MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Zofii Teligi-Mertens. Wrocławianie pożegnali niezwykłą kobietę, która ofiarowała swój majątek Polakom sprowadzonych ze Wschodu

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Zofia Teliga-Mertens zapadnie w pamięci wielu ze względu na swój niezwykły czyn dla ojczyzny.
Zofia Teliga-Mertens zapadnie w pamięci wielu ze względu na swój niezwykły czyn dla ojczyzny. Maciej Rajfur
Na Cmentarzu Osobowickim, odbył się w ceremionale wojskowym uroczysty pogrzeb dr Zofii Teligi-Mertens. Kobiety, o której mówiono, że "wyręczyła państwo polskie". Sprowadziła wielu Polaków wywiezionych wcześniej na Wschód, dając im mieszkania ze swojego majątku.

Bohaterkę i honorową obywatelkę Dolnego Śląska pożegnały władze województwa z wicewojewodą dolnośląskim Jarosławem Kresą na czele, radni miejscy Wrocławia, przedstawiciele różnych instytucji, Sybiracy i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 71 im. Zesłańców Sybiru we Wrocławiu. Pogrzeb miał oprawę wojskową, z kompanią honorową oraz orkiestrą wojskową.

Zofia Teliga Mertens była sybiraczką, człowiekiem nauki, społeczniczką, odważną i ofiarną kobietą, która przeciwstawiła się wyrokom XX-wiecznej historii. Oddała ludziom to, co miała najcenniejsze - czas. Poświęciła sporą część swojego życia, by doprowadzić do repatriacji rodaków ze Wschodu - Rosji, Kazachstanu i Ukrainy. Dała im szansę na rozwój, nowy start na polskiej ziemi. Otwierając im drogę do ojczyzny, wyręczyła państwo polskie. Nie szczędziła przy tym zdrowia i pieniędzy. Wytrwale pokonywała trudności finansowe, problemy proceduralne i brak wrażliwości urzędników.

- Zofia wiedziała, że sprowadzeni przez nią do ojczyzny Polacy, którym zapewniła mieszkania, dadzą początek nowym pokoleniom obywateli Rzeczpospolitej. Przywracając tych ludzi Polsce, odmieniła ich los podyktowany stalinowskimi wyrokami o deportacjach, wywózkach i więzieniach. Po latach została doceniona przez państwo i uhonorowana m.in. Orderem Orła Białego. Każdy, kto znał p. Zosię, wie, że obca jej była rządza rozgłosu, poklasku czy nagród. Wszystko to, co uczyniła wynikało z czystego dobra i życiowych doświadczeń - mówił podczas pogrzebu Wojciech Marciniak, bliski znajomy sybiraczki.

W 1998 roku w ramach rekompensaty za utracone mienie na Wołyniu trzymała trzy wielorodzinne budynki w Szczytnicy na poradzieckich koszarach niedaleko Bolesławca. Wyremontowała je własnym sumptem, a następnie przeznaczyła majątek wart kilkaset tysięcy złotych, Polakom repatriowanym z Kazachstanu. Dzięki temu 40 rodzin przesiedlonych do Polski (łącznie 200 osób) otrzymało od niej na własność mieszkania na osiedlu nazwanym przez nią „Kresówką”.

- Rodzina Teligów wspaniale przysłużyła się Polsce i w imieniu Polski mam zaszczyt za wasze życie podziękować. Dziękuję i nisko skłaniam głowę za to, że przede wszystkim myśleliście o tym, co możecie dać swojej ojczyźnie, a nie co możecie od niej wziąć. To postawa godna naśladowania. Będziemy o tym zawsze pamiętać - przemawiał wicewojewoda Kresa.

- Dla Sybiraków p. Zofia jest ikoną i taką pozostanie na zawsze. Będziemy o niej mówili przez dziesiątki i więcej lat. Już może nie my - Sybiracy, bo już nas nie będzie, ale młodzież, która kontynuuje tradycje i pamięć o zesłańcach Sybiru - stwierdził Ryszard Janosz, prezes wrocławskiego oddziału Związku Sybiraków.

Wraz z Zofią Teligą-Mertens w jednym grobie została pochowana jej matka - Zofia Teliga oraz jej ojciec kpt Stefan Teliga - kawaler Orderu Virtuti Militari, oficer Wojska Polskiego i żołnierz Legionów Polskich. Zmarł na obczyźnie, w Uzbekistanie, wywieziony przez Sowietów, a jego ciało zostało pochowane w nieznanym miejscu. Dzisiaj we Wrocławiu jego pochówek był symboliczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto