MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prawobrzeże: Chronione rośliny przesadzono w bezpieczne miejsce

Redakcja
Na terenie, gdzie ma powstać strefa ekonomiczna Euro-Park ...
Na terenie, gdzie ma powstać strefa ekonomiczna Euro-Park ... Sebastian Wołosz
Na terenie, gdzie ma powstać strefa ekonomiczna Euro-Park Mielec, rosły ściśle chronione gatunki roślin. Przesadzono je już w bezpieczne miejsce.

Paulina Targaszewska
[email protected]

65 okazów kruszczyka szerokolistnego i 17 krzewów wicokrzewu pomorskiego rosło na obszarze, gdzie planuje się wybudować węzeł komunikacyjny Trzebusz w strefie ekonomicznej Euro-Park Mielec. Oba gatunki są ściśle chronione. Przed rozpoczęciem prac trzeba było je więc przenieść w bezpieczne miejsce. Akcja przesadzania odbyła się wczoraj o poranku.

– Wszystkie zostały przesadzone w sąsiednie tereny, oddalone od obecnego miejsca występowania tych roślin o ok. 300 – 400 metrów – mówi Krzysztof Jankowski, kierownik lasów miejskich. – Takie są wymagania dotyczące przesadzania tych roślin.

Tereny zielone miasta więc nie ucierpią, nie zmniejszy się ilość rosnących u nas chronionych roślin. Zmieni się tylko ich miejsce występowania. Czy taka przeprowadzka nie zaszkodzi roślinom?

– Niestety, części z tych roślin przeprowadzka zaszkodzi – mówi dr Krzysztof Ziarnek, botanik i koordynator akcji przesadzania chronionych gatunków roślin z Trzebusza. – Pewne straty są nieuniknione, zwłaszcza u storczyków, które są wrażliwe na przesadzanie. Jeśli jednak tylko połowa przesadzonych roślin przetrwa, to i tak jest sukces. Gdyby nie zostały przeniesione – wszystkie by zginęły.

Wcześniej, w sierpniu tego roku w Trzebuszu rozpoczęto przenoszenie chronionych węży – gniewoszy plamistych. Ich jedyne potwierdzone w Szczecinie siedlisko znajdowało się właśnie na terenie mającej powstać strefy przemysłowej.

Kilkanaście osobników przesiedlono w odległe, nasłonecznione, spokojne miejsce znajdujące się na terenie lasów miejskich. Rosną tam takie rośliny jak szczotlichy, kocanki czy jastrzębce. Są to idealne warunki do rozwoju gniewosza plamistego. Dodatkowo w tym miejscu przygotowano specjalne schronienia, w których wąż może się schować. Dokładny nowy adres zamieszkania gniewoszy jest jednak nieznany.

– Gniewosz plamisty to zwierzę objęte ścisłą ochroną – tłumaczy Jankowski. – Jest to gatunek niezwykle rzadko spotykany. Nie chcemy, żeby po jego przesiedleniu w nowe miejsce bytowania, ktoś próbował go odnaleźć i zakłócał jego spokój. Chcemy, żeby zadomowił się w nowym miejscu zamieszkania.


Kruszczyk szerokolistny – gatunek byliny z rodziny storczykowatych. W Polsce roślina dość pospolita, jednak objęta ścisłą ochroną. Jej łodyga może urosnąć na wysokość od 35 do nawet 100 cm. Kwiaty wyrastające z łodygi odrastają poziomo lub zwisają, są zebrane w grono.

Wiciokrzew pomorski
– gatunek zdrewniałego pnącza należący do rodziny przewiertniowatych. Roślina ma bardzo efektowne, silnie pachnące kwiaty. Na stanowiskach naturalnych w Polsce podlega ścisłej ochronie prawnej. Jej czerwone, kuliste owoce są lekko trujące.


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto