Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nad Odrą zacumowała Łódź Wyszaka [zdjęcia, wideo]

Redakcja MM
Redakcja MM
Waży półtorej tony. Powstała z połączenia stali okrętowej i ...
Waży półtorej tony. Powstała z połączenia stali okrętowej i ... Sebastian Wołosz
Waży półtorej tony. Powstała z połączenia stali okrętowej i fragmentów polerowanej stali nierdzewnej.

Łódź Wyszaka od poniedziałku stanowi kolejną nadodrzańską atrakcję Szczecina. To pierwsza rzeźba mającej powstać na Bulwarze Piastowskim Alei Żeglarzy.

Wyszak to jedna z najciekawszych postaci w historii Szczecina. Najsłynniejszy zachodniopomorski chąśnik, czyli pirat. Legenda głosi, że został w cudowny sposób uratowany z niewoli duńskiej przez Ottona z Bambergu, który nawrócił szczecinian na chrześcijaństwo. Misjonarz objawił się Wyszakowi w lochu obiecując, że pomoże mu uciec, jeśli ten przyjmie chrzest i zaprzestanie pirackiego procederu. Pirat przystał na to i wrócił bezpiecznie do Szczecina. Nie wiadomo jednak, czy obietnicy dotrzymał.

Aleja Żeglarzy to odcinek Bulwaru Nadodrzańskiego od Mostu Długiego do Trasy Zamkowej. Inicjatorem jej stworzenia było Stowarzyszenie Żeglarski Szczecin. Pierwszym zamysłem była przebudowa całej przestrzeni od Wałów Chrobrego po lustro wody. Taką koncepcję opracował architekt Piotr Fiuk.

Otwarcie twarcie Alei Żeglarzy i pierwszych czterech jej elementów we wtorek o godz. 14.

- Nadrzędnym celem realizacji Alei Żeglarzy było pokazanie związków Szczecina i Pomorza Zachodniego z morzem - mówi Piotr Owczarski, szef Żeglarskiego Szczecina. - To puste i dotąd okazyjnie wykorzystywane miejsce musi żyć i pokazywać, że to miasto żyło z morza i morzem.

W alei pojawi się w przyszłości wiele innych rzeźb, w tym księcia Bogusława X, Kapitana Kapitanów Konstantego Maciejewicza, pioniera szczecińskiego żeglarstwa i muzealnictwa kpt. Kazimierza Haski, legendarnego kota żeglarza Umbriagi, beczki typu szczecińskiego z wysypanymi śledziami, oceaniczna muszla, w której usłyszymy szum oceanu i wiele innych.

Całość nabrzeżnej Alei Żeglarzy ma być gotowa do 2018 r. W przyszłym roku stanie na niej postać znanego naszego żeglarza, kpt. Ludomira Mączki.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto