Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będą zmiany w segregacji śmieci w Szczecinie. Jak będzie trzeba segregować plastik?

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Lista plastikowych i metalowych odpadów, które trzeba segregować jest krótsza. Skorzysta też spalania, bo dostanie bardziej kaloryczne produkty. A wszystko po to, aby uniknąć kolejnych podwyżek za śmieci.

O małej rewolucji mówił w środę Paweł Adamczyk, szef wydziału gospodarki komunalnej szczecińskiego magistratu. Segregacja odpadów plastikowych powoduje największe trudności bo jest ich najwięcej i są zróżnicowane. Dlatego od środy segregujemy tylko odpady z tworzyw sztucznych takie jak butelki PET, kartony po mleku i sokach, opakowania po chemii gospodarczej i kosmetykach, przezroczyste folie (np. reklamówki jednorazowe), puszki (np. po konserwie, napojach) i nakrętki. Pozostałe plastiki mają trafiać do kosza na śmieci zmieszane, a dalej do spalarni odpadów.
- Resztę odpadów z tworzyw sztucznych można spokojnie wrzucić do odpadów zmieszanych. Trafią one do spalarni, gdzie zostaną zmienione na energię elektryczną i cieplną. Na takim rozwiązaniu miasto jeszcze skorzysta, ponieważ śmieci z odpadami z tworzyw sztucznych są bardziej kaloryczne. – wyjaśnił Adamczyk.

ZOBACZ TEŻ:

Śmieci na Podzamczu w Szczecinie

Zaśmiecona "wizytówka Szczecina". Na Podzamczu znowu śmieci ...

Chodzi np. o twarde pojemniki plastikowe w jakich kupujemy różnego rodzaju serki homogenizowane.
W drugiej połowie lipca ruszy kampania informacyjna dla mieszkańców.

- Będą to materiały drukowane, plakaty, ulotki, które zarządcy rozwieszą na terenie zarządzanych przez siebie nieruchomości. Będzie też dedykowana strona internetowa i kampania w mediach społecznościowych – wylicza Paulina Łątka z magistratu.

Jeśli we wrześniu uczniowie wrócą do szkół, czekają ich zajęcia z zasad segregacji, co ma być też częścią systemu kampanii informacyjnej.

"Zielonych nie przyjmujemy"

Od 1 lipca zmieniają się takżę zasady dotyczące odbioru odpadów zielonych. Nie będą przyjmowane w ekoportach, bo taką możliwość skwapliwie wykorzystywały osoby nieuprawnione (np. działkowcy przywożący odpady z działek, które nie są objęte systemem odpadów). W zamian mieszkańcy mogą zamawiać dodatkowe kontenery na tzw. odpady zielone.

ZOBACZ TEŻ:

- Od 1 lipca właściciele nieruchomości jednorodzinnych mogą, tak jak dotychczas, korzystać z odbioru „zielonego”, czyli m.in.: skoszonej trawy, liści, gałęzi i innych odpadów pochodzenia roślinnego, w systemie pojemnikowym, gromadząc je w brązowych pojemnikach, odbieranych regularnie z nieruchomości. Dodatkowo, w okresie intensywnej pielęgnacji zielni, mogą również dwukrotnie zamówić specjalny kontener na ten rodzaj odpadów. Usługa ta jest bezpłatna i obejmuje dostarczenie oraz odbiór zapełnionego kontenera - dodaje Paulina Łątka.
Zamówienia na kontener można składać bezpośrednio w firmach wywozowych: TomPol, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, Z.P.H.G. ,,JUMAR”.

Za rok miasto chce osiągnąć poziom 50 procent skutecznego recyklingu, przy dobrze prowadzonych działaniach informacyjnych.

- Celem jest nie tylko ekologia, ale i ekonomia, bo poprawa skuteczności recyklingu może zahamować wzrost cen wywozu odpadów - dodaje dyr. Adamczyk.

ZOBACZ TEŻ:

Kamienice przy ulicy Siennej 6,7 i 8.

Tak wyglądało Podzamcze przed wojną. Niesamowite zdjęcia ze Szczecina

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto