Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Abonament rtv. Płacz i płać. Poczta upomina się o zaległe pieniądze

Redakcja MM
Redakcja MM
Poczta Polska dopomina się o zapłatę abonamentu ...
Poczta Polska dopomina się o zapłatę abonamentu ... Sebastian Wołosz
Poczta Polska dopomina się o zapłatę abonamentu radiowotelewizyjnego. Dla niektórych osób wyłuskania 1500 złotych po kilku latach niepłacenia to spory problem. Można jednak wystąpić o raty.

Nasz Czytelnik otrzymał wezwanie do zapłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego na niebagatelną sumę jak dla niego – 1 550 złotych.

– Faktycznie moja wina, ale pamiętam jak premier Donald Tusk sam nawoływał do tego, żeby nie płacić haraczu, teraz po pięciu latach dostałem upomnienie – mówi pan Andrzej ze Szczecina.

Nie jest odosobniony w niepłaceniu. Z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że abonamentu nie płaci ponad 2,5 mln osób. Średnio zaległość na jednego abonenta wynosi 711,56 zł. Pan Andrzej nie jest w stanie jednorazowo zapłacić podanej sumy. Zastanawia się, czy nie można rozłożyć jej na raty. Okazuje się, że tak. Poczta Polska tłumaczy, że w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych oraz odsetki za zwłokę w ich uiszczaniu. W jakich sytuacjach można się starać o umorzenie sumy? Dowiedzieliśmy się, że jest to choroba, a także fatalny stan finansów. Ale jak usłyszeliśmy każdy przypadek losowy jest rozpatrywany indywidualnie.

– Wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości z tytułu abonamentu można skierować do Biura KRRiT na adres: Departamentu Budżetu i Finansów, Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa. Wniosek powinien zawierać imię i nazwisko oraz adres abonenta, indywidualny numer identyfikacyjny, okres oraz kwotę zadłużenia, uzasadnienie – tłumaczy Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej S.A.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, Poczta Polska nie ma obowiązku dodatkowego informowania abonentów o konieczności uregulowania brakujących opłat rtv.

– Dlatego sukcesywnie wysyłane są informacje do abonentów o stanie zaległości w opłatach rtv. W przypadku braku opłat abonent otrzymuje zawiadomienie w celu zmobilizowania do uiszczania opłat, kolejnym krokiem może być upomnienie – mówi rzecznik. – W ostateczności sprawa może trafić do Urzędu Skarbowego, w celu egzekucji zobowiązania.

Kwota egzekwowanego zadłużenia zależy od okresu, za jaki abonent zalega z opłatami za abonament rtv.


Czekają pięć lat

Zgodnie z art. 7 ust 4 Ustawy o opłatach abonamentowych, w przypadku opóźnienia w uiszczaniu opłaty abonamentowej naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych. Zaległości przedawniają się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności.


emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto