Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

APOSTAZJA. Jak wypisać się z kościoła? Jak wypisać się z kościoła katolickiego? Procedura wystąpienia. Co trzeba zrobić?

Joanna Boroń
Apostazja - jak wypisać się z kościoła?
Apostazja - jak wypisać się z kościoła?
Apostazja - co to takiego? Jak wypisać się z kościoła katolickiego w Polsce? Gdzie złożyć dokumenty? Akt apostazji, czyli jak przestać być katolikiem.

APOSTAZJA. JAK WYSTĄPIĆ Z KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO W POLSCE

- Nie jestem katolikiem. Rodzice mnie ochrzcili, ale ja nie wierzę. Nie chcę figurować w kościelnych statystykach. Jak mogę przestać być katolikiem na papierze? - pyta Czytelnik.

- Przyznaję, że do tego, by "wypisać" się z szeregów kościoła, skłoniła mnie sytuacja w kraju - pisze w liście do redakcji Mariusz z Koszalina.

ZOBACZ TEŻ:

- Już dawno mój kontakt z kościołem się urwał. Uważam się za osobę niewierzącą. Mam wielu znajomych, którzy o sobie mówią tak samo. A potem słyszę, że ponad 90 procent Polaków to katolicy i to daje kościołowi katolickiemu prawo do rządzenia. Uważam, że ta statystyka jest zawyżona, przez takie osoby jak ja, które nie wierzą, ale z lenistwa albo braku wiedzy nie dopełniły formalności, czyli nie skreśliły się z "listy". Co mam zrobić, by oficjalnie wystąpić z kościoła? - pyta.

PROCEDURA APOSTAZJI

Jak wypisać się z kościoła w Polsce?

Jest na to odpowiednia procedura - nazywa się aktem apostazji. Konferencja Episkopatu Polski 29 września 2008 r. ustaliła zasady przeprowadzania aktu apostazji przez obywateli Polski. W myśl tych zasad apostazja dokonywana na terenie diecezji polskich dla swej skuteczności musi być złożona w formie własnoręcznego oświadczenia złożonego na ręce proboszcza miejsca zamieszkania w obecności dwóch pełnoletnich świadków. Do wniosku należy także dołączyć akt chrztu.

ZOBACZ TEŻ:

- Procedura jest prosta, oświadczenie o wyrzeczeniu się przynależności do kościoła składa się w parafialnej kancelarii w obecności dwóch świadków. Adnotacja o apostazji figuruje w akcie chrztu - wyjaśnia ksiądz Dariusz Jaślarz, rzecznik Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

- Sam nigdy nie uczestniczyłem w tym akcie jako proboszcz ani świadek. Ale wiem, że takie akty są składane. Swojego czasu Polacy, którzy na stałe wyjeżdżali do Niemiec składali takie akty, by uniknąć płacenia podatku kościelnego.

APOSTAZJA I EKSKOMUNIKA

Jak wygląda świecki pogrzeb

Apostazja automatycznie powoduje ekskomunikę. Apostata pozbawia się tzw. życia sakramentalnego, ewentualnych lub posiadanych kościelnych urzędów, godności, przywilejów. Nie może zawierać ślubu kościelnego, jego pogrzeb będzie pogrzebem świeckim. Pochowany zostanie na cmentarzu cywilnym.

Jeśli w danej gminie nie ma cmentarza komunalnego lub rodzina zmarłego ma grób rodzinny na cmentarzu wyznaniowym to - zgodnie z ustawą o cmentarzach i transporcie zwłok - zarządca cmentarza wyznaniowego ma obowiązek udostępnić miejsce grzebalne.

Czy apostata może wrócić na łono kościoła? - Oczywiście. Biskup jeśli dostrzega dobrą wolę powrotu do Kościoła zdejmuję karę z apostaty, a ten na mocy sakramentu pokuty znów staje się katolikiem. Musi też złożyć publiczne wyznanie wiary - wyjaśnia ksiądz Jaślarz.

W formalnym zrywaniu związku z kościołem pomaga grupa osób związanych ze stroną www.apostazja.pl. Na stronie tej znaleźć można nie tylko wszelkie informacje na temat aktu apostazji, jego konsekwencji i powodów. Można też skontaktować się z potencjalnymi świadkami, którzy uczestniczyć będą w akcie (zarejestrowanych jest ponad 800 takich ewentualnych osób).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto