Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Black Friday – skąd się wzięło? Jak powstały wielkie wyprzedaże na Black Friday i Cyber Monday?

red.
Black Friday 2020 zbliża się wielkimi krokami. Czy jednak wiesz, skąd wzięło się największe święto zakupów. Gdzie było obchodzone po raz pierwszy? Kiedy tradycja wielkich wyprzedaży pojawiła się w Polsce? A może zastanawiasz się, czym różni się Black Friday od niemal tak samo popularnego Cyber Monday? Na wszystkie te pytania zgromadziliśmy odpowiedzi w poniższym tekście. Zanim rozpocznie się szał promocji oraz buszowanie po sklepach, zapoznaj się z historią Black Friday.

Black Friday - skąd to się wzięło?

Czy wiesz, skąd przywędrowało do nas Black Friday? Oczywiście ze Stanów Zjednoczonych, w których Czarny Piątek odbywa się dzień po święcie Dziękczynienia. Najbardziej kojarzony jest oczywiście z tłumami ludzi tłoczącymi się w sklepowych wnętrzach z wózkami zakupowymi wypełnionymi kartonami ze sprzętem elektronicznym. Telewizory, laptopy, sprzęt muzyczny oraz gamingowy, te produkty masowo są wykupowane podczas Czarnego Piątku w USA.

Najlepsze oferty na telewizory

Materiały promocyjne partnera

Black Friday zwiastuje również rozpoczęcie szaleństwa zakupów przed świętami Bożego Narodzenia. To doskonała okazja, by zaopatrzyć się w prezenty pod choinkę.

Skąd wzięła się nazwa – Black Friday?

Prawdopodobnie nazwa Black Friday powstała już w latach 50. XX wieku za sprawą departamentu policji miasta Filadelfia. “Black Friday” miało definiować rozgorączkowanie oraz powszechne zamieszanie, które w ten dzień towarzyszyło przechodniom oraz klientom odwiedzającym sklepy. Duży wpływ na ogólny chaos miały tłumy mieszkańców oraz przyjezdnych, którzy uczestniczyć mieli w corocznym meczu futbolu. Filadelfijscy policjanci mieli w ten dzień pełne ręce roboty. Nie obyło się oczywiście bez korków oraz problemów drogowych, których konsekwencją były liczne stłuczki. Dodatkowym problemem miały być włamania i kradzieże.

Aktualne promocje na tablety

Materiały promocyjne partnera

Inna teoria głosi, że nazwa Black Friday związana jest z zyskami, jakie odnotowywali sprzedawcy podczas promocji po Święcie Dziękczynienia. Za czasów papierowej księgowości zyski zapisywane były kolorem czarny, natomiast straty czerwonym. Tłumy ruszające na świąteczne zakupy pozwalały sklepom na odnotowanie znacznych wzrostów sprzedaży.

Black Friday w Polsce

W Polsce Black Friday przypada zawsze na ostatni piątek listopada, w tym roku będzie to 27 listopada. Czarny Piątek to również wstęp do świątecznej gorączki zakupów. Wiele osób decyduje się skorzystać z atrakcyjnych promocji i zaopatrzyć się w prezenty świąteczne właśnie podczas Black Friday. Chociaż w tym roku z powodu reżimu sanitarnego Polacy będą musieli pozostać w domach, z pewnością nie obędzie się bez internetowych zakupów. Do najchętniej kupowanych kategorii produktów od wielu lat należą:

  • Sprzęt RTV i AGD,
  • Perfumy i kosmetyki,
  • Ubrania,
  • Zabawki.

Najlepsze oferty z oferty Reserved

Materiały promocyjne partnera

Cyber Monday, czyli internetowe szaleństwo zakupów

Cyber Monday wypada co roku w poniedziałek tuż po Black Friday. Pierwszy Cyber Monday datowany jest na rok 2005, kiedy to sprzedawcy zaobserwowali znaczny wzrost sprzedaży w sklepach online. W Polsce również od kilku lat możemy korzystać z promocji na zakupy w sklepach internetowych. W tym roku kolejny raz czekają na nas wyprzedaże, liczne promocje, kody rabatowe, a w wielu sklepach darmowa dostawa wprost pod nasze drzwi. Śledź promocje na Cyber Monday, nie możesz tego przegapić!

Okazje

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Black Friday – skąd się wzięło? Jak powstały wielkie wyprzedaże na Black Friday i Cyber Monday? - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto