Dodaj zdjęcie profilowe

avataraleksandra

Szczecin

Przystanek w Podróży z Markiem Ratajczakiem

2015-01-22 11:52:59

Już 17 lutego o godz. 19.00 spotykamy się w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach na kolejnym „Przystanku w Podróży”. Naszym gościem będzie Marek Ratajczak - niezłomny góral z Pomorza Zachodniego, pisarz i podróżnik, opowie o samotnej szarży na Mont Blanc, szczegółowo opisanej w wydanej przez niego książce pt. „Krew Bacy” oraz o równie samotnej wyprawie w Himalaje Nepalu.

„Samotna, czterodniowa wyprawa na Mont Blanc w opowieści Ratajczaka jest koszmarem fizycznym. Cztery dni nie dały mu czasu na aklimatyzację, Białą Górę zdobywa z marszu, przez co wciąż „przewala mu się we flakach”, „resztkami sił podnosi dupsko”, gdy wicher rzuca go na kolana, a do tego „niemiłosiernie nawala go dyńka”. Są też inne objawy: „brakuje mu tchu i powietrza”, podczas przerw na złapanie oddechu zwisa „całym ciężarem na kijkach niczym Azja Tuchajbejowicz na palu”.

„Romantyczne uniesienia – po to także wyrusza się w góry, nawet jeśli trudno przyznać się do tego bez kpiącej maniery. „Dla takich chwil, ułamków sekund, warto się wspinać” – oznajmia nasz kumpel i bez trudu w to wierzymy, podskórnie czując emocje, którymi przesiąknięta jest droga na i z Mont Blanc, nie tylko zresztą jego. Trud i mozół, a obok niewymowność krajobrazu. Błogosławiona herbata, ludzie spotykani w przelocie, wzrok wlepiony w buty i krótkie chwile kontemplacyjnych odpoczynków… Oraz śmierć, niekoniecznie oglądana na żywo, a przecież wciąż obecna. Po prostu góry opisane ze swadą, bez zadęcia.”

Fragmenty recenzji Iwony Baturo zamieszczonej na blogu „Góry lektury…”.

Jesteś na profilu aleksandra - stronie mieszkańca miasta Szczecin. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj