Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

60-lecie Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie. Finał obchodów

CHAPS
CHAPS
CHAPS
Jubileusz 60-lecia CHAPS to okazja do prezentacji dorobku artystycznego chóru oraz jego założyciela i Mistrza prof. Jana Szyrockiego. Zapoczątkowane w 2012 roku obchody swój finał znajdują w drugiej połowie października.

W listopadzie 1952 roku dwudziestojednoletni ówcześnie student Politechniki Szczecińskiej postanowił założyć chór. Jan Szyrocki – bo o nim mowa – prawdopodobnie nie podejrzewał wtedy, że da początek jednemu z najlepszych zespołów wokalnych w kraju. Założyciel chóru, późniejszy profesor, dyrygent i inicjator niezliczonych wydarzeń i festiwali muzycznych prowadził swój zespół przez ponad pięćdziesiąt lat, co stanowi swoisty ewenement. W październiku 2006 roku dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru został uczeń profesora Szyrockiego – Szymon Wyrzykowski.

CHAPS – najpierw jako Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej, a dziś Chór Akademicki im. Profesora Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (CHAPS ZUT) - koncertował w ponad osiemdziesięciu krajach na czterech kontynentach. Pięciokrotnie zapraszany był do USA, oklaskiwano go w Kanadzie, Brazylii, Argentynie, Urugwaju, Chile, Indiach, Tajlandii, Izraelu, na Wyspach Kanaryjskich, na Filipinach i na Kubie, oraz praktycznie w całej Europie.

W szerokim repertuarze zespołu znajduje się muzyka różnych epok i stylów, zarówno utwory a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne. CHAPS zapraszany jest często do prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich, takich jak: K. Penderecki, R. Twardowski, J. W. Hawel, A. Koszewski, M. Jasiński. W tym roku chór został wyróżniony prestiżowym tytułem Ambasadora Szczecina.

Jubileusz 60-lecia CHAPS to okazja do prezentacji dorobku artystycznego chóru oraz jego założyciela i Mistrza prof. Jana Szyrockiego. Zapoczątkowane w 2012 roku obchody swój finał znajdują w drugiej połowie października, kiedy to w Filharmonii w Szczecinie odbędzie się koncert „Requiem” Giuseppe Verdiego (24.10, godz. 19.00) i specjalnie przygotowany na tę okazję galowy koncert a capella (25.10, godz. 18.00) - oba koncerty po dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego - dyrektora artystycznego CHAPS.

W przestrzeni wystawowej Filharmonii otwarta zostanie okolicznościowa wystawa (wernisaż 23.10, godz. 17.00), dzięki której każdy będzie miał sposobność zapoznania się z historią chóru i wieloma aspektami jego pracy (zwiedzanie wystawy możliwe jest podczas wydarzeń odbywających się w Filharmonii).
W trakcie długiej historii chóru w jego szeregach znalazło się przeszło 3500 osób – wiele spośród nich zapowiedziało juz swój udział w obchodach jubileuszu oraz uroczystym „Spotkaniu pokoleń”.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Województwa Zachodniopomorskiego, Miasta Szczecin i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Organizator: Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie
Współorganizator (Organizator koncertu symfonicznego): Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Mecenat: Województwo Zachodniopomorskie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Miasto Szczecin

Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek, Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga, Rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie Włodzimierz Kiernożycki


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto