MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Baseny przeciwpożarowe na razie zostają

Redakcja
Według mieszkańców szpecą i śmierdzą. Ostatni raz basen przeciwpożarowy przydał się 11 lat temu, to według strażaków i urzędników, większość z nich musi zostać na swoim miejscu.

Problem wyglądu stanu basenów przeciwpożarowych w Szczecinie poruszyła na naszej stronie internautka Troćka:

- Najgorzej jest wiosną i latem. Z basenów śmierdzi, że aż przykro. Ci, którzy mieszkają w pobliżu albo muszą tamtędy przechodzić wiedzą o tym najlepiej. Przy basenie na rondzie Sybiraków nawet kiedy przejeżdża się samochodem z zamkniętymi szybami to strasznie śmierci, jak z kanalizy. W sumie to nie ma się co dziwić bo z basenu korzystają ptaki, ludzie ptaki dokarmiają chleb i różne inne dziwne rzeczy wrzucane tam gniją. Generalnie jeden wielki syf.

W Szczecinie jest 39 basenów przeciwpożarowych.

- Sukcesywnie każdego roku czyszczona jest w Szczecinie pewna ilość basenów przeciwpożarowych. W pierwszej kolejności te które najbardziej tego wymagają – mówi Monika Bąk z Zakładu Usług Komunalnych. - Takie porządki przeszły w tym roku do tej pory baseny przy Powstańców Wielkopolskich, Niemcewicza, obok Teatru Polskiego, Szpitalnej, placu Norwida oraz remontowany jest basen w okolicach kortów.

Według Zuku nie ma mowy o likwidacji basenów pomimo tego, że używane są bardzo rzadko. Baseny przeciwpożarowe w Szczecinie przydają się strażakom raz na dziesięć lat.
- Ale zlikwidować ich nie można – mówi Monika Bąk. - Przeciwni są temu strażacy oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności. Wprawdzie ostatnio woda z basenu była potrzebna przy gaszeniu pożaru szpitala przy ul. Unii Lubelskiej w 1998 r. (wcześniej przy pożarze „Kaskady” w roku 1981), jednak na 15 szczecińskich osiedlach w sytuacji krytycznej mogłoby jej zabraknąć. Według Wydziału rezerwa w postaci takich zbiorników jest więc niezbędna.

Strażacy tymczasem wcale przy utrzymaniu basenów aż tak bardzo się nie upierają.

- Potrzeba istnienia każdego z nich wymaga indywidualnej analizy – mówi Mirosław Siewierski ze straży pożarnej. – Jednak w razie poważnego pożaru zasoby wody z wodociągu miejskiego mogą okazać się niewystarczające i wtedy niezbędny jest basen. Nie w każdym przypadku basen jest niezbędny.

- Nie trzeba od razu likwidować basenu - mówi Henryk Szelągiewicz z rady osiedla Drzetowo. – Można jedynie zmienić jego wygląd. Basen można by przykryć płytą, a na niej wykonać fontannę. Taki mieliśmy pomysł jeśli chodzi o basen przeciwpożarowy przy Teatrze Polskim.

Rada osiedla co roku zwraca się do urzędników z prośbą o sfinansowanie takiej inwestycji. Tymczasem pieniędzy na takie remonty wciąż brakuje.

- Podobnie jest z basenem przy placu Matki Teresy z Kalkuty - dodaje Szalągiewicz. – Tutaj na płycie zamiast fontanny mogły by powstać miejsca parkingowe. To są naszym zdaniem najlepsze rozwiązania. Basen nie szpeciłby okolicy, ponieważ były ukryty pod ziemią. W razie porzeby strażacy mogliby z niego korzystać.

ZUK przyznaje, że baseny zamknięty w podziemiach są lepszym rozwiązanie od tych, które znamy z naszych osiedli.

- Obiekty kryte mają więcej zalet niż otwarte i pod względem eksploatacyjnym, i bezpieczeństwa – mówi Monika Bąk.- Woda nie ulega rozkładowi, nie śmierdzi. Nie ma ryzyka wpadnięcia do basenu. Obiekty otwarte wielu osobom służą jako śmietniki. Koncepcję przykrycia wszystkich basenów rozważano w latach 60. i 70. Prawdopodobnie wtedy przykryty został obiekt przy ul. Pobożnego. W ten sposób powiększono powierzchnię boiska szkolnego. Niestety obecnie nie ma na ten cel pieniędzy.

Zobacz też:

Szczecin: Baseny przeciwpożarowe śmierdzą i szpecą

Śmierdzi przy samym szpitalu

Brzydkie sąsiedztwo nowej Pleciugi

Drzetowo: Pusty basen zagraża mieszkańcom

Robot, który pracuje pod wodą. Zobacz zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto