Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Anglicy nie mogą przeboleć, że jest u nas

Redakcja MM
Redakcja MM
Brytyjczycy śledzą losy statku Bembridge, który nasz pasjonat ...
Brytyjczycy śledzą losy statku Bembridge, który nasz pasjonat ... Andrzej Szkocki
Brytyjczycy śledzą losy statku Bembridge, który nasz pasjonat ściągnął do szczecińskiego portu

Rafał Zahorski, szef związanej z morzem firmy Magemar sprowadził do Szczecina stary angielski statek. Wyremontował i urządził na nim siedzibę spółki.

- Szukaliśmy niewielkiej, starej jednostki z nitowanym kadłubem – mówi Zahorski. - Obejrzeliśmy  kilka statków, ale Bembridge okazał się najpiękniejszy... 


Na statku ustawiono dwie łodzie pilotowe z 1960 roku.
Zahorski postanowił jak najwierniej odtworzyć wygląd statku.

- Przez blisko dwa lata codziennie szukałem informacji o statku w internecie – opowiada Zahorski. - Poświęcałem na to 3 godziny każdego dnia, w weekendy nawet 6 godzin. Chciałem zebrać jak najwięcej zdjęć, danych, faktów i osób, które mogą wiedzieć coś o jednostce. W efekcie udało się dotrzeć do blisko 300 osób, które są związane ze statkiem. Ponad połowa z nich mieszka w Wielkiej Brytanii. Niektórzy dawniej pływali na jednostce, inni pracowali w stoczni, w której wyprodukowano...

Bembridge był remontowany w Szczecinie od początku 2009 roku. Po ponad dwóch latach prac jednostka znów wygląda jak nowa. Pojawił się piękny drewniany pokład, bulaje w kolorze złota, kominek i dwie oryginalne łodzie pilotowe.

W połowie lutego spółka Magemar uruchomiła na jednostce swoje biuro. Na statku otwarta zostanie także sala konferencyjna mieszcząca 100 osób i muzeum dotyczące tematyki morskiej. Wiosną rozpocznie się zwiedzanie. Po odrestaurowaniu statku, jednostką zaineresowali się Anglicy.

- Sprawa remontu Bembidge'a jest bardzo popularna w Wielkiej Brytanii – mówi Zahorski. - Wśród wielu osób wywołuje nawet złość. Anglicy widocznie nie mogą przeboleć, że jednostka znajduje się teraz w Polsce. Bembridge jest brytyjskim statkiem, dlatego będzie na nim wisiała flaga Wielkiej Brytanii.

Zahorski liczy, że to pomoże w spełnieniu marzenia dotyczącego Królowej Elżbiety, która w latach 60. odwiedziła statek.

- Królowa Elżbieta spędziła na jednostce cały dzień podczas parady okrętów wojennych – mówi pan Rafał. - Wówczas Bembridge przewodził całej paradzie. Staramy się o zdjęcie Królowej z autografem. Trzeba mieć marzenia, żeby mogły się spełnić.

Historia statku

Bembridge został zaprojektowany na początku 1883 r. na zlecenie Trinity House (pierwszego armatora statku) jako pierwszy w Wielkiej Brytanii motorowy kuter pilotowy. Służył w rejonie wyspy Wright od 1938 r. Bembridge brał udział w ewakuacji żołnierzy spod Dunkierki przez kanał La Manche, w lądowaniu aliantów w Normandii, zaopatrywał też polski OPR “Błyskawica”. Po wojnie pływał m.in. jako statek transportowy. Od 2006 r. stał u wybrzeży Wielkiej Brytanii nieużywany i miał trafić na złomowisko. Do Szczecina trafił w 2009 r.

Zobacz też: Historia THPV Bembridge wg. Andrew Adamsa i innych

Zobacz też: Hit - oryginalny film z 1964 roku

Rafał Zahorski udowodnił, że nawet najbardziej nieprawdopodobne przedsięwzięcia, są możliwe. Wyremontowany statek w pełnej krasie podziwiać można w pobliżu siedziby zarządu szczecińskiego portu.


[email protected]

Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto