Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 cudów Drzetowa-Grabowa: Część II - kolejne propozycje

A. Sadowski/ciacho
Zastanawiałem się czy do 7 cudów Drzetowa-Grabowa zaliczyć Trasę Zamkową i Elewator Ewa. Uznałem, że są tak znaczącymi obiektami tych dzielnic, że trudno je w tym zestawieniu pominąć.

3. Trasa Zamkowa

Trasa Zamkowa jest częścią drogi wojewódzkiej nr 115, łączącej Szczecin z Dobieszczynem (gmina Police) w Puszczy Wkrzańskiej. Trasa swoją nazwę zawdzięcza położeniu zachodniego odcinka w bezpośredniej bliskości Zamku Książąt Pomorskich. Trasa powstała w miejscu zniszczonego podczas II wojny światowej Mostu Kłodnego.

Została zaprojektowana w 1977 r, jej budowę rozpoczęto w 1978 r. Po dziewięciu latach budowy 26 października 1987 oddano do użytku nitkę wjazdową do centrum miasta, zaś 5 lipca 1996, po kolejnych dziewięciu latach, nitkę wyjazdową.

Zobacz też: 7 Cudów Drzetowa-Grabowa: część I

Trasa Zamkowa ma 2300 m długości, średnia szerokość trzypasmowej jezdni z chodnikami i opaskami wynosi 18 m. Przebiega ciągiem estakad, mostem nad Parnicą, estakadą nad Łasztownią, i mostem nad Odrą Zachodnią. Posiada bezkolizyjne zjazdy w kierunku centrum miasta i Polic oraz w kierunku Międzyodrza i Prawobrzeża. Przęsło mostowe nad rzeką Parnicą liczy 136 m długości, zaś nad lądem i nad jezdniami po 60 m. Łącznie daje to 256 m, co oznacza, że jest to najdłuższe stalowe przęsło w Polsce.

4. Elewator Ewa

Po I wojnie światowej, szybko rozwijająca się Gdynia z nowoczesnym portem stała się zbyt dużą konkurencją dla szczecińskiego portu. Aby te negatywne tendencje odwrócić, powstała idea budowy dużego elewatora w szczecińskim porcie.

Wielki Kryzys spowodował odsunięcie na później, rozpoczętej w 1929 r. budowy największego elewatora w Europie.

Zobacz też: 7 cudów Pomorzan część I i część II

Ponownie powrócono do niej w 1935 roku, a oddano do eksploatacji w 1936 roku. Tak przy Nabrzeżu Zbożowym powstał elewator, nazwany „Ewa” po przejęciu przez polską administrację 15 maja 1946 roku. Elewator w czasie wojny pełnił też rolę militarną, ściślej służył jako stanowisko dział obrony przeciwlotniczej. Na wieży maszynowni windy towarowo-osobowej, znajdowały się najprawdopodobniej karabiny maszynowe albo też działka przeciwlotnicze kalibru 20 lub 37 m.

Elewator Ewa do dziś pozostaje jednym z największych w Polsce i w Europie elewatorów portowych o pojemności ok. 45 tys. ton i kubaturze 73 tys. m3. Jego wysokość wynosi 58,1 m. Posiada 170 komór składowych o pojemności od 66 do 528 t, w tym 12 komór do gazowania zboża o pojemności od 105 do 273 t. Transport poziomy i pionowy wewnątrz obiektu jest całkowicie zmechanizowany.

Przystosowany jest do przeładunku zboża ze statków, wagonów i cystern samochodowych, a także w kierunku odwrotnym. Obok przeładunków, można w nim składować zboże, a także uszlachetniać przez czyszczenie, suszenie, gazowanie, chłodzenie itp. Zdolność przeładunkowa,, Ewy” szacowana jest na około 600 tysięcy ton rocznie.

Zobacz też: 7 cudów Gocławia i Golęcina część I i część II

Po uruchomieniu szczecińskiej telewizji widok elewatora towarzyszył pierwszym emitowanym programom.

5. Hotel Park

Czterogwiazdkowy lokal w parku Żeromskiego to spadkobierca przedwojennej kawiarni Parkhaus. Budynek powstał w 1905 r. i jest jedynym murowanym domem na przedpolu dawnych pruskich fortów Wilhelm i Leopold. Po rozebraniu twierdzy Szczecin w latach 70. XIX w. w tym miejscu powstał park, który przetrwał do dziś.

W parku rośnie 177 gatunków, w tym wiele chronionych, przeciętny szczecinianin nie ma pojęcia, że w parku Żeromskiego można spotkać okazy np. grujecznika japońskiego czy jesionu pensylwańskiego.

A więc cały Park Żeromskiego, to także jeden z cudów Drzetowa-Grabowa.

Po wojnie budynek popadł w ruinę i miał być rozebrany. Odbudowano go dopiero w 1965 r., zmieniając w restaurację Plantowa. W 1992 r. ją zamknięto.

Park Hotel działa od października 1995 r. Niedawno obecny właściciel Euroafrica wybudował za 4 mln euro nowe skrzydło, w którym są dodatkowe pokoje, basen i centrum odnowy biologicznej. Ambicją szefostwa jest, by był to najbardziej luksusowy hotel w Szczecinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto