Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

772. rocznica nadania praw miejskich Szczecinowi

Marek Rudnicki
Sebastian Wołosz
To książę szczeciński Barnim I nadał Szczecinowi prawa miejskie, przeniósł tu siedzibę dworu i uczynił miasto stolicą księstwa.

Mało kto wie, ale prawa miejskie Szczecin uzyskał o kilkanaście lat wcześniej niż Kraków, który lokację otrzymał w 1257 r., (Szczecin w roku 1237, choć formalna lokacja odbyła się w 1243 r.).

- Zawdzięczamy Barnimowi I to, że stolicą księstwa uczynił Szczecin, przenosząc tu swoją siedzibę z grodu Uznam, dziś niewielkiej miejscowości na wyspie Uznam - mówi Tomasz Wieczorek z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. - To dzięki niemu miasto się rozwinęło, podobnie jak 30 innych, którym też nadal lokację.

Barnim I władał Księstwem Szczecińskim (tytułował się też księciem Kaszub), a jego kuzyn Warcisław III zarządzał Księstwem Dymińskim. Po śmierci kuzyna, zjednoczył oba. Uznawany jest za najbardziej pracowitego księcia, który umacniał państwo poprzez przebudowę gospodarki i dostosowanie jej do zachodnich standardów europejskich. Zlikwidował m.in. prawo brzegowe, które hamowało bezpieczny rozwój handlu morskiego i zalewowego.

- Był hojny dla zakonów - mówi Tomasz Wieczorek. - Nadal m.in. cysterkom 600 łanów ziemi. Związał się też z Templariuszami.

Wystąpił za to przeciwko Joanitom w obronie ziemi suchańskiej, co ściągnęło na niego klątwę legata papieskiego Albrechta Magnusa i spowodowało wojnę z Brandenburgią. Miał trzy żony, dziesięcioro dzieci i przydomek Dobry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto