Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Afrykańskie zbiory w afrykańskiej wiosce Muzeum Narodowego

mk
Król Béhanzin - ostatni władca Dahomeju, lalka na masce stowarzyszenia Gelede znajduje się w Muzeum Narodowym
Król Béhanzin - ostatni władca Dahomeju, lalka na masce stowarzyszenia Gelede znajduje się w Muzeum Narodowym materiały organizatorów
Muzeum Narodowe zaczyna prezentację słynnej kolekcji lalek i masek afrykańskich przekazanych przez kolekcjonerów

W murach Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego odtworzono najprawdziwszą afrykańską wioskę, można tu także zobaczyć niezwykłe lalki, rzeźby i magiczne przedmioty.
Zbiory afrykańskie Działu Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Narodowego w Szczecinie należą do największych i najcenniejszych w Polsce. Liczą ponad 8 tys. obiektów etnograficznych oraz blisko 30 tys. zabytków archeologicznych. Na wystawie można oglądać jedynie ich część.

W ramach projektu AFRYKAsy zaprezentowane zostaną eksponaty niepokazywane na co dzień, skrywane w głębokich czeluściach muzealnych magazynów. Każdemu z nich towarzyszyć będą wyczerpujące opisy pozwalające w pełni poznać sam eksponat, jak i kulturę plemienia, z którego pochodzi przedmiot.
Do 9 sierpnia będzie można oglądać rzeźbę Król Béhanzin - ostatni władca Dahomeju, lalka na masce stowarzyszenia Gelede, Nago (Joruba), Benin (z kolekcji Oleńki i Denisa Nidzgorski-Gordier).

Król Béhanzin (Gbehanzin) (1844-1906) to ostatni niezależny władca Dahomeju. W czasie swego panowania walczył z Francuzami o zachowanie suwerenności swojego państwa. Przedstawiony został w pozie monarchy powstrzymującego wrogów, ubrany w królewski płaszcz, czapkę ozdobioną wizerunkami rekinów, z recadą - godłem królewskim - w ręku. Rekin, obok ptasiego jaja i fajki, jest najważniejszym z symboli króla Béhanzina, który mówił o sobie "Ja jestem rekinem, który nie pozwoli wrogom przejść przez morze".

Rzeźba Béhanzina umieszczona jest na masce stowarzyszenia Gelede. Jest to tajny związek, który ma pomóc mężczyznom wyzwolić się spod dominacji i władzy kobiet/matek. Ceremonie tego stowarzyszenia odbywają się corocznie, na początku pory deszczowej, na cześć siły życia uosobionej przez matki. Tancerzami są mężczyźni, którzy nakładając dopełnione strojem maski hełmowe i maski-torsy, przebierają się za kobiety.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto