachodniopomorskie nie posiada swoich wyjątkowych zwyczajów świątecznych. Jak się okazuje jest zupełnie inaczej. Przez ponad 70 lat polskiego osadnictwa na Pomorzu Zachodnim wytworzyliśmy charakterystyczną dla nas tradycję obchodzenia świąt Bożego Narodzenia.

Po II wojnie światowej do Szczecina zaczęli zjeżdżać osadnicy niemal z całego kraju. Pionierzy przywieźli również na Pomorze Zachodnie swoje zwyczaje i tradycje świąteczne.

- Przede wszystkim pierwsze święta po wojnie były bardzo ubogie, a na stołach wigilijnych często brakowało nawet opłatka. Mimo to związane one były z wielką radością, ponieważ ludzie cieszyli się z tego, że udało im się przeżyć wojnę i wspólnie mogą kolejny raz w ich życiu śpiewać kolędy i wspólnie zasiąść do bożonarodzeniowego stołu - zauważa prof. Bogdan Matławski, kulturoznawca, etnolog, etnomuzykolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Z biegiem lat udało nam się jednak stworzyć typowe dla naszego regionu zwyczaje, które z drobnymi modyfikacjami kultywujemy po dziś dzień. Widać to na przykład na wigilijnym i świątecznym stole, gdzie nastąpiło przemieszanie tradycji z wielu regionów.

- Co prawda teraz Kościół dopuścił spożywanie potraw mięsnych na wigilijnym stole, ale wcześniej dochodziło do sytuacji, w której np. żona pochodziła z Lubelszczyzny, gdzie dominowały dania mączne i postne, a mąż spod Bydgoszczy i nie uznawał Wigilii bez golonki. Tak więc w jednej rodzinie praktykowane były dwie różne tradycje, co w połączeniu daje nam nowe zwyczaje. W ten sposób ich dzieci wyniosły z domu już naszą, zachodniopomorską, regionalną tradycję - mówi prof. Matławski.

Typowymi dla naszego miasta i regionu są zwyczaje związane z przystrajaniem szopek bożonarodzeniowych.

TAK BYŁO ROK TEMU:

CZYTAJ TEŻ:

Wyróżniają nas również teksty pieśni i kolęd, które powstają na terenie naszego województwa.

- Silną grupę, która wyróżnia nasz region stanowią na przykład Kaszubi Bytowscy. Różnice z tym, co jest powszechne w naszym kraju widać również w sposobie przystrajania tradycyjnych żłóbków. U nas bardzo często pojawiają się elementy morskie takie jak: kotwice, sieci czy statki. W tekstach kolęd pojawiają się rybacy. Przykładem tego jest tekst mówiący o tym, że Pan Jezus źle wybrał miejsce narodzin, bo w Świnoujściu mógłby leżeć na mięciutkich sieciach, a nie na kłującej słomie. Duża w tym rola zespołów folklorystycznych, które tworzą własne kolędy, pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe. Również ludowi poeci sięgają w swej twórczości po to, co widzą za oknem. Stąd w tekstach związanych ze świętami pojawiają się elementy związane np. ze swoją małą ojczyzną - podkreśla prof. Matławski.

Zobacz również:

Trzeba jednak pamiętać o tym, co jest największą wartością świąt Bożego Narodzenia. Nie są to prezenty, świecidełka i "tradycyjne" filmy w telewizji.

- Spotykając się przy choince - symbolu odrodzenia - jesteśmy razem. Najwyższą wartością jest w tym dniu drugi człowiek, z którym dzielimy się opłatkiem i któremu składamy życzenia świąteczne. Często zjeżdżamy do domu rodzinnego z odległych stron kraju i świata. Bądźmy w te dni razem. To w tych świętach jest najważniejsze. Pozostawmy obok problemy otaczającego nas świata. Oby Bożonarodzeniowy i rodzinny nastrój trwał w nas jak najdłużej, bowiem świat i życie silne są wiarą i rodziną - uważa szczeciński naukowiec.

ZOBACZ TEŻ:

Ozdoby świąteczne na ulicach Szczecina. Tak miasto było przy...

WIĘCEJ:

Tradycyjnie dmuchane, ręcznie zdobione bombki, które swoimi jaskrawymi kolorami i zabawnymi kształtami rozjaśniały szarą rzeczywistość

Świąteczne dekoracje rodem z PRL-u. Bałwanki, muchomorki i s...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto