Będzie nowy SDS w Szczecinie! Budowę obiektu przy ul. Wąskiej wspomogą rządowe pieniądze!

Maciej Janiak
Maciej Janiak
Piotr Krzystek na Facebooku
Udostępnij:
We wtorek władze miasta poinformowały, że będą budowały nowy kompleks sportowy przy ul. Wąskiej w Szczecinie. W miniony piątek prezydent Szczecina mówił, że po katastrofie budowlanej z listopada 2021 r. obecny budynek Szczecińskiego Domu Sportu nadaje się tylko do zburzenia. Nowy ma kosztować prawie 90 mln zł, a po 65 mln zł miasto ma sięgnąć do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

"SDS 2.0" to kryptonim projektu budowy nowego Szczecińskiego Domu Sportu. Jego szczegóły poznaliśmy we wtorek. Co ma powstać?

- Na basenie znajdzie się osiem torów o długości 25 metrów. Hala sportowa zostanie dostosowana do współczesnych wymogów licencyjnych, będzie zatem nieco wyższa i większa niż dotychczas istniejąca, a obok boiska powstają trybuny o pojemności półtora tysiąca miejsc. W budynku będzie także hala bokserska oraz zaplecze szatniowo-socjalne, korytarze i windy - wylicza Dariusz Sadowski ze Szczecińskiego magistratu.

Do lutego Szczecin ma czas, żeby złożyć wniosek o dofinansowanie tego zadania w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, elementu Nowego Ładu. W skali kraju do podziału będzie 20 miliardów złotych, a Szczecin liczy na najwyższą bezzwrotną pomoc, czyli 65 mln zł. Resztę dołoży z budżetu miasta.

- Koszt nowego SDS szacujemy na 88,8 mln zł - podały władze Szczecina. - Szczecin będzie starać się o maksymalne dostępne dofinansowanie.

Z realizację projektu "SDS 2.0", jeżeli miasto otrzyma rządową pomoc, będzie odpowiadała miejska spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

Prac nad nowym obiektem sportowym przy ul. Wąskiej nie trzeba zaczynać od nowa. W miniony piątek prezydent Szczecina Piotr Krzystek mówił, że do tej inwestycji urzędnicy już podchodzili w przeszłości.

- Ta inwestycja była planowana, mieliśmy już nawet program funkcjonalno-użytkowy dla tego basenu. Z uwagi na finanse było to odkładane w czasie. Dziś wiemy, że musimy do tego tematu powrócić - informował Krzystek.

- Wstępna dokumentacja dotycząca tego obiektu, czyli program funkcjonalno-użytkowy, jest gotowa od końca 2018 roku - uszczegółowił we wtorek Sadowski. - Początkowo plan zakładał realizację inwestycji po zakończeniu budowy stadionu miejskiego i aquaparku. Jednak z uwagi na katastrofę budowlaną, która miała miejsce na basenie 25-metrowym na początku listopada ubiegłego roku, prezydent Szczecina zadecydował o przyspieszeniu budowy nowego kompleksu.

Nowy SDS ma być realizowany w formule podobnej do tej ze stadionu miejskiego, czyli „zaprojektuj i wybuduj”. Firma, która podejmie się budowy, będzie odpowiedzialna za przygotowanie pełnej dokumentacji na podstawie istniejącego programu funkcjonalno-użytkowego, zdobycie niezbędnych pozwoleń, rozbiórkę wysłużonych obiektów oraz budowę pływalni i hali sportowej.
Przypomnijmy, że część ściany i trybun 25-metrowego basenu SDS zawaliła się 1 listopada ubiegłego roku. Ekspertyzy wskazały, że przyczyną była wadliwie wykonana przebudowa przeszklonej fasady budynku w połowie lat 80. ubiegłego stulecia.
We Floating Arenie też teraz nikt nie pływa

WIĘCEJ W TEMACIE:

To niestety nie jest jedyny problem ze szczecińskimi basenami. Na początku grudnia ubiegłego roku podczas wichury doszło do uszkodzenia szklanej elewacji basenu Floating Arena, który od tego czasu także pozostaje zamknięty.

- Awaria nie będzie szybko usunięta, ale mam nadzieję, że elewacja zostanie zabezpieczona, abyśmy mogli korzystać z pływalni - uspokajał w piątek mieszkańców Krzystek. - Takie rozmowy w tej chwili trwają, uzgadniamy to z wykonawcą.

Czy jest więc szansa, że mimo trwających ekspertyz w związku z awarią uda się szybciej udostępnić 50-metrowy basen? Sadowski podkreśla, że nawet na wykonanie zabezpieczeń też potrzeba czasu.

- To złożony proces, w którym trzeba uzyskać pozwolenia i zgody, a także pozostają do wykonania prace budowlane. Zmierzamy do tego, żeby zrobić coś, co pozwoli użytkować basen - zapewnia.

Zanim powstanie nowy SDS gotowy na pewno będzie aquapark Fabryka Wody przy ul. Szczenieckiej. Według planów powinien zostać otwarty dla mieszkańców w IV kwartale tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie