Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Awaria wody w Szczecinie? Wszystko sprawdzisz w internecie

Mariusz Parkitny
ZWIK
Nie musisz już wydzwaniać na infolinię, aby dowiedzieć się, kiedy zostanie usunięta awaria na twojej ulicy. Teraz wszystkie dane masz już na stronie internetowej.

Zarząd Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie uruchomił nową stronę internetową (zwik.szczecin.pl) z wieloma praktycznymi informacjami dla mieszkańców. Nam spodobały się szczególnie dwie aplikacje. Pierwsza pokazuje, gdzie aktualnie jest awaria sieci oraz przewidywany czas naprawy. Aby dowiedzieć się, kiedy woda wróci do kranów, nie trzeba dzwonić już na uciążliwą infolinię, na której dane często były nieprecyzyjne.

- Teraz wystarczy wejść na naszą stronę i w zakładce "wyłączenia" sprawdzić, gdzie jest awaria i przewidywany czas zakończenia - mówi Tomasz Makowski ze ZWiK.

Sprawdziliśmy. Aplikacja działa. Np. w piątek przed południem były dwie awarie wodociągu (ul. Wiśniowy Sad, Mieszka I), a po południu doszły jeszcze dwie, tym razem sieci kanalizacyjnej (ul. Poniatowskiego 55 i Mieszka I). Wszystkie miały być usunięte do północy. System informuje też o utrudnieniach drogowych związanych z awarią sieci. Tak było na ul. Azaliowej. Trudności dla kierowców miały się zakończyć do godz. 21.

Praktyczna jest aplikacja na której możemy sprawdzić jaką wodę pijemy na naszym osiedlu. Okazuje się, że szczecinian ta wiedza bardzo interesuje ze względów praktycznych.

- Mamy wiele telefonów od osób, które noszą się z zamiarem kupna nowej pralki, czy zmywarki i chcą wiedzieć jak twarda jest u nich woda w kranie, bo ma to znaczenie dla działania urządzenia - dodaje Makowski. W zakładce "mapa jakości wody" dowiemy się, jaka jest twardość wody dostarczanej do naszych kranów, kwasowość, stężenie magnezu, potasu, wapnia i sodu.

Jest jeszcze jedna zakładka warta uwagi. To informacje o tym, od czego zależy jakość wody w kranie, czy w Szczecinie możemy pić wodę prosto z kranu i czy warto używać filtrów i wydawać pieniądze na wody w butelkach.
- Jakość tej wody w niemal wszystkich większych miastach w Polsce (należy do nich Szczecin) w niczym nie odbiega jakością od większości wód butelkowych, a często sumą składników mineralnych przewyższa nawet te najbardziej znane - wyjaśnia Makowski.

Jego zdaniem największą przeszkodą w piciu wody z kranu jest brak świadomości na temat zmian, które zaszły w systemie produkcji i dostawy wody wodociągowej w ostatnich latach.

- Wiele osób nadal jest przekonanych, że głównym sposobem uzdatniania wody jest jej chlorowanie, a od picia wody nieprzegotowanej można się pochorować - dodaje Makowski.

Laboratorium bada rocznie ok. 2700 próbek wody, czyli 10-14 próbek dziennie.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto