Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Awantura w Akademii Sztuki. Pracownicy zarzucają rektorowi łamanie prawa

Redakcja MM
Redakcja MM
Prof. Ryszarda Handke
Prof. Ryszarda Handke Marcin Bielecki/archiwum
Przedstawiciele społeczności akademickiej napisali list otwarty do rektora prof. Ryszarda Handke i żądają jego ustąpienia ze stanowiska.

Zarzucają, że przeprowadził wybory na rektora niezgodnie z prawem oraz zatrudnił pięciu nowych, samodzielnych nauczycieli akademickich bez wiedzy dziekana Wydziału Sztuk Wizualnych, czyli niezgodnie ze statutem.

Sugerują też, że zatrudnienie pracowników wpłynęło na wynik wyborów.

- 9 maja odbyły się wybory na elektorów. Tego dnia dowiedziałam się, że zostało zaangażowanych pięciu dodatkowych pracowników - mówi dr Mirosława Jarmołowicz, dziekan WSW. - Rektor pozwolił, aby o losach naszej uczelni zadecydowały osoby, które widzieliśmy po raz pierwszy w chwili, gdy weszły na salę oddać swój głos. Zrobił to w tajemnicy przed dziekanami.

Zatrudnieni profesorowie będą pobierać wynagrodzenia od maja przez pięć miesięcy do momentu, kiedy będą mieli możliwość po raz pierwszy rozpocząć pracę ze studentami.

- Zapytałem, jak to się ma do sytuacji finansowej uczelni, bo rektor cały czas podkreśla, że uczelnia nie ma pieniędzy na zatrudnianie nowych pracowników i otrzymałem odpowiedź, że kluby piłkarskie też zatrudniają pod koniec sezonu - mówi prof. Bohdan Boguszewski.

W liście otwartym czytamy, że rektor zignorował przepisy ustawy o szkolnictwie wyższym i statut Akademii Sztuki oraz prośby ministra, by mogły głosować osoby, które są zatrudnione na uczelni jako w dodatkowym miejscu pracy i przez wiele lat ją wspierały.

Pracownicy domagają się ustąpienia rektora ze stanowiska. Zawiązują też na uczelni związki zawodowe.

- Chcemy, żeby na uczelni była demokracja, bo jej podstawowe zasady zostały złamane - mówi doc. Jerzy Siemak, dziekan Wydziału Instrumentalnego. - Zapisy statutu od początku nie były przestrzegane.

Rektor prof. Ryszard Handke odpowiada, że wybory zostały przeprowadzone według wytycznych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a zatrudnienie nauczycieli odbyło się zgodnie z prawem.

- Stwierdzenie, że zatrudnienie nowych pracowników naukowych wpływa na wynik wyborów opiera się na założeniu, że wiemy kto na kogo zagłosuje, a przecież wybory są tajne - odpowiada prof. Handke.

Pracownicy Akademii Sztuki zarzucili też rektorowi niegospodarność.

- Trwają prace nad uruchomieniem nowego kierunku: malarstwo. Zatrudnienie dwóch nowych samodzielnych pracowników naukowych było ujęte w planach budżetowych dotyczących utworzenia kierunku malarstwo, podpisanych przez dziekan Mirosławę Jarmołowicz - twierdzi rektor.

Wybory nowego rektora Akademii Sztuki odbędą się 21 maja.


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto