Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa "Rzemiosło artystyczne XVIII wieku"

  Galeria Sztuki Dawnej - Oddział MNS
  Szczecin, ul. Staromłyńska/27, +48 91 431 52 00

  Od 9.08.2013 do 8.02.2015

  • 10zł

  Zbiory rzemiosła artystycznego Muzeum Narodowego w Szczecinie liczą blisko 4 tys. zabytków z okresu od XII do XX wieku. Dominują w nich wyroby z obszaru środkowej i północnej Europy, w tym przede wszystkim z terenów historycznego Księstwa Pomorskiego. Zbiory dzielą się na następujące kolekcje: klejnotów i strojów książąt pomorskich, złotnictwa, wyrobów metalowych, ceramiki i szkła, mebli oraz tkanin.

  Najcenniejszą część zbiorów rzemiosła stanowią klejnoty i stroje książąt pomorskich, z 2. połowy XVI i 1. połowy XVII wieku. Większość z nich została wydobyta w 1946 ze zniszczonej podczas bombardowań książęcej krypty grobowej na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Szczególnie duży zespół biżuterii – 27 złotych, zdobionych emalią, wysadzanych diamentami i perłami klejnotów – pochodzi z sarkofagu księcia Franciszka (1577-1620). Jednym z najwspanialszych zabytków jest egreta księcia Franciszka – klejnot w kształcie rozety zwieńczonej siedmioma piórami, ozdobiony pierwotnie 83 diamentami, służący do przypinania pióropusza do kołpaka lub kapelusza. Innym niezwykle cennym dziełem jubilerskim jest zakupiony w 2008 klejnot w kształcie krzyża, z kunsztownie wykonaną figurką Chrystusa, należący do księżnej Erdmuty Brandenburskiej (1561-1623), żony księcia Jana Fryderyka.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Plebiscyt

  Studniówki 2018 - pokażcie nam swoje studniówkowe zdjęcia! [PLEBISCYT]

  Studniówki 2018 - pokażcie nam swoje studniówkowe zdjęcia! [PLEBISCYT]