Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Anielskie głosy wypełniły prawosławną cerkiew w Stargardzie. Odbyło się "Mikołajkowe kolędowanie - pieśni liturgiczne, kolędy i pastorałki"

Emila Chanczewska
W niedzielne popołudnie, w cerkwi prawosławnej pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Stargardzie, odbyło się kolędowanie. A capella wspaniale zaśpiewały zespoły: męski Grabarka z Podlasia oraz mieszany Cantus Delicium z Pyrzyc.

- Działamy od 2009 roku w parafii św. Ottona w Pyrzycach, w stargardzkiej cerkwi mamy przyjemność wystąpić już po raz drugi - mówi Tomasz Szutkowski, dyrygent i kierownik zespołu Cantus Delicium, organista i prof. nadzwyczajny Uniwersytetu Szczecińskiego, dr hab. nauk humanistycznych. - Dziś jesteśmy w kameralnym składzie, bo w sumie jest nas ponad 20 osób. To sami młodzi ludzie, od 18 do 30 paru lat. Zaprezentujemy repertuar częściowo prawosławny, częściowo kolędowy, świąteczny.

Łagodny, subtelny głos - to w wolnym tłumaczeniu z łaciny oznacza nazwa pyrzyckiego zespołu, który z początku śpiewał głównie w języku łacińskim. Ma za sobą ok. 250 koncertów w kraju i za granicą. Z powodzeniem bierze udział w festiwalach i konkursach.

Z sobotniego jubileuszowego koncertu w Szczecinie w niedzielę do Stargardu przyjechał zespół Grabarka z Podlasia.
- Tworzą go studenci szkół teologicznych, absolwenci, chór śpiewa podczas nabożeństw, koncertuje w Polsce i za granicą - mówił ks. Jarosław Biryłko, organizator koncertu. - Inicjatorem przyjazdu zespołu Grabarka na Pomorze Zachodnie jest Krzysztof Tarasiuk, który pochodzi z Białegostoku, ale od 25 lat pracuje w teatrze Pleciuga w Szczecinie.

- Połączyła nas pasja śpiewania - mówi o zespole Grabarka Krzysztof Tarasiuk. - Kiedy byłem małym chłopcem, 15-letnim Krzysiem, ojciec braci dyrygenta Filipa i Maćka z naszego zespołu, był moim dyrygentem. Po wielu latach spotkaliśmy się w jednym zespole. Jesteśmy jak bracia, jak jedna prawosławna rodzina. To ogromna radość móc śpiewać, tworzyć z ludźmi, z którymi czujemy się wyjątkowo dobrze.

Występy poprzedził wykład proboszcza parafii prawosławnej w Stargardzie, poświęcony muzyce sakralnej.

Muzyka jest wykorzystywana we wszystkich religiach świata. Pogrąża się w niej w czasie aktu nabożeństwa. Prawosławie przywiązuje wielką wagę do śpiewu liturgicznego. Śpiew towarzyszy wszystkim nabożeństwom, udzielaniu sakramentów, procesjom. Kto śpiewa, ten dwa razy się modli, wyraża swój zachwyt i wiarę. Teksty liturgiczne mówią o tym, że wierni śpiewają razem z aniołami.

Ks. Jarosław Biryłko
proboszcz parafii prawosławnej pw. Św. App. Piotra i Pawła w Stargardzie

Po koncercie przy cerkwi w centrum Stargardu był poczęstunek barszczykiem z uszkami z Centralnej Kuchni.

Koncert odbył się 19 grudnia, który to dzień w kościele prawosławnym jest poświęcony pamięci św. Mikołaja Cudotwórcy. Odbył się pod błogosławieństwem abp. Jerzego. To polski arcybiskup prawosławny, ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej, prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego, podporucznik. Profesor nauk teologicznych, rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Wydarzenie zorganizowały Stowarzyszenie Chrześcijańska Godność i parafia prawosławna pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Stargardzie. Nasza redakcja sprawowała nad nim patronat medialny.

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto