Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne wizyty w domy chorego? Tak, to możliwe!

Redakcja
Jesteś chory, a nie możesz dojechać do przychodni? Nie musisz ...
Jesteś chory, a nie możesz dojechać do przychodni? Nie musisz ... Kasia Sienkiewicz
Lekarz pierwszego kontaktu wizyty domowe ma wpisane w swoje kompetencje. Musi więc w ramach wykonywanej pracy – jeśli jest taka potrzeba – odwiedzić swojego pacjenta w jego domu.

Sprawdziliśmy, czy przestrzegają tego pracownicy szczecińskich przychodni.

– Oczywiście można się u nas umówić na bezpłatną wizytę domową – zapewniono nas w recepcji Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Przychodnia – Bukowe” przy ul. Seledynowej w Szczecinie. – Dzwonić i umawiać się na taką wizytę można w godzinach od 8 do 18. W trakcie rozmowy z pacjentem lekarz decyduje o tym, czy odwiedzi pacjenta w domu, czy ten jest w stanie sam dotrzeć do przychodni.

Podobnie jest w NZOZ "Podgórna” Próżniak i Partnerzy przy ul. Wyszyńskiego w Szczecinie.

– Godziny, w których lekarz odwiedza pacjenta, są ustalane indywidualnie – mówi recepcjonistka placówki. – Dobiera się je do grafika lekarza. Jeśli lekarz pracuje na zmianie popołudniowej np. od godziny 13, wówczas może odwiedzić pacjenta przed swoją pracą. Innym razem, odwiedza pacjenta po swojej pracy. Nie ma sztywnych reguł i godzin, w których odbywają się wizyty domowe. Na taką wizytę trzeba się umówić w godzinach kiedy przychodnia jest czynna czyli od godziny 8 do godziny 18.

Kiedy możemy poprosić lekarza o wizytę domową? Zawsze wtedy kiedy jesteśmy obłożnie chorzy, zachorowaliśmy nagle, mamy bardzo wysoką gorączkę lub kiedy nasza choroba uległa zaostrzeniu, a nie możemy sami dotrzeć do przychodni.

– Wizyty domowe nie obejmują jednak sytuacji, w których następuje stan bezpośredniego zagrożenia życia – mówi przedstawicielka KMW Centrum Zdrowia przy ul. 3. Maja w Szczecinie. – Zwłaszcza w przypadku utraty przytomności, upadków z wysokości, złamań czy wypadków komunikacyjnych. W takich sytuacjach powinniśmy zadzwonić po pogotowie.

Po karetkę powinniśmy się też zgłosić w razie nagłych zaburzeń świadomości, nagłej duszności, porażenia prądem elektrycznym, porodu czy dolegliwości związanych z ciążą. Lekarz rodzinny w takich sytuacjach nie ma bowiem obowiązku dojazdu do pacjenta.

A co jeśli potrzebujemy, aby lekarz zbadał nas w domu, ale nasza przychodnia jest już nieczynna? Wówczas musimy zgłosić się do dowolnego, najbliższego punktu dyżurnego POZ. Ich listę można znaleźć na stronie internetowej zachodniopomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Świadczenia nocnej i świątecznej pomocy POZ udzielane są w godzinach od 18.00- 8.00 rano następnego dnia, a w dni ustawowo wolne od pracy – całodobowo. Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie, a w przypadkach medycznie uzasadnionych – w domu pacjenta.

Gdzie się leczyć nocą i w święta

Szczecin: Przychodnia przy ul. Kadłubka 10-11 (tel. 91 422 84 45), Poradnia przy ul. Mickiewicza 128A (tel. 91 487 44 81), placówka przy ul. Bolesława Śmiałego 33 (tel. 91 434 91 00) i na prawobrzeżu NZOZ Falck przy ul. Wrzesińskiej 3a (tel. 91 433 24 34)


od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto