17-letni Kacper Kozłowski z Pogoni Szczecin z debiutem w reprezentacji Polski

Maurycy Brzykcy
Szymon Starnawski / Polska Press
W niedzielę zawodnik Pogoni Szczecin, Kacper Kozłowski, stał się drugim najmłodszym debiutantem w historii w dorosłej reprezentacji Polski. W 73. minucie pojawił się na boisku w wygranym meczu eliminacji mistrzostw świata z Andorą (3:0), który odbył się na stadionie Legii Warszawa.

Ponad 60 lat temu Włodzimierz Lubański debiutował w dorosłej reprezentacji Polski. Miał wówczas 16 lat i 188 dni. Był to wygrany mecz towarzyski z Norwegią w Szczecinie (1963 rok, wynik 9:0). Do tej pory Lubański jest rekordzistą jeżeli chodzi o wiek w debiucie.

Kacper Kozłowski, który z Andorą zagrał mając 17 lat i 163 dni, został z kolei najmłodszym debiutantem w historii polskiej kadry, jeżeli chodzi o mecze o punkty. W całej reprezentacji trenera Paulo Sousy Kozłowski był jedynym niepełnoletnim zawodnikiem.

Kozłowski na murawie stadionu Legii pojawił się w 73. minucie, zmieniając Piotra Zielińskiego. W swoim stylu, bez strachu czy tremy, szybko łapał kontakty z piłką. W sumie miał ich aż 29. Przy podaniach miał 95 procent dokładności. Raz próbował strzału, trzy razy stracił piłkę, raz był faulowany, raz on faulował. Miał także kilka udanych pojedynków.

Najważniejsze, że zupełnie nie było nim widać tremy i miał swój udział przy bramce na 3:0. Wyprowadził piłkę, zostawił z tyłu dwóch rywali i dokładnie podał. Koledzy zrobili resztę.

- Wiadomo, że debiut to niesamowite uczucie. Za małego chłopca marzyłem, żeby zadebiutować w reprezentacji - mówił po meczu Kacper Kozłowski. - Radość jest, zwłaszcza, że to debiut w meczu wygranym. Gdy wchodziłem do hotelu na początku zgrupowania, to stres był, ale później z minuty na minutę było coraz lepiej. Starsi koledzy przyjęli mnie bardzo dobrze. Od 3 lat mówi się o mnie dużo w mediach, ale mnie to nie interesuje. Skupiam się na grze w piłkę i tak pozostanie. Występ przeciw Anglii? Czemu nie! Mamy jeszcze dwa treningi i może, gdy będę dobrze pracował, to dostanę kolejną szansę - powiedział w wywiadzie dla TVP Sport.