MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak będzie wyglądać Wschodnia Obwodnica Wrocławia? Przygotujmy się na nowatorstwo

Jakub Mielcarz
Jakub Mielcarz
Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Wrocław stoi u progu ważnej zmiany w swojej infrastrukturze drogowej. Planowana od lat wschodnia obwodnica miasta, mająca na celu połączenie węzła bielańskiego z ul. Grota-Roweckiego, wkracza w decydującą fazę. Projekt ten, rozciągający się na nieco ponad 3,5 km, ma nie tylko usprawnić ruch wokół miasta, ale również wpłynąć na poprawę jakości życia mieszkańców.

Start budowy i planowane zakończenie

Zapowiedziane rozpoczęcie prac budowlanych w drugiej połowie tego roku i planowane zakończenie do przełomu 2026/2027 budzi nadzieje na wreszcie pomyślne dokończenie projektu, który już wielokrotnie napotykał na przeszkody. Ta inwestycja, od dawna oczekiwana przez mieszkańców Wrocławia i okolic, ma szansę znacząco odciążyć istniejące trasy oraz poprawić płynność ruchu.

Jednym z największych wyzwań jest przebieg nowej drogi przez osiedle mieszkaniowe we wsi Wysoka. Jak mówi Jerzy Wójcik, "Droga przetnie osiedla na dwie części - od ulicy Radosnej do Kutrzeby. To zabudowania wsi Wysoka, tuż przy granicy z Wrocławiem." To newralgiczne miejsce wymaga szczególnego podejścia, by zminimalizować uciążliwość dla mieszkańców. Planowane jest stworzenie konstrukcji oporowej oraz wysokich ekranów, a droga ma przebiegać w półtunelu.

Nowa trasa rozpocznie się od skrzyżowania z ul. Szwedzką, przechodząc przez rondo turbinowe przy Parku Handlowym Auchan, a następnie wiaduktem nad torami kolejowymi do skrzyżowania z ul. Niebieską. Dalej, poprzez most nad Ślęzą, kierowcy dojadą do kolejnego ronda przy ul. Radosnej. Z tego punktu obwodnica będzie prowadzić do ronda na skrzyżowaniu z ulicą Kutrzeby, kończąc trasę przy ul. Grota-Roweckiego. Wzdłuż całej obwodnicy powstaną chodniki i drogi rowerowe, a także kładka dla pieszych i kładka pieszo-rowerowa w okolicach ulicy Bratniej.

Oczekuje się, że wschodnia obwodnica Wrocławia znacząco przyczyni się do rozładowania korków w godzinach szczytu, a także poprawi dostępność komunikacyjną miasta i okolic. Poprzez odciążenie centrum Wrocławia, nowa trasa ma również przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Dodatkowo, infrastruktura pieszo-rowerowa wzdłuż obwodnicy zwiększy bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, promując jednocześnie alternatywne formy mobilności.

Wschodnia obwodnica Wrocławia to projekt o dużym znaczeniu dla miasta i regionu. Mimo wyzwań, jakie niesie ze sobą jego realizacja, korzyści płynące z ukończenia inwestycji wydają się być warte podjętego wysiłku. Poprawa płynności ruchu, bezpieczeństwa oraz jakości życia mieszkańców to cele, które stoją przed projektantami i wykonawcami tej kluczowej inwestycji drogowej.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto